SON DAKİKA

Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Asemptomatik Kişiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Covid-19 salgını nedeniyle küresel pandemi Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilmişti. Pandeminin ilan edilmesinin nedeni önüne geçilemeyen Covid-19 vakalarının artmasıydı. Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda pek çok kişinin hiçbir belirti göstermeden Covid-19’u atlattıklarını saptadı. Bu kişiler coronavirusün sessiz dağıtıcıları olarak nitelendirilseler de aslında onlara asemptomatik kişiler denmektedir.

Asemptomatik Kişiler

Asemptomatik insanlar, virüsü aldıkları halde hiçbir belirti göstermeyen, karma bir test yapıldığında test sonucu pozitif çıkan kişilerdir. Asemptomatik kişiler hakkında pek bilgi bulunmamasına karşın, bu yazımızda sizlere gizli taşıyıcılar hakkında bilgi vereceğiz.

Asemptomatik Ne Demektir?

Asemptomatik, Covid-19 oldukları halde, yüksek ateş, kuru öksürük, solunum güçlüğü gibi semptomları göstermeyen hastalar için kullanılan bir terimdir. Bir diğer değişle bu hastalar test yapılana kadar hasta olduklarını anlamazlar.

Asemptomatik Ne Demektir?

Asemptomatik kişiler nedeniyle Covid-19’un tam olarak kaç kişide varlık gösterdiği bilinememektedir. Bu nedenle DSÖ küresel pandemi ilan ederek salgını ve yayılmasını önlemek için adımlar atmıştır.

Asemptomatik Kişiler Virüsü Bulaştırır Mı?

Asemptomatik Kişiler Virüsü Bulaştırır Mı?

Evet. Bu kişiler her ne kadar hiçbir hastalık belirtisi göstermese de maalesef virüsü bulaştırıyorlar. Kimin hasta kimin sağlıklı olduğunu bilemediğimizden dolayı sosyal mesafe, maske ve eldiven kurallarına uymalı mümkün olduğunca evden çıkmamaya özen göstermeliyiz.

Asemptomatik Kişilerin Sayısı Belli Mi?

Asemptomatik her bireyi belirlemek oldukça zordur. Çünkü belirti göstermeyen çoğu kişi test yaptırmıyor bu nedenle pozitif olup olmadıklarını bilemiyoruz. Uzmanların bu konuyla ilgili yaptıkları araştırmalar ise aşağı yukarı tahminlerle tüm vakaların %18 ila %30’unun asemptomatik vaka olduğu yönündedir.

Asemptomatik Kişiler Virüsü Bulaştırır Mı?

Devletlerin asemptomatik kişileri belirlemek için yeterli miktarda testlerinin bulunmadığı bilinmektedir. Asemptomatik kişileri saptamak için tüm nüfusa test yapılması gerekmektedir. Bunu mümkün kılmak ise maddi olarak önemli bir harcamadır.

Asemptomatik Kişilerden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Aslında cevap oldukça basittir. Zorunlu olmadıkça evden dışarıya çıkmamaya kendinizi dışarıdan izole etmeye özen göstermelisiniz. Evinizde karantina uygulamalısınız. Mecbur kalıp dışarıya çıkmışsanız sosyal mesafe, maske ve eldiven kurallarına özen göstermelisiniz. Evinize döndüğünüzde giyisilerinizi ve kendinizi dezenfekte etmelisiniz. Dışarıdan evinize getirdiğiniz her şeyi dezenfekte etmeye özen göstermelisiniz. Evinizi dezenfekte etmelisiniz. Unutmayın virüs kontrol altına alınana kadar hayat eve sığar! Evinizde, sevdiklerinizle sağlıklı günler dileriz.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Nisan 2020, 17:04

Kilo Vermek İçin En Uygun Diyet

Kilo vermek için en uygun diyet hangisi? Kilo vermek isteyenler için en etkili diyet ve yağ yakma yöntemi. Fazla kilolar günümüzde çoğu kişinin problemi. Diyete başlamak yada diyet yapıp hızlı sonuç almak isteyen herkes bu yazımızı sonuna kadar okusun ve uygulasın. Kilo Vermek İçin En İyi Diyet Nasıl Seçilir? Kilo...

Devamını Görüntüle