SON DAKİKA

Deja Vu Yaşarken Beyninizin Size Anlatmaya Çalıştığı 9 Şey

Deja Vu Yaşarken Beyninizin Size Anlatmaya Çalıştığı 9 Şey

Deja vu nedir, dejavu yaşamak ne demek? İşte bugün birisi size dejavu yaşadım dediğinde yada aynı şeyi siz yaşarsanız beyniniz size birşeyler anlatmak istiyor olabilir. Beyninizin size anlatmak istediği 9 şey.

Hiç Deja Vu Yaşadınız Mı?

Şu anda ne yapıyorum? Ben bunu zaten yaşamıştım, bu da ne? Gibi sorular soruyorsanız, o zaman alacakaranlık kuşağında olmak gibi hissedebilirsiniz biliyorum.

 Ancak, beyninizin deja vu anlarında size anlatmaya çalıştığı şeyler vardır. Deja vu, geçmiş hayatında birini tanıyormuş gibi hissetmeni sağlasa da bilime göre her şey kafanda olabilir. Bu çoğu kişiyi hayal kırıklığına sürükler, çünkü geçmiş yaşamlar fikrini ve fantastik şeyleri seviyoruz. Scientific American dergisi, beyinde hatıra oluşumu ve geri alınmasından sorumlu küçük nöbetlere, daha önce hiç yaşamamış olmana rağmen aniden tanıdık gelen bir şeyin nedeni olabileceğini bildirdi.

Deja vu ile olayın daha önce meydana geldiği yanılsaması yaratarak, kısa bir sinaptik yanlış anlaşılma bu alanlarda ateşlenebilir. ” Alan Brown, Güney Metodist Üniversitesi psikoloji bölümünde profesör, Scientific American dergisi ve Psychology Today dergisi açıklamalarına göre; bu mini nöbetler endişelenecek bir şey değildir, insanların yüzde 70’inin déjà vu yaşadığı rapor edildi.

” Eğer sizde bu deneyimi yaşayan biriyseniz, beyninizin size söylemeye çalıştığı bazı şeyler olabilir.

1. Dikkat Etmiyorsun

Deja Vu ne demek? Dejavu neden yaşanır?

Görünüşe göre daha fazla deja vu deneyimi yaşama olasılığı dikkati dağılmış kişilerde görülmekte. Brown Scientific American’a verdiği demeçte, “Yürürken cep telefonlarıyla ilgilenen insanlar, geçtikleri dükkan ve yayaların sadece yüzeysel olarak farkındadırlar. Belki de deja vu’nun bir bölümü böyle bir anda başlar. Dikkatimizi çevreye verdiğimizde ise tam bir farkındalığa gireriz, algısal bir çift alma yapabiliriz. Garip bir aşinalık duygusuyla sarsılıyoruz çünkü sahneyi birkaç dakika önce, bilinçsizce gördük.” Diye ekledi.

2. Deneyim Aslında Oldu

Bazen deja vu olduğunda aslında hiç deja vu olmayabilir. Aşinalık hissi gerçekleşiyor olabilir çünkü geçmişte de aynı deneyimi yaşadınız ama sadece hatırlamıyorsunuz. “Psikoloji literatürü, kale gibi önemli bir yeri ziyaret eden ve daha önce orada bulunduk gibi esrarengiz bir duygu tarafından boğulmuş olan yetişkinlerin hikayeleri ile doludur. Brown açıkladı: Ebeveynleri onları küçükken o kaleyi ziyarete götürmüş ve bu anı hatırlamıyor olabilirler. Deja vu anında ise beyin bu hatıraları tekrar hatırlıyor ve bizi bilindik deja vu hissine sokuyor. Başka bir ihtimal olarak ise televizyonda, dergi ve gazete gibi yerlerde o kaleyi görmüş ancak yine hatırlamıyor olduklarını söylüyor.

3. Baskın Bir Gözünüz Var

Çoğu insanda deja vu anını yaşamasına neden olan bir baskın gözü vardır. Dr. Michael Roizen ve Dr. Mehmet Oz Cleveland Plain Dealer gazetesine açıkladı: “Eğer o güçlü göz her iki göz de odaklanmadan önce bilinçaltına bilgi gönderirse ve o anı bilinçli bir deneyim olarak kaydederse, beyniniz size ‘Bunu daha önce de gördüm’ diyecektir ve evet gördünüz ama sadece bir nanosaniye önceydi.”

4. Daha Fazla Uyku Uyumanız Gerekir

Uykumda Dilimi Isırıyorum
Uykuda Dili Isırma Nedenleri

Eğer uyku düzeniniz yoksa ve az uyuyorsanız, sizin için normalden daha fazla deja vu deneyimine sahipseniz, beyniniz büyük olasılıkla daha gözlerinizin daha fazla kapalı kalması için sizi uyarıyor. Psikolog ve araştırmacı Akira O’Connor’ın bloğuna göre; insanların deja vu yaşamalarının nedenlerinden biri hafıza uyumsuzluğu denen bir şey. Bu bellek çatışması ile ilişkili beyin bölgelerinde deja vu anın yaşanabileceğini kaydetti. O’Connor hafıza çatışmasını, hafıza sinyallerindeki tutarsızlığın düzeltilmesinin bilinçli farkındalığı olarak tanımladı. Dahasını, WebMD açıkladı: “Yeterli uyku olmadan, beyniniz sisli olur, yargılama özelliği zayıflar, ve ince motor becerileri engellenir.” Belki de bu yüzden daha fazla deja vu sık sık size uğruyordur.

5. Beyninizin Sağlığı

Beyin Sağlığı ve Deja Vu

Tüm bu mini nöbet olayına rağmen, deja vu aslında beyninizin size olması gerektiği gibi çalıştığını söyleme şeklidir. Eğer deja vu olduğunda beyniniz o an ki duygunun gerçek bir bellek olup olmadığını belirlemek için kendini kontrol ediyor. ” O’Connor New Scientist dergisine söyledi: Deja vuyu hiç yaşamayan insanlar için, bunun iyi bir şey ya da kötü bir şey olup olmadığı konusunda çelişkili fikirler vardır. O’Connor, belki de bu insanların daha iyi anıları olduğunu ve kafalarını kontrol etmelerine gerek olmadığını söyledi. Ancak Grenoble’daki Pierre Mendès-France Üniversitesi’nden Christopher Moulin, New Scientist’te “Kaba olmadan, hafıza sistemlerine yansımazlar.” Temelde, hala tartışmaya açık bir konu.

6. Bu An Geçmiş Bir Yaşamda Oldu

Dejavu yaşamak geçmiş yaşamla ilgili midir?

Eğer geçmiş yaşamlara inanıyorsanız burayı dikkatle okuyun. Dr. Judith Orloff, Second Sight yazarı: Sezgisel bir psikiyatrist başından geçenlerin hikayesini anlatıyor ve kendi İçsel bilgeliğinize nasıl dokunursunuz diye yol gösteriyor. Bloğunda deja vu’nun şimdi başınıza gelen bir şeyi deneyimlediğinizde ortaya çıkabileceğini yazdı. Belki de geçmiş bir yaşamda yaşadığınız bir şeyi tekrar yaşamak gibi. Biriyle tanışan ve o kişiyle evleneceğini hemen bilen bir kadın örneğini kullanıyor. Çift, birbirlerini hayatları boyunca tanıyormuş gibi hissettiler. Bu aslında benim başıma geldi ve bu tarif edilemez bir yakınlık hissiydi. Daha önce hiç olmadığım ülkeleri ziyaret ederken de benzer deneyimler yaşadım.

“Zamanın içinde aksaklıklar olan durumlar vardır, kurallar bükülür ve gizeme tutunur. Parıldayan büyülü anlar. Bunların hepsi  deja vunun getirisi hisler. Bu hisler her yerde, her zaman ve herkesde görülebilir.

“Orloff yine açıklamasında şu örneğe de yer verdi: “Emlakçı çok tanıdık ve orası için olumlu hissettiğim bir ev gösterebilir, bunun çok garip olmadğının farkındayım. Herkes bir ev için olumlu düşünebilir. Ya da belki bir restoranda ve arka köşede masada oturan bir kadın ile açıklanamaz bir yakınlık hissediyorum. Bazen yaşadığınız şeyler çok garip olmasa da bu olasılıkların geçip gitmesine izin vermeyin. Dikkat edin, araştırın.” Diye ekliyor.

7. Öngörülü Rüyalar Yaşıyorsanız

Öngürülü rüyalar ile dejavunun ilişkisi.

Jaydon Colin-Michael Nolan Listverse yazdı: Temelde gerçekleşmeden önce bir şey hakkında rüya olan öngörülü rüyalar yaşıyorsanız deja vu yaşama olasılığınız yüksektir. Bunun gibi olayları yaşayan birkaç kişi tanıyorum. Bir arkadaşım bana sürekli rüya gördüğünü ve tanıdığı birinin araba kazası geçirdiğini söylüyordu. Bu yüzden arkadaşım bu kişiyle arabaya binmekten kaçındı. Daha sonra tabi ki bir kaza oldu ve neyse ki kimseye bir şey olmadı. Deja vu yaşadığınızda o anla ilgili daha önce hiçbir şey yaşamamış olabilirsiniz ancak hayalleriniz de deja vu yaşamanıza büyük etki eder.

8. Deja Vu Yaşamak Hayatta Doğru Yoldasınız Demektir

Hayatı temelde bir duvara çarpmak ve sürekli darbeler almak olarak görebilirsiniz, ve her zaman doğru yolda olduğunuzdan emin olmayabilirsiniz. Radhika Mehrotra’nın Speaking Tree’deki bloguna göre; deja vu beyninizin size doğru yöne doğru gittiğininizi söylemenin bir yolu olabilir. Bu genel olarak yüksek benliğinizden gelen bir mesaj olabilir.

9. Tuning Çatal Fenomeni Yaşıyorsunuz

X-Files’daki Fox Mulder gibiyseniz ve birden fazla evrenin varlığına inanıyorsanız, deja vu’nuzun tuning çatal fenomeni denen bir şeyin sonucu olduğunu düşünmek isteyebilirsiniz. “Tuning çatal fenomeni, bir kişinin zihninin frekanslarının geçici olarak diğer canlıların veya ahiretteki ince bedenlerin zihin frekansları ile eşleşmesiyle ilgilidir.” Ürkütücü deneyimlerinin sebebi ne olursa olsun, bu tamamen normal bir şey ve merak etmeyin iyi olacaksınız.

Bizi sosyal medyadan takip ederek diğer paylaşımlarımızdan ilk önce siz haberdar olabilirsiniz. Facebook

Okuma Önerisi:

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Ocak 2020, 09:30

Sivrisinekler Yüksek Sesli Müzik Sevmez: 2019’un En Garip Bilimsel Araştırması

2019’un en garip bilimsel araştırması.İlginç bilimsel araştırmalar. Yazar John Stone, Rus internet sitesi AFP’de yayınlanan raporunda; 2019 yılında yapılan olağanüstü bir araştırma setini inceledi. İşte John Stone’nin incelediği konu başlıkları… 2019’un En Garip Bilimsel Araştırması Loch Ness Canavarı John Stone, İskoçya’nın Loch Ness gölünde defalarda kez görüldüğü iddia edilen Loch...

Devamını Görüntüle