SON DAKİKA

AIDS Nasıl Bulaşır? AIDS’in Belirtileri ve Tedavisi

AIDS Nasıl Bulaşır? AIDS’in Belirtileri ve Tedavisi

AIDS nasıl bulaşır? AIDS/HIV farkı nedir? AIDS olduğumu nasıl anlarım? AIDS belirtileri ve tedavisi, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunurum? AIDS belirtileri kaç günde ortaya çıkar? AIDS öpüşmeyle bulaşır mı?gibi AIDS (HIV) hastalığıyla ilgili detayları yazımızda paylaştık.

 • AIDS (HIV) Nedir? AIDS Nasıl Bulaşır?
 • AIDS Nasıl Bulaşır?
 • AIDS Belirtileri Nelerdir?
 • AIDS Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

AIDS (HIV) Nedir? AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS (HIV) Nedir, Nasıl Bulaşır?

HIV virüsünün 3. aşaması olarak bilinen AIDS aslında, insanlarda bağışıklık yetmezliği virüsü olan HIV hastalığının; bağışıklık sistemini zayıflatması sonucu gelişen, edinilmiş bağışıklık sistemi yetmezliği sendromudur. Yani, HIV virüsü bağışıklık sistemine zarar verdikten sonra AIDS olarak gelişmektedir. AIDS virüsü ile bağışıklığın zayıflaması, vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumasız kalması anlamına gelir.

HIV virüsü taşıyan kişilerin zorunlu olarak AIDS hastalığına yakalanma gibi bir durumları yoktur. Ancak her AIDS hastası aynı zamanda HIV virüsünü taşımaktadır. HIV virüsü taşıyan kişilerin AIDS hastalığına yakalanmamaları için gerekli tedaviyi doğru bir şekilde uygulamaları gerekmektedir. Her iki hastalıkta da, hastaların daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi ile hastalığın bulaştırılmaması için gerekli tedaviler yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. Peki, AIDS (3. seviye HIV) nasıl bulaşır, nasıl bulaşmaz?

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS (HIV) Nasıl Bulaşır? AIDS Belirtileri
 • AIDS en çok cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Günümüzde insanların çok eşli cinsel hayatlarının olması ve cinsel ilişki sırasında, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleyici tedbirler almaması sonucu AIDS hastalığına yakalanma oranları da artmaktadır.
 • AIDS tek bir cinsel ilişkide bulaşabilmekle beraber cinsel ilişki sayısının artmasıyla bulaşma riski de artmaktadır. Yani, ilkinde geçmeme ihtimali olsa da diğerlerinde risk katlanarak artmaktadır.
AIDS (HIV) Hastalığından Korunma Yöntemleri
 • AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için, cinsel ilişkilerinizde mutlaka prezervatif kullanmalısınız. Prezervatifin yanlış kullanımı ve yırtılması gibi durumları hamilelik riski ile birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini de getirmektedir.
 • Tek ve devamlı bir cinsel partneriniz varsa öncelikle HIV testi yaparak, birbirinizin sağlık durumunun farkında olmanızı tavsiye ederim.
AIDS (HIV) Nasıl Anlaşılır?
 • AIDS hastalığının bir diğer bulaşma yolu, kan ve kan ürünleri. AIDS virüsüne sahip kişilerin kanında bu virüs yoğun miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden kan naklinde, hastaya kan nakli gerçekleştirilmeden önce kanda HIV bulunup bulunmadığına dair gerekli testler yapılmaktadır.
 • Açık yaradan da bulaşmaktadır.
 • Onun dışında madde bağımlılığında ortak enjektör kullanımı ile de AIDS hastalığı bulaşabilmektedir.
 • AIDS hastalığı anneden bebeğe geçme yoluyla da bulaşır.
 • Bilinenin tam aksine AIDS sarılma, öpüşme, aynı tuvalet ve eşya kullanımı gibi unsurlarla bulaşmaz. HIV virüsleri vücut dışında yaşayamamaktadır.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

AIDS (HIV) Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsüne yakalanmışsanız bunu uzun yıllar fark etmeyebilirsiniz. Çünkü HIV vücuda girdikten uzun yıllar içerisinde herhangi bir belirti göstermeyebilir ya da gösterdiği birtakım belirtiler de aklınıza HIV olabileceğiniz fikrini getirmeyebilir; bu da siz farketmeden hastalığın hızla yayılmasına neden olur. HIV hastalığında bulunan virüsler, vücudunuzda belli bir miktarı aştıktan sonra AIDS hastalığıyla ilgili ilk belirtilere rastlanır. Bunlar; halsizlik, aralıklı ishal, sıkça hastalanmak gibi ön belirtilerdir. Hastalığın ilerleyen safhalarında ise hızlı kilo kaybı, geceleri terleme, uzun süre devam eden ishal, ağız ve deride tekrarlayan leke, uçuk ve yaralar, lenf bezlerinde büyüme, unutkanlık, solunum yolu hastalıkları gibi belirtiler ortaya çıkar.

AIDS Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

AIDS (HIV) Nasıl Bulaşır, Nasıl Tedavi Edilir?

Aslında AIDS virüsünün maalesef ki çözümü olan bir tedavi şekli yoktur. Ancak verilen ilaçlar ile AIDS’li hastaların normal insanlar gibi kaliteli ve uzun bir yaşam sürmesi sağlanmaktadır. Bu ilaçlar ile hastalığın ilerlemesini durdurmak, belirtileri önlemek, hastanın bağışıklık sisteminin korumasız kalmasından dolayı başka hastalıklara yakalanmasını önlemek amaçlanmaktadır.

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: Demans Ve Alzheimer Arasındaki Fark Nedir? - BeSosyalBeSosyal on Aralık 9, 2019

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Eylül 2019, 07:25

Sigarayı Bırakmak İçin 9 Adım – Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigarayı bırakmak için bir çok farklı yöntem duymuşsunuzdur. Sigarayı bırakmanın yolları nelerdir? Sigarayı bırakmak istiyorsanız bu 9 adımı kesinlikle uygulayın. Sigarayı nasıl bırakırım diyenlere sigarayı bırakmak için 9 adım… Sigarayı Bırakmanın 9 Yolu 1.Sigarayı bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum diyorsanız; öncelikle bunu gerçekten istediğinize kendinizi ikna etmelisiniz. Sigara içen çoğu kişinin...

Devamını Görüntüle