SON DAKİKA

Demans Ve Alzheimer Arasındaki Fark Nedir?

Demans Ve Alzheimer Arasındaki Fark Nedir?

Demans ve Alzheimer arasındaki fark nedir? Demans ve Alzheimer aynı şey mi? Alzheimer (unutma) hastalığı Demans (bunama) hastalığına sebep olur mu? Demans (bunama) hastalığı nedir? Alzheimer nedir? Alzheimer’ın tedavisi var mı? Demans ve Alzheimer farkları…

Demans Ve Alzheimer Arasındaki Fark Nedir?

Demans Ve Alzheimer Arasındaki Fark Nedir?
Demans Ve Alzheimer Arasındaki Fark

Demans (Bunama) Nedir?

Demans (Bunama) Nedir?
Demans (Bunama) Hastalığı

Demans ya da bir diğer adıyla bunama hastalığı, kısaca zihinsel yeteneklerin zayıflaması halidir. Beyni etkileyen birtakım bozukluklar sonucu hastalar, basit faaliyetleri bile gerçekleştirmekte zorlanabilir, duygularını kontrol edebilme ve sorun çözme becerilerini kaybedebilirler. Bunun yanında Demans hastalarında kişilik değişimleri de görülebilmektedir. Demans hastalığının hangi fonksiyonları etkileyeceği, beyinde en çok hasar gören hücrelerin hangi fonksiyonlarla ilgili olduğuna bağlıdır. Örneğin, beynin hafızayla ilgili kısmı etkilenmişse, unutkanlık görülebilmektedir. Ya da konuşma fonksiyonları etkilenmişse, konuşma problemleri yaşanabilmektedir. (Doğru kelimeleri seçmekte zorluk çekmek gibi.)

Demans hastalığının en büyük belirtilerinden biri olan, Alzheimer hastalığının en büyük özelliği unutma durumudur. Demans hastalığının görülme sıklığı 50 yaşından sonra artmaktadır. Ancak Demans hastalığının en çok yaşlılarda görülmesi, bu hastalığın yaşlanmanın bir sonucu olduğunu göstermez.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir?
Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı ise Demans hastalığının en yaygın sonucudur. Yani kısacası, her Alzheimer hastası aynı zamanda Demans hastasıdır. Ancak her Demans hastası aynı zamanda Alzheimer hastalığına sahip değildir. İnsanlar Demans ve Alzheimer hastalığının aynı şeyleri ifade ettiğini düşünürler. Bu durumu başka bir örnekle de açıklamak isterim, sık karıştırılan bir diğer benzer iki hastalık; HIV virüsü ile AIDS hastalığıdır. Aynı Demans ve Alzheimer’de olduğu gibi; AIDS, HIV’in ilerlemiş hali olarak bilinir. Yani, bir sonucudur. Her HIV vakası aynı zamanda AIDS hastalığına sahip değildir. Ancak her AIDS hastalığı olan kişi, aynı zamanda HIV virüsü taşımaktadır.

Alzheimer hastalarında, beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak yaşanan hafıza kaybının azaltılması ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması için bazı uygulamalar yapılmaktadır. Bunun için, Alzheimer’ın erken teşhisi oldukça önem arz etmektedir. Alzheimer’dan tamamen kurtulmanızı sağlayacak bir olanak bulunmasa bile tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Okumaya, Frontotemporal Demans Hastalığı yazısıyla devam etmek ister misin?

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Frontotemporal Demans Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? - BeSosyalBeSosyal on Aralık 9, 2019

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Mart 2020, 13:26

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Sebzeler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve sebzeler neler? Hangi yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirir? Salgın hastalıklar ve virüslerden korunmak için yediğiniz sebzelere ve diğer besinlere özen göstererek bağışık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ülkemizde hızla yayılan corona virüsü (covid-19) ve diğer virüslere karşı önlem almak için antioksidan ve bol vitaminli yiyecekler tüketilmelidir. Peki hangi sebzeler...

Devamını Görüntüle