SON DAKİKA

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Deprem çantasında olması gerekenleri listeledik. Son günlerde yaşanan depremlerle birlikte, deprem sırasında nasıl davranılmalı, deprem çantası nasıl hazırlanılmalı gibi sorular sorulmaya başlandı. Depremin ne gibi felaketlere yol açacağını ve ne büyüklükte olacağını bilemeyiz. Ancak deprem sırasında olası ihtimallere karşı tedbirler alabilir ve kendimizi daha güvene alacak davranışlarda bulunabiliriz. Bu güvenliği sağlamanın önemli bir yolu da deprem çantası hazırlamaktır. Deprem çantanızın olması, deprem esnasında gerekli malzeme ve ihtiyaçlarınızın yanınızda bulunması demektir. Peki deprem çantasında olması gerekenler nelerdir?

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem Çantasında Olması Gerekenler
Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Deprem çantası, deprem sırasında kurtarıcı bir görev görmektedir. Bu yüzden içerisine koyacaklarınız çok önemlidir. Deprem çantanızda en çok ihtiyacınız olacak şeylere yer vermelisiniz. Büyük, kullanışlı bir sırt çantası bu konuda işinizi görecektir.

Deprem çantanız, en çok bulunduğunuz mekanlarda ve deprem esnasında ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır.. Çünkü depremin siz neredeyken geleceğini bilemezsiniz ve deprem anında hemen alıp çıkabileceğiniz bir konumda bulunmalıdır.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Deprem Çantanızda Mutlaka Bulunması Gerekenler
Deprem Çantanızda Mutlaka Bulunması Gerekenler

Deprem çantanızın içerisinde, olması gereken en önemli şey erzaktır.

Deprem çantanıza; su ve çabuk bozulmayan ve besin değeri yüksek tok tutacak yiyecekler koymalısınız. Bu yiyeceklerin bozulup bozulmadığını da kontrol etmelisiniz. Bunlar; kuruyemiş, konserve yemek, kuru meyve gibi gıdalar olabilir. Ayrıca çantanızı kullanıcak kişi sayısına göre erzakların miktarını belirlemelisiniz. Özellikle içme suyunu yeteri kadar koymalısınız.

Deprem çantasında önemli belgelerinizin fotokobileri bulunmalıdır.

Deprem çantanızda; nüfus cüzdanı, ehliyet, sigorta, ruhsat, tapu, zorunlu deprem poliçesi, pasaport, banka cüzdanı gibi belgelerin fotokobisi bulunmalıdır.. Ayrıca deprem çantanıza bir miktar para da koymalısınız.

Deprem çantanıza, ihtiyacınız olacak malzemeleri koyun.

Deprem Çantası
Deprem Çantası

Deprem çantasına konulması gereken kıyafetler; iç çamaşırları, çorap, iklime uygun giysiler ve yağmurluktur. Evden çıplak ayak çıkma olasılığınıza karşı ayakkabı da koyabilirsiniz.

Deprem çantasına konulması gereken hijyen malzemeleri; dezenfektan ve sabunlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, ped.

Deprem çantanıza, sürekli kullanmanız gereken ilaçlar varsa onlar da konulmalıdır.

Deprem esnasında; iletişim yollarının kopması gibi durumlarda ve bir yerde kapalı kalmanız durumunda, yerinizi belli edebilmeniz için çantanızda düdük bulunmalıdır.

Ayrıca deprem çantanızda, el feneri, çakmak, çakı, radyo, radyo için yedek piller, ilk yardım çantası, battaniye ya da uyku tulumu, makas, ip, kağıt ve kalem bulunmalıdır.

Son olarak çocuğunuz, sorumlu olduğunuz bir yakınınız ya da evcil hayvanınız varsa onun ihtiyacı olacak malzemeleri de koymayı unutmayın.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Mart 2020, 10:42

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Orkide Bakımının Püf Noktaları

Orkide bakımı nasıl yapılır? Orkide bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar. Orkideye çiçek açtırmak, orkide sulamak daha bir sürü çiçek bakımı ile ilgili aklınıza gelen konuları ve soruları sizler için araştırdık. Kadınların vaz geçilmezi çiçekler ve bakımı zor olan orkidenizin daha sağlıklı ve canlı olması için bu yöntemleri mutlaka deneyin. Orkide...

Devamını Görüntüle