SON DAKİKA

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavisi

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavisi

Borderline Kişilik Bozukluğu; ciddiye alınması gereken ve kişinin hem kendisine, hem de çevresine zararlı davranışlarda bulunabildiği bir kişilik bozukluğudur. Peki, birinde borderline kişilik bozukluğu bulunduğunu nasıl anlarız, belirtileri ve tedavisi nedir? Yazımızda inceleyelim.

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavisi

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?
Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline Nedir?

Borderline kişilik bozukluğu, sınırda kişilik bozukluğu olarak da bilinmektedir. Genç erişkinlik döneminde başlayan borderline; kişide uç noktalarda görülen, ani duygu değişimleri, benlik algısında tutarsızlık ve ani dürtüsel davranışlarla kendini gösteren bir kişilik bozukluğudur.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri
  • Birini yerlere göklere sığdıramazken, bir anda yerin dibine sokmak gibi aşırı değer vermek ve değersizleştirmek arasında gidip gelen; tutarsız ilişkiler.
  • Sürekli boşlukta olma hissetmek.
  • Herhangi bir olay karşısında yoğun öfke yaşamak ve öfkeyi kontrol altında tutamamak.
  • Araba sürerken aniden hızlanmak, birden çok fazla yemek yemek, bir anda uygunsuz cinsel hareketlerde bulunmak ya da bir anda yüklü para harcamak gibi sonunu düşünmeden ani davranışlarda bulunmak.
  • İntihar girişimlerinde bulunmak ve kendi kendine zarar vermek.
  • Duygusal olarak sürekli değişkenlik.
  • Ayrılma ve terk edilme gibi durumlarda daha çok kendini gösterir. Kişi ayrılık döneminde, aslında kaybetmemek için aşırı uyum gösterdiği kişiye karşı biriktirdiği öfkeyi ortaya çıkarır ve onu bir düşman olarak görür. Ona zarar vermek için elinden geleni yapar. Daha sonrasında ise yaptıklarından pişmanlık ve utanç duyar ve yaptıklarından dolayı affedilmek için çabalar.Tekrar barışınca iyileşilmiş gibi bir yanılgı yaşanır ama sadece bir sonraki ayrılığa kadar kendini göstermez.
  • Kişileri herhangi bir hareketiyle, tamamen kötü ya da iyi olarak değerlendirirler. Yani, onlar için ya hep ya hiç kuralı vardır.

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi
Borderline Tedavisi

Borderline kişilik bozukluğunun tedavi edilmesi zor bir psikoterapi süreci gerektirir. Psikoterapinin yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanır. İlaçlar, borderlinenin özelliği olan ani duygu değişimlerini normal hale getirmek ve düzenlemek için kullanılır. Psikoterapinin amacı; borderline kişilik bozukluğunuz ile ilgili bilgi edinmek, duygu ve dürtülerinizi kontrol altına almak ve ilişkilerinizi düzene koymaktır. En temel amacı ise kişinin intihar girişim ve düşüncelerini sonlandırmaktır.

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Yardım Edilir?

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Yardım Edilir?

Borderline kişilik bozukluğu olan birine yardımcı olmak istiyorsanız, öncelikle bozukluğun sebebinin kendiniz olmadığını bilin. Borderline kişilik bozukluğu belirtileri karşısında, kişinin kişilik bozukluğunda artış gibi durumlarda kendinizi suçlamayın. Çünkü onu siz kontrol ve tedavi edemezsiniz. Sadece onu anlamaya çalışın, belirtilerini ve karakteristik özelliklerini öğrenin ve tedavi, ilaç kullanımı konusunda onu teşvik edin. Saldırganlık gösterdiği zaman, tartışmaya girmeyin. Ona sakin olduğunda konuşmanız gerektiğini söyleyin ve onun sizin için önemli olduğunu anlamasını sağlayın.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavisi konumuzun sonuna geldik. Peki En Garip Ve Ürkütücü Ruh Hastalıkları yazımızı okumaya ne dersin?

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Aralık 2019, 14:08

Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer? Duygusal Yorgunluk

Ruhsal yorgunluk nasıl geçer? Mental (zihinsel) yorgunluk nasıl giderilir? ”Kendimi ruhen çok yorgun hissediyorum.” diye düşünüyor; hayata karşı kendinizi yorgun, bıkmış ve tükenmiş mi hissediyorsunuz? Hayatınızı ot gibi geçirmemeniz için; fiziksel anlamda olduğu kadar mental, yani zihinsel anlamda da enerjiye ihtiyacınız var. Ot gibi diyorum; çünkü duygusal anlamda yorgunluk hissettiğinizde,...

Devamını Görüntüle
Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.