SON DAKİKA

Balın Faydaları – Ballı Su İçmenin 10 Faydası

Balın Faydaları – Ballı Su İçmenin 10 Faydası

Balın sağlığa faydaları çoğunu duymuştuk. Ama düzenli olarak ılık ballı suyu içtiğinizde ne olur biliyor musunuz? Bir bardak dolusu ballı su, sabah veya yatmadan önce içtiğinizde, bağışıklık sistemi güçlenir ve farklı şekillerde sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Peki balın diğer faydaları neler? İşte ballı su içmenin sağlığa faydalı 10 etkisi.

Balın Faydaları Neler?

Balın faydaları saymakla bitmezi, küçük hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak, içme suyu ve balın birçok sağlıklı yararı vardır. Örneğin, tepeden tırnağa cildinizi tedavi eder.

Bir iyi bilinen gerçek, su vücudumuzun detoksudur. Vücudumuzun su ve nem dengesini sağlar. Sıcak su vücudumuzdaki zararlı maddeleri atmak için en iyi şekilde çalışır ve su, vücudun formda kalması için büyük etkendir. Balın ise saymakla bitmeyecek birçok tıbbi faydası vardır.

Eğer kilo vermek istiyorsanız sadece ılık su ile bal veya ılık su, bal ve limon şeklinde karışımlar hazırlayarak bunları tüketebilirsiniz. Bu içecekler sizler için can kurtaran etkisi yaratacaktır. Peki ballı su içtiğinizde ne olur? İşte balın sağlığa faydaları.

1. Balın Sindirim Sisteminin İyileştirilmesi

Valın sağlığa faydalı etkileri. Bal sindirim sistemine faydali.
Balın Sindirim Sistemine Faydaları Neler?

Bir bardak bal ile ılık su sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bal midenizde reflüyü azaltmak için antiseptik maddeler içerir. Bu çözüm midenizde herhangi bir iltihap olduğunda midenizi sakinleştirmek için de etkili bir çözümdür. Aynı zamanda düzenli bağırsak hareketlerini korumaya yardımcı olur.

2. Kilo Kaybı ve Balın Etkisi

Bal yiyerek kilo verebilirsiniz.
Kilo Vermek İçin Bal Tüketebilirsiniz

Bal herhangi bir kilo alımına neden, olmaz doğal şeker içerir. Ilık su ile düzenli olarak bal tüketmek kalori alımını azaltabilir ve aynı zamanda kolayca karın yağlarından kurtulmaya yardımcı olur. Scientific Journal akademik dergisinin 2010 yılında yayınladığı bir araştırmaya göre, bal iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca geceleri yatmadan önce alındığında, bir bardak ballı su tüketmek vücudun uykunun ilk saatlerinde daha fazla yağ yakmaya başlamasına yardımcı olur.

3. Kabızlık Tedavisi

Kabızlığın ana nedeni vücutta ki su eksikliğidir. Sabahları aç karnına bir bardak ılık ballı su içmek ve aynı şekilde yatmadan içmek, bağırsak hareketlerini iyileştirir. Sonrasında kabızlık ve buna bağlı sorunları etkili bir şekilde tedavi eder.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendiren balın faydaları neler
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Doğal bal, yabancı parçacıkları ve bakterileri öldürmek için inanılmaz özelliklere sahiptir. Bal, bağışıklık sistemini güçlendiren birçok vitamin ve mineral içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için “Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler” yazımıza göz atabilirsiniz.

5. Soğuk Algınlığı Ve Öksürük Tedavisi

Bal yiyerek öksürük tedavisi yapılabilir.
Bal ve Öksürük Tedavisi

Bal ile bir bardak ılık su, soğuk algınlığı ve öksürüğe neden olan bakteri ve virüslere karşı koruyucu bir kalkandır. Bal aynı zamanda balgam çözücü görevi görür. Solunum sisteminden tamamen dışarı atılmasını sağlar, böylelikle daha iyi nefes almaya yardımcı olur.

6. Dolaşımı Artırır

Ballı su, vücutta ki yağları yakar ve böylece kan dolaşımını arttırır ve vücuttaki toksinleri ortadan kaldırarak sinir sisteminde ki tortudan kurtulmak için yardımcı olur. Bu durum ballı suyun sağladığı en büyük faydalardan biridir.

7. Enerji Artırır

Bal yemek enerji verir mi? Bal yemenin faydaları neler?
Bal Yiyerek Enerji Artırma

Bal iki düzeyde enerjiyi destekler. Biri hızlı etki eder diğeri ise uzun vadelidir. Balda mevcut olan doğal şeker glikoz nedeniyle, vücut tarafından hızlı bir şekilde emilir ve enerji ye hemen destek verir. Fruktoz ise sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır ve daha yavaş emilir.

8. Uyku Kalitesini Artırır

Neden aynı saatte uyanıyoruz

Uyku kalitesini artırmak için, serotonin vücut bültenleri çünkü bal suyu almalısınız, ruh halinizi geliştirir bir nörotransmitter, ve vücudunuzun melatonin içine serotonin dönüştürür, uyku uzunluğu ve kalitesini düzenleyen.

9. Vücutta Ki Toksinleri Kaldırır

Bu basit içeceğin faydalarına bir de vücut için detoks etkisi oluşturduğunu ekleyelim. Bileşenleri detoksifikasyon sistemlerinin temel formülasyonlarında yer alıyor.

10. Kalp Sağlığının İyileştirilmesi

Balın Kalbe Faydaları - Balın sağlığa faydalı etkileri.
Bal yemek iyi mi?

Bal, fenoller ve kalp hastalığı riskini azaltmakla ilişkili antioksidan ve bileşikler içeren zengin bir kaynaktır. Kalp damar sağlığının korunmasında yardımcı olur ve kalpte ki kan akışını artırmada ve kardiyovasküler sağlığını korumada da yardımcıdır. Ballı su ayrıca kolesterol dengesini korur ve hdl kolesterolü artırmaya yardımcı olur.Uzun lafın kısası bu basit içecek altın değerinde diyebiliriz. Vücudumuzda hemen hemen her şeye olumlu bir etkisi var.

Facebook adresimizi takip ederek BeSosyal’in en son yaptığı paylaşımları ilk siz okuyabilirsiniz.

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Eylül 2019, 21:43

Hayatınızdan Şekeri Çıkarırsanız Ne Olur? 18 Maddede Şekersiz Hayat

Hayatınızdan Şekeri Çıkarırsanız ne olur? Rafine şekerin vücudumuza hiçbir yararının olmadığını birçoğumuz biliyordur. Üstelik yararı olmadığı gibi zararları da saymakla bitmiyor. Kanser riskinin artmasından tutun obeziteye kadar her şeyiyle zarar. 18 maddede şekersiz bir hayat. Hayatınızdan Şekeri Çıkarırsanız… Kiminizin ‘’aman bir daha mı gelecez dünyaya?’’ dediğini duyar gibiyim ya da...

Devamını Görüntüle