SON DAKİKA

Çok Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Çok Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Hemen hemen herkes uykuyu çok sever ve hep daha fazla uyumak ister. Normalden daha çok uyumanın sizi daha çok dinlendireceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşte fazla uyumanın sağlığa zararları ve nedenleri.

Çok Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Uyku, şüphesiz her insan çok önemlidir. Ayrıca düzenli ve yeterli uyku bireyin genel sağlık durumundan üretkenliğine kadar birçok olumlu etkisi vardır. Ancak fazla uyku, düşünüldüğü kadar masum değildir. Araştırmalar çok uyumanın sağlığa zararları ve nedenleri konusunda bulgular ortaya koymuştur. Çok uyumanın zararları, kilo alımından beyin fonksiyonlarında azalmaya kadar geniş yelpazede etkisi olduğu görülmüştür.

Peki, çok uyumak sağlığa zararlı mıdır? Çok uyumanın sağlığa zararları nelerdir? Çok uyumanın zararları neymiş gelin birlikte göz atalım.

Beyin Fonksiyonlarında Azalma Olur

Beyin Fonksiyonlarında Azalma Olur

Araştırmalar günde 10 saatten fazla uykunun beyin fonksiyonlarını azalttığını ortaya koymuştur. Birey uyku halindeyken vücut zorunlu olanlar hariç tüm işlevlerini kapatıyor.  Uyku halinin uzaması aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da azaltıyor.

Çok Uyumak Üreme Yeteneğini Azaltıyor

Uyku düzeni ve hamilelik arasında bir bağ olduğu keşfedildi. Bu bağ, uyku esnasında salgılanan hormonlardan kaynaklanıyor. 2013 yılında Kore’de yapılan bir araştırmada uyku düzensizliği olan kadınların hamile kalma kapasitelerinin daha düşük olduğu bulgulanmış.  Özellikle 9-11 saat ve üstünde uyuyan kadınların çoğunlukla yapay yollarla çocuk sahibi olduğu görülmüş. 

Fazla Uyumak Depresyonu Tetikleyebiliyor

Depresyon

Çok uyumak, sürekli uyku hali depresyonu tetikleyebiliyor. Uzmanlar depresyon ve uyku arasındaki bağın, uyku esnasından salgılanan hormonların fazlalığı ve uyanıklık zamanında salgılanan hormonların azlığından kaynaklandığını belirtiyor.

Aynı zamanda depresyonu uyuyarak atlamaya çalışmak da depresyonun daha uzun sürmesine sebep olmaktadır. Uzmanlar özellikle gençlerin depresyonla baş etmek için daha fazla uyuduklarını ama bunun depresyonu daha fazla arttıracağını belirtmektedir. Depresyonu yenmek için yapılabilecek en iyi şey daha fazla uyku uyumak değil, daha fazla aktivite yapmaktır. Özellikle doğa sporları depresyonla mücadelede çok güçlü bir silah olabilmektedir. Doğanın bize verdiği enerji ve spor yapmamızla daha çok salgılanan mutluluk hormonları size güç verecektir.

Çok Uyumak Diyabet İhtimalini Artıyor

Fazla uykunun glikoz toleransını etkilediği uzmanlarca açıklandı. Glikoz toleransının azalması ise beraberinde diyabet hastalığını getirebiliyor. Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir hastalıktır. Genellikle ömür boyu ilaca bağlı bir yaşam ve diyet listesiyle beslenmeyi ve şekerden uzak durmayı gerektirir. Diyabetten korunmak, ilaçsız yaşamak ve rahat rahat şeker yiyebilmek için uykunuzu düzene sokmalısınız.

Fazla Uyumak Kalbi Yoruyor

Fazla Uyumak Kalbi Yoruyor

Amerikan kardiyoloji okulunun açıklamalarına göre gece boyunca 8 saatten fazla uyku uyumak kardiyak hastalıklarına yakalanma riskini arttırıyor. Çok uyumanın sağlığa zararları sadece kalple alakalı da değil.  Nörotransmitterlerin dalgalanmasına sebep olduğu için şiddetli baş ağrılarına da sebep oluyor. Ayrıca uzun uyku saatleri esnasında hareketsiz kalan vücutta sırt ve bel ağrıları da oluşuyor.

Çok Uyumak Obeziteye Neden Oluyor

Çok uyumanın sağlığa zararlarından birisi de fazla kilo alımıdır. Vücut gün içerisinde alınan besinleri aktif olarak uyanıklık ve hareket esnasında yakmaktadır.  Araştırmalarda gereğinden fazla uyuyan kişilerde uykunun obeziteye neden olduğu saptanmıştır. Bazen sorunlarımızdan uzaklaşabilmek için bazen de daha fazla dinlenebilmek için gereğinden fazla uyku tercih edilebiliyor. Ancak gereğinden fazla uyumanın depresyonu tetiklediği, kalp rahatsızlıklarına yol açtığı, diyabet Obezite gibi sorunlara neden olduğu hatta hamile kalma oranını düşürdüğü araştırmacılarca ortaya konmuştur. Tüm bunlar fazla uykunun zararları olduğu gibi çok az uykunun da zararları şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Uzmanlar yetişkinlerde günde 5-6 saat uykunun yeterli olduğunu belirtmektedirler. Gereğinden az uyumak ve gereğinden çok fazla uyumak çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bu yazımızda çok uykunun zararları, çok uyumak sağlığa zararlı mıdır, çok uyumanın zararları gibi sık sorulan sorulara cevaplar sunduk. Sağlığınız için, ne fazla ne de az tam kararında uyumayı unutmayın.

Okuma Önerisi: Uykuda Dili Isırma Nedenleri – Uyurken Dili Isırmak

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Mayıs 2020, 22:16

Depresyon Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler

Depresyon üzüntülü duygu durumu değil bir hastalıktır. Depresyon bireyde fiziksel ve ruhsal çöküntü meydana getirir. Bu durum kişinin işlevselliğini kaybetmesine neden olur. Depresyon hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmanız gerekli. Depresyon hakkında bilmeniz gereken gerçekler; Depresyon Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler Çağımızın en yaygın hastalıklarından bir olan depresyon günlerce, haftalarca hatta aylarca...

Devamını Görüntüle