Kıbrıs Haber KKTC Haber Haber Netflix Spor Yemek Yemek Tarifleri
DOLAR
7,0147
EURO
8,5439
ALTIN
408,84
BIST
1.551
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
11°C
İstanbul
11°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmur
9°C
Perşembe Çok Bulutlu
8°C
Cuma Az Bulutlu
11°C
Cumartesi Çok Bulutlu
10°C

Corona Virüsün İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri

Corona Virüsün İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri
24.04.2020
0
A+
A-

Yapılan araştırmalarla, öncelik olarak solunum sistemini ele geçiren COVİD-19’un ilk belirtileri yüksek ateş, öksürük ve solunum yetmezliği olduğu gözlemlenmiştir. Korona Virüsün hücrelerimizi, solunum sistemimizi nasıl ele geçirdiğini, organlarımızı nasıl etkilediği ve bunların tümüne nasıl zarar verdiğine gelin hep birlikte bakalım.

Corona Virüsün İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Virüsün kesin yayılma şekli tam olarak bilinmemektedir. Benzer corona virüslerde (MERS ve SARS) kişiden kişiye yayılmanın, enfekte bir kişinin öksürdüğü veya hapşırdığı zaman üretilen solunum damlacıkları ile meydana geldiği düşünülür, bu da grip ve solunum yolu hastalıklarına neden olan diğer virüslere benzer. Bir kişi, üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunduğunda ve sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunduğunda da bir miktar yayılma olabilir.

Korona virüs nasıl öldürür. İnsan vücuduna etkileri.

SARS ve MERS’ın insanlar arasında yayılması genellikle yakın temaslar sebebiyle meydana gelmiştir. Corona virüsü (2019-nCoV) hakkında öğrenilecek çok şey mevcuttur ve araştırmalar devam etmektedir.

Virüs İnsanları Nasıl Enfekte Eder?

COVİD-19 virüsü ile enfekte olan kişilerin tükürükleri ve nefesleri milyonlarca mikropla doludur. Bu kişiler hapşırdıklarında, öksürdüklerinde, konuştuklarında ve hatta sadece nefes aldıklarında bile havaya zararlı su damlacıkları salabilirler. Bu virüsü taşıyan su damlacıkları belirli yüzeylere yapışabilir ve belli bir süre havada asılı kalabilirler. Enfekte olan insanlarla aynı ortamda bulunmak veya daha önce onların bulunmuş olduğu ortamlarda gezmek,virüsün sağlıklı bir insanın vücuduna kolayca ağzından burnundan ve gözünden girip onu da enfekte olmasına neden olabilir.

Corona Virüsün insan vücudu üzerindeki etkileri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle sağlıklı bir insanın virüs kapması çok farklı yönlerden olabilir. Özellikle virüslü bir bireyin burnundan çıkan COVİD-19 potansiyel bir enfeksiyon gücüne sahiptir. İnsanların, enfekteli kişilerin temas ettiği yerlere temas etmesi de onları virüsün etkisine sokabilecek bir hamledir. Yüzeylere bulaşan ve havada asılı kalan virüslerin yaşama süresi araştırmalar sonucu korkutucu sonuçlar ortaya sermiştir.

Corona virüsün vücudumuza etkileri.

Virüs parçacıkları, sivri şekilli prüzlü proteinlerle süslüdür. Proteinler reseptörlere bağlandıktan sonra virüsün içeri girmesine ve çoğalmasına izin verir. Virüsün burada ki amacı diğer tüm yaşam formlarında olduğu gibi hayatta kalmaktır. COVİD-19 hayatta kalabilmek için ilk önce kendini kopyalayarak çoğalmaya ihtiyaç duyar. Virüs çoğalabilmek için replikasyon fabrikaları kurarak kendi RNA sını daha fazla kopyalar ve çoğalır.

Koronavirüse Karşı Yaş Ve Cinsiyetin Faktörü Var mı?

COVİD-19 ile enfekte olan kişilerin çoğu hastalık dönemini hafif semptomlarla geçirse de %5’lik kısım bu dönemi kritik şekilde geçirir. Peki bu %5’lik kısımda bulunan hastalarda yaş ve cinsiyetin faktörü nedir? Bu hastalığın en belirgin özelliklerinden birisi, belirtilerini en net yaşlı insanlarda göstermesidir. Bunun nedeni gayet açıktır. Yaşın ilerlemesiyle zayıflayan bağışıklık sistemi virüsün ilerleyişini ve etkilerini göstermesini kolaylaştırır. Gençler ise kesinlikle tam anlamıyla güvende değiller. Özellikle bünyesi zayıf olanlar veya bilindik ve bilinmedik kronik hastalığı ( diyabet, solunum problemi, kanser, yüksek tansiyon ve kalp haslığı )olan insanlar da %5’lik kısma girebilirler.

Korona Virüsün Kuluçka Dönemi

Solunum yoluyla, havada ki virüslerin solunması veya virüslü yüzey ve nesnelere dokunduktan sonra eller yıkanmadan yüze, ağza, burna ve göze değdirildiğinde virüs vücuda ilerliyor. Enfekte olan kişilerde gözlemlenen sonuçlarda gözlemlenen, COVİD-19’un ilk olarak boğaza, soluk borusuna ordan da akciğere yerleşip oraya zarar veriyor. Daha sonra ise tedavi başarılı olmazsa tüm vücudu SARS-CoV-2 virüsü sarmaktadır.

Kuluçka dönemi olarak bilinen bu dönem koronavirüse bağlı SARS-CoV-2 virüsünün vücutta ilerleyip yayılması ve yer etmesi dönemidir. İlk olarak solunum bölgelerinde ki vücuda yer eden virüs daha sonra tüm vücudu etkisi altına alarak tüm hücrelere yerleşip onları ele geçirmeye çalışıyor.

SARS-CoV-2 virüsünün yaklaşık olarak 14 günlük ( 2 hafta ) bir kuluçka döneminin olduğu ve belirtilerin bu süreden sonra kendini gösterdiği araştırmalar sonucu saptanmıştır. Bu süre bazı durumlarda daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Yaşa ve kronik hastalık durumuna göre.

Koronavirüs Akciğeri Nasıl Etkiler?

Virüs akciğere ilerledikten sonra akciğeri kaplayan tüm hücrelere saldırmaya başlar. Corona virüsün insan vücudu üzerindeki etkileri buradan sonra başlar. Kana oksijen gönderen tüm keseciklere zarar verip onları iltihaplandırır, devamında ise iltihaplanan bölgeler oksijen yerine karbondioksit salgılar. Bu olay sonrasında nefes alışverişi kısalır ve çok zor bir hale gelir. Akciğerde ki hücreler zarar görüp öldükçe sıvı ve kalıntı bırakırlar ve bu da ciğerlerin tıkanmasına sebep olur, bazı durumlarda bu aşamada ikincil bir enfeksiyonun oluşması söz konusudur. Ayrıca bu aşamaya kadar ilerlenen sürece halk arasında zatüre de denmektedir.

Kritik durumlarda ki hastaların nefes almaya devam edebilmesi için solunum cihazına bağlanması gerekmektedir ancak bazı kişiler için bu çözüm yolu bile bir fayda sağlamayabilir. Bu durum bağışıklık sisteminin nasıl bir tepki verdiğine bağlıdır. Bağışıklık sisteminin verdiği tepkiler, tamamen hastanın durumunun iyiye veya kötüye gitmesine sebep olur. Durumu kritik olan kişilerin bağışıklık sistemi samanlaşarak çok sayıda beyaz kan hücresi salgılar ve durumu dahada zorlaştırarak süreci çıkmaza götürebilir.

Hafif Hastalar

Koronavirüse yakalanan hastaların yaklaşık olarak %81’i bu süreci hafif bir şekilde atlatabiliyor. Yani ortalama olarak her 10 hastadan 8’i bu hastalıktan hafif bir süreç ile kurtuluyor. Hafif hastalar gripte ki gibi bazı halsizlik, baş ağrısı kırıklık gibi belirtilerin yanında öksürük ve yüksek ateş belirtisi gösteriyor. Bazı hastalarda ise bu belirtiler bile görülmüyor ya da çok hafif ilerliyor.

Virüsün ne derece de ve nasıl ilerleyip, etkilediği tamamıyla bağışıklık sistemine bağlıdır. Eğer genç veya güçlü bir bağışıklık sistemine sahip bir birey COVİD-19 enfeksiyonuna maruz kalırsa bu hastalığı en hafif şekilde atlatması muhtemel.

Ağır Hastalar

Koronavirüse yakalanan hastaların yaklaşık %14’ü bu süreci ağır semptomlarla geçiriyor. Bunun sebebi ise yine bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminin aşırı bir tepki vermesi ve bu tepkilerin doğru bir şekilde verilmeyişi vücutta ciddi zararlara yol açmaktadır. Enfeksiyonun ilerleyen dönemlerinde bu olumsuz ve aşırı tepkiler yoğun bir iltihaplanmaya neden olmaktadır. Tüm vücutta oluşan bu yoğun iltihaplar ciddi damar ve solunum sıkıntılarına yol açmaktadır. Bunun en basit örneği akciğer iltihaplanmaları sonucu ortaya çıkan zatüre ( pnömoni ) vakalarıdır.

Zatürre (pnömoni): Akciğer dokusunda meydana gelen iltihaplanmalara verilen genel bir isimdir. Bu hastalık bakteri ve çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalık çoğu zaman insandan insana kolayca bulaşabilmektedir. Genellikle solunum yoluna bağlı olarak ağızdan giren virüs, soluk borusundan akciğere inerek küçük hava kesecikleri oluşturmaktadır. Bu hava keseciklerinin içi suyla dolarak bireyde nefes darlığına sebep olur. Buna bağlı olarak hastanın solunum cihazına bağlanması gerekebilir.

Kritik Hastalar

Koronavirüse yakalanan bireylerin sadece %5’inin kritik hasta olduğu saptanmıştır. Bu seviyede hastalık sürecini geçiren kişilerin vücudu gerekli fonksiyonları yerine getirememeye başlar ve bağışıklık sistemleri çok büyük zarar alarak işlevselliğini kaybeder. Vücutta değişik semptomların ortaya çıktığı bu evrede kan basıncı ani düşüşler yaşayarak diğer organların septik şok yaşamasına sebep olmaktadır. Öte yandan akciğerde meydana gelen aşırı iltihaplanmalar sonucunda vücudun oksijen ihtiyacı karşılanamaz. Bu da bireyi ciddi hastalıklara hatta ölüme götürebilir.

Yapılan araştırmalar COVİD-19’un 65 yaş ve üstü daha çok etkilediğini göstermiştir. Gençlerin de son derece dikkatli olması gerekli çünkü enfekte olmasalar veya hafif bir şekilde atlatsalar bile virüsü bir yerden başka bir yere taşıyarak yayıp çoğalmasına neden olabilirler. Özellikle kronik hastalığı olanların yaş farkı gözetmeksizin yüksek risk grubunda olduğu biliniyor.

Koronavirüs Risk Grubunda Ki Kişiler

  • Solunum hastalıkları
  • Bağışıklık sistemine bağlı hastalıklar
  • Akciğer hastalıkları
  • Yüksek tansiyon
  • Diyabet
  • Kalp Hastaları
  • Kanser Hastaları

Yukarı da listede yer verdiğimiz rahatsızlıklar, koranavirüsün sadece yaşa bağlı olmadığını göstermektedir. Genellikle çoğu kişi hafif veya orta derece de bu hastalığı atlatsa da, yukarıda belirtilen rahatsızlıklara sahip olan kişiler kritik risk grubunda yer alıyor.

Sizi Ve Çevrenizi Korona Virüsten Koruyacak 14 Kural

1. Ellerinizi sık sık, su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

2. Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı, burnunuzu tek kullanımlık mendille kapayın. Mendik yoksa direk içinizi kullanın.

3. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

4. Soğuk algınlığı belirtisi gösteren kişilerle aranıza en az üç dört adım mesafe koyun.

5. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin. 

6. Yurt dışından döndüyseniz ilk 14 günü evinizde geçirin. Ziyaretçi kabul etmeyin ve kendinizi izole edin. İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.

7. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

8. Sık kullandığınız yüzeyler her gün temizleyin. (Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.)

9. Havlu, bardak, tabak, eldiven, traş bıçağı, diş fırcası vb.  gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.

10. Kıyafetlerinizi 60-90 derece aralığında normal deterjanla yıkayın.

11. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

12. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

13. Soğuk algınlığı belirtiniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin ve maske takmadan dışarı çıkmayın.

14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Artık koronavirüsle nasıl mücadele etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibisiniz. Bu konuda hem kendinizi hemde çevrenizi bilinçlendirmeyi ihmal etmeyin.  Risk almayalım, gerekeni yapalım. Koronavirüs riskine karşı 14 kurala uyalım. Unutmayın, koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değil! 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.