Kıbrıs Haber KKTC Haber Haber Netflix Spor Yemek Yemek Tarifleri
DOLAR
7,4305
EURO
9,0044
ALTIN
420,52
BIST
1.462
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
12°C
Pazar Sağanak Yağışlı
9°C
Pazartesi Yağışlı
8°C
Salı Yağışlı
7°C

Corona Virüs Senaryoları

Corona Virüs Senaryoları
14.04.2020
0
A+
A-

Corona virüs senaryoları. Dünyayı saran Corona Virüsü hakkında bir sürü farklı senaryo ortaya atıldı. Korona virüsü yarasadan çıktı diyen de var, virüs hakkında senaryo üretip labaratuvarda üretildi diyende. Bugün sizlerle bu virüs senaryolarına bir göz atacaz. Acaba hangisi doğru yorum sizin.

Covid-19 (Corona Virüs) Senaryoları

Corona Virüs senaryoları için, Fransız dergisine göre jeoloji ve stratejik araştırmalar vakfı danışmanı François Heisbourg Şöyle diyor. Corona virüsün mutasyona uğramaya başlamasıyla birlikte önümüzde ki aylar ve yıllar için iki farklı senaryo olduğuna inanıyor.

Corona virüsü hakkında senaryolar
Corona Virüsü Hakkında Senaryolar

Vincent Jofer tarafından dergiye verilen bir makalede bu iki senaryonun değerlendirilmesi yapılıyor.

Korona Virüs İçin En Uygun Senaryo

Corona Virüs senaryoları nedir? Bu senaryo dünyanın tüm olası testlere sahip ve mantıksal taş prosedürleri gelişebilir ve bir yıl içinde etkili bir aşı olacak gerçeğine dayanmaktadır.

Bu durumda yapılacak ilk şey Nisan 2021’e kadar durumu korumak. Bu arada taş yavaş yavaş Avrupa’nın her yerinde kaldırılıyor ama farklı hız ve zamanlarda.

Bağışıklık sistemini güçlendiren balın faydaları neler
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Eğer Avrupalılar iyi bir işbirliği yapmazsa, Avrupa devletleri arasında ciddi bir gerginlik olasılığı vardır.

Yazar, Güney Koreliler ve Japonların sınırlarını giderek daha sıkılaştırdığı Asya’da neler olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Vatandaşlarının karantinasını azaltırken, ülkelerine giren her yeni gelenin incelenmesini ve virüsü taşıdığından şüphelenildiğinde onu karantinaya aldığı ve Çin’in yabancıların ülkeye girişini engellediği gibi.

Korona Virüsü (Corona Virüs) Senaryoları 2020

KKTC'de marketler hangi saatlerde açık olacak?
Kıbrıs’ta Marketlere Düzenleme Getirildi

Yazara göre, Avrupa’nın AB üyesi olmayan ülkelerle benzer tedbirler almasını hiçbir şey engellemese de sorun, iki aylık karantina dan sonra kuzey İtalyanların taşın hala devam ettiği Avusturya veya Almanya’ya gitmek isteyebileceği Birlik içindeki hareketlilikle nasıl başa çıkılacağı.

Yazar, Corona’nın geri dönüşünden korktuğu sürece, genel eğilim devletlerin kendilerine yaklaşmaları olacak ama bu şartlar altında Avrupa Birliği nasıl öne geçebiliyor? Başbakan, bu durumda 27 üye tarafından onaylanan bir tıbbi belgenin gerekli olacağını da kaydetti.

Ekonomik olarak Jofer, Avrupa’nın 2020 yılında GSYİh’sında yüzde 15 veya 20’lik bir düşüş göreceğine inanıyor. Bu yüzden 1930’larda ABD’de olduğu gibi, başkan Theodore Roosevelt döneminde olduğu gibi hedeflenmiş bir toplum ekonomisi yaratmak gerekecek.

Yazar, hükümetlerin önceki fikir ve politikalardan vazgeçip Komisyon’dan bunu istemesi halinde Avrupa Komisyonu’nun bunu iyi yapabileceğini, ancak karantinanın kaotik bir durumda kaldırılması halinde AB içinde bir nefret dalgası olabileceğini söylüyor.

Corona Virüsü Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey – 41 Soru ve Cevap

Covid-19 Senaryoları

Jeopolitik olarak yazar, Abd’nin Covid-19 dalgasından İtalya’nınkine eşit çok yüksek bir ölüm oranıyla kurtulan son büyük ülke olacağını ve ekonomik açıdan yıkıcı bir şekilde ortaya çıkacağını, ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında olağanüstü bir şekilde yaptığı gibi seferber edilebilseydi diğerlerinin yapacağından daha iyisini yapabileceğini savunuyor.
Ancak yazar, mevcut Başkan Donald Trump’ın ülke içinde bölücü kavramları besleyebilme becerisi göz önüne alındığında, Amerikalıların İç Savaş veya Vietnam Savaşı sırasında olduğu gibi iç bölünme riski altında olduğunu söylüyor.

Çin, çoğu insanın inandığı gibi bu eşi görülmemiş krizden bugün en büyük kazanan olmayacak. Yazarın dediği gibi, bu serbest düşüş bir devlet olacak. ihracatta Çin çok büyük zarar edecek. Ağır dayanıyor çünkü, bu çılgınca tanıtım yapmak ve kendi nüfusunun öfke sini kontrol altına almak ve sosyal barışı korumak için ilmik sıkılaştırmak anlamına gelir, Çinli liderlerin kendi nüfusunu ikna eden bir görüş sunmakta büyük zorluk çekiyor.

İronik bir şekilde Jofer’e göre, Afrika büyük oranda gençlerin çoğunlukta olduğu demografik yapısı göz önüne alındığında tıbbi açıdan pek zarar görmeyebilir, ancak ekonomik kriz felaket olur.

Corona Virüsü için Senaryolar

Petrol ihraç eden ülkelerin, düşük küresel talep ve anlaşılmaz fiyat savaşı nedeniyle düşük akaryakıt fiyatları nedeniyle çok zarar görecekleri ve suudi Arabistan’ın petrol depolamak için yer olmayacak noktaya kadar üretimini artırdığı açıktır.

Ancak Körfez ülkeleri ve Rusya’ nın, içlerinde istikrar korkusu olmadan aylarca ciddi bir krizle karşı karşıya kalmalarını sağlayan önemli mali rezervleri var ve bu da krizin başka yerlerden geldiğini rahatlıkla konuşabilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için kolay.

Bu ilk senaryo 1930’lara çok benziyor ve bu dönemde önemli bir işsizlik ve küreselleşmenin hızla sökülmesi görülecektir. Böylece herkes stratejik ürünler için başkalarına güvenmek isteyecektir. Bu da dünya ticaretinin büyük kısmını oluşturan deniz ticaretinde önemli bir yavaşlamaya yol açacaktır. Genel olarak demokrasiler ve Avrupa Birliği de devam edecektir.

Corona Virüs Felaket Senaryosu

HIV hastalığına 40 yıl içinde aşı bulunamaması ve Dünya’nın hala daha Corana hakkında kıt olması, tedavinin bulunmasının gecikeceği ve önlenemez bir felakete gidileceği senaryolarını çiziyor.

Bu olasılıkla, insanlar 1930’lara benzer dönemler yaşayacaklar. Tamamen bilinmeyen bir dünyada olacaklar. Kim bilir belki de 14. yüzyıl orta çağı gibi.

Yazar, dünya nüfusunun üçte birini öldüren büyük vebanın, insanların yeterli yiyecek bulduğu bir refah dönemi takip ettiği ve tarımın işçilerin yüksek ücretleri yüzünden eksik olan şeyi bulduğu ve vebanın Rönesans’tan ortaya çıkmasına engel olmadığı sonucuna vardı.

Yazar, bu karanlık senaryonun iyimser olanlara “Geleceğin yeni rönesansı nedir?” sorusunu gündeme getirdi.

Okumaya Devam Et : Corona Virüsü Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey – 41 Soru ve Cevap

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.