SON DAKİKA

Corona Virüs Kıbrıs’ta!

Corona Virüs Kıbrıs’ta!

Corona Virüs Kıbrıs’ta! Dünyayı kasıp kavuran COVİD-19 virüsü ada gündemide ara ara gelen şüpheli vakalar oluyordu ancak yapılan kontrollerin ardından bir tehlikeye rastlanmıyordu. Geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde 2 kişiye COVID-19 virüsü teşhisi konuldu. Ardından bunun arttığı gündeme geldi. Bugün ise ( 10.03.2020) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 60lı yaşlarda Alman bir turistte şüpheli belirtiler sonucu yapılan testlerde virüs saptandı. Salamis Bay Conti Otel‘de konaklayan turist acilen müşade altına alınırken, o turist kafilesi ve tüm otel karantina altına alındı.

Corona Virüsü Kıbrıs'ta

KKTC Corona Virüsü Karantinasında

Corona virüs Kıbrıs’ta ilk nerede görüldü? Salamis Otel şuan KKTC’nin karantina bölgesi haline geldi. Bu olaydan sonra ülke genelinde ki tüm otellerde kontrol yapılmaya başlandı ve çoğu otelde şüpheli vakalara rastlandı ve bu otellere giriş çıkış kapatıldı.

KKTC’de Eğitime Corona Virüsü Tatili

KKTC okullar tatil mi?

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı resmi açıklamayla kreşlerden üniversitelere kadar tüm özel ve devlet eğitim kurumlarında eğitim 15 Mart’a kadar geçici olarak durduruldu. Bu aranın daha da uzaması muhtemel. Üniversiteler sayesinde bünyesinde yurt dışından gelen bir çok öğrenci bulunduran ülkede özellikle Türkiye’den gelen öğrenciler ülkeyi hızla terk etmeye başladı.

Spor Müsabakalarına Ara

Corona Virusu KKTC Hentbol Ligine Ara
Corona Virüsü Nedeni İle Müsabakalar Ertelendi

Virüsün teşhisi ile birçok spor kolu federasyonu bu hafta ki müsabakalarını erteledi. İlk başta hentbol ve yüzme federasyonlarından gelen açıklamayla müsabakaların ertelendiği açıklandı. Ülke de en çok ilgiyi gören futbol da ise futbol fedarasyonunun yaptığı açıklamayla müsabakaların ertelenip ertelenmeyeceği Perşembe günü netleşecek yönünde oldu.

MARKET STOKLARINDA TÜKENME

KKTC Corona Virüsü Vakası
KKTC’de Corona(korona) Virüsü Vakası

Corona virüs teşhisi ile birlikte vatandaşlar askeri kantinler olmak üzere tüm alışveriş mekanlarına ve eczanelere akın ettiler. Temel gıda, kişisel bakım ve temizlik ürünlerini bolca alan vatandaş, market stoklarında hızlı bir azalmaya neden oldu ve dükkan sahipleri sıkıntıya girdi. Eczanelerde ise cerrahi maske ve eldivenler hızla tükendi. Kutusu 10 ila 20 lira arasında olan ürünler bugün 100 lira civarında olağan üstü bir zamla satıldı.
Şuan KKTC’de resmi olarak olağan üstü hal ilan edelmemiş olsa bile adada hayat durma noktasına gelmiştir ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte olağan üstü hal ilan edilmesi bekleniyor.Birçok ülkenden gelen uçuşlar adada iptal edildi. Türkiye’de ise 1 Nisan’a kadar KKTC’ye uçuşlar iptal edildi. Ancak bu uçuşlar Almanya ve Fransa aktarmalı olarak gelen uçuşlar olarak belirlendi.

COVID-19 VİRÜSÜNDEN KORUNMAK İÇİN

Corona Virüsü KKTC'de tespit edildi.

Korona virüsü, 400-500 mikrohücre çapına sahip, boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2-3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur. Virüs havaya değil yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür. Corona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır. Virüs kumaşlara bulaştığında 9 saat yaşar, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Corona Virüsünden nasıl korunulur?
Corona Virüsünden Etkili Korunma Yolları

Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarında ki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır. Virüs 26-27 °C sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için, sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir. Dondurmadan uzak durmak, soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir. Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler. 

Corona Virüsü haberlerini Facebook hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Ağustos 2019, 07:50

Uygun Çanta Seçimi ve Kullanımı İçin 10 Adım

Uygun çanta seçimi nasıl yapılır? Okul Çantaları neye göre seçilmeli? 10 adımda çanta seçimi. Okulların açılacak olmasının öğrencileri heyecanlandırma nedenlerinden biri de okul alışverişi. Bu alışverişin temel malzemelerinden biri olan okul çantasının uygun alınmamasının ve doğru taşınmamasının çocuklarda bel-boyun-omuz ağrılarına ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceğini unutmamak gerekir. İç Hastalıkları Yüksek...

Devamını Görüntüle