SON DAKİKA

Dünyanın En Zehirli Canlıları

Dünyanın En Zehirli Canlıları

Bazı canlılar, insan gibi, fiziksel güce sahipken bazı canlılar ise zehirle kendilerini korurlar. Bu yazımızda sizlere kendilerini zehirle koruyan, hatta küçük görüntülerine rağmen insanı öldürebilecek kadar zehirli canlılardan bahsedeceğiz.

Dünya’da trilyonlarca canlı yaşamaktadır. İnsan vücudunun yaşamaya el vermediği yerlerde bile yaşayan canlılar vardır. Her canlının kendini koruma mekanizması farklıdır. Dünyanın en zehirli canlıları da kendini korumak için aslında zehirlidirler.

Kendini koruma mekanizmasının olmasının sebebi her canlının yaşama iç güdüsüne sahip olmasıdır. Bazı canlılar diğerlerine göre daha güçsüz olsalar da yine de kendilerini korumak için farklı yöntemler geliştirirler ve bunlar genelde kalıtsal olur. Yani, kendini koruma mekanizmaları genellikle atadan yavruya geçen bir karakterdir.

1. Dort Poison Frog (Zehirli Ok Kurbağası)

Zehirli ok kurbağası.
Zehirli Ok Kurbağası

Dünyanın en zehirli canlıları listesinde adını ilk sıraya yazdırmayı başaracak kadar zehirli olan bu küçük kurbağanın görüntüsüne aldanmayın. Kolombiya’da yaşayan 2cm boyunda olan bu kurbağanın zehri insanı dakikalar içerisinde öldürme gücüne sahiptir.

2. Blue Ringed Octopus (Mavi Halkalı Ahtapot)

Mavi halkalı ahtapot.
Mavi Halkalı Ahtapot

Dünya’nın en zehirli canlıları listesinde ikinci sırada olan bu ahtapot ise Japonya’da yaşar. O kadar güçlü bir zehire sahiptir ki herhangi bir canlıyı anında öldürebilir.

3. Cone Snail (Mermer Yüzeyli Salyangoz)

Mermer Yüzeyli Salyangoz
Mermer Yüzeyli Salyangoz

Dünya’nın en zehirli canlıları arasında üçüncü olan bu deniz canlısının kendisi küçük ama zehrinin etkisi büyüktür. Zehrinin tek damlası bile bir çok canlıyı öldürme gücüne sahiptir. Bu nedenle bu salyangozların yaşadığı bölgelerde pek canlı yaşadığı gözlemlenmez.

4. Death Stalker (Ölüm Avcısı Akrep)

Ölüm Avcısı Akrep
Ölüm Avcısı Akrep

1 mg zehiri 100 fareyi öldürecek güçte olan, insanı ise soktuğunda 1 saatte öldüren bu akrebe halk arasında Sarı Akrep de denir. Türkiye’de özellikle Güneydoğu Anadoluda görülür.

5. Muz Örümceği

Muz Örümceği
Muz Örümceği

Muz Örümceği Guinness Rekorlar Kitabına, Dünya’nın en zehirli hayvanı olarak girmiştir. Isırdığı zaman felç, kas kontrolü kaybı ve sonucunda ölüme yol açan bir zehre sahiptir.

6. Box Jelly Fish (Kutu Denizanası)

Kutu Denizanası
Kutu Denizanası

Saldırdıktan 5 dakika sonra öldüren bu denizanası Hint Okyanusunda yaşar. Bu denizanasından korunmanın tek bir yolu vardır. O da kadın çorabı veya tayt giymektir. Bu yüzden dalgıçlar bu bölgelerde dalış yaparken kadın taytı giymeyi tercih ederler.

7. Taş Balığı

Taş Balığı
Taş Balığı

Denizin en zehirli canlılarından biri olan bu balık, sırtında bulunan dikenler sayesinde zehrini yayar. Kurbanına sapladığı bu dikenleriyle kurbanı acılı bir şekilde öldürür. Eğer hemen müdahale edilirse %90 ihtimalle felçli bir şekilde ölümden kurtulabilirsiniz.

8. Inland Taipan (Büyük Patron Yılanı)

Büyük Patron Yılanı
Büyük Patron Yılanı

Dünya’daki en zehirli yılan olan büyük patron kobradan 100 kat daha güçlüdür. Zehrini 5 metreye kadar yayabilen bu yılan bir ısırığıyla 120 insan öldürebilecek kadar çok zehir yayar.

9. Ophiophagus Hannah

Hindistan ve Çin ormanlarında yaşayan, bölgesinin en zehirli hayvanı olan bu yılan, zehrini kurbanının gözlerinin içine tükürerek yayar. Bu çok ilginç zehirleme yöntemine sahip yılan tarafından zehirlenme, hemen müdahale edilmezse ölümle sonuçlanır.

10. Heloderma Suspektum (Gila Canavarı)

Gila Canavarı Kertenkelesi
Gila Canavarı Kertenkelesi

Amerika’da yaşayan bu kertenkele Dünya’nın en zehirli kertenkelesidir. Kurbanını ısırdıktan hemen sonra müdahale edilmezse, kurbanı yavaş yavaş ve acı dolu bir ölüm beklemektedir.

Okuma Önerisi: BeSosyal Sosyal İçerikler

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Dünyanın En Acımasız İdam Şekilleri ve Yöntemleri -BeSosyal on Nisan 23, 2020

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Eylül 2019, 12:51

Aşkın Belirtileri Nelerdir? Aşık Olduğunuzu Gösteren 14 İşaret

Aşık olduğunuzu gösteren 14 işaret. Aşık olup olmadığınızı anlamanın 14 yolu. İçimde değişik bir hisler var diyerek, bu hisleri aşık oldum diye algılayabilirsiniz. Tamam iyi güzel birine aşık olduğunuzu hissetmek onun için farklı duygular beslemek güzel ama ya aşık değilseniz? İşte o zaman aşık olduğunuzu yada olmadığınızı anlayacağınız 14 aşk...

Devamını Görüntüle