SON DAKİKA

En Büyük Zenginlik Nedir? Gerçek Zenginlik

En Büyük Zenginlik Nedir? Gerçek Zenginlik

En büyük zenginlik nedir biliyor musun? Cebinde beş kuruş paran yok belki, ya da elini attığın yerden sterlinler, dolarlar eksik olmuyor ama bu senin zengin olduğun anlamına gelmez. Dünyada ne kadar mala ve mülke sahip olduğunun bir önemi yok. Bu seni en zengin insan yapmaz. Peki, nedir gerçek zenginlik?

En Büyük Zenginlik Nedir?

En Büyük Zenginlik
Gerçek Zenginlik Nedir?

Belki gençsin hala ya da yaşını almışsın, özür dilerim; hatta belki de uzatmaları oynuyorsundur. Belli olmaz ki, kimin ne zaman gideceği. Bunu nereye bağlayacağım dersin? Elbette farkında olup olmamana. Neyin mi? Yaşadığın hayat boyunca; hayatta gerçekten zengin olan insanların, neye sahip olarak bunu elde ettiğinin. Belki de, hala öğrenememişsindir veya öğrenmişsindir ama kıymetini bilmiyorsundur; eğer sahipsen.

Ölümlü dünya kardeşim; bugün varsın, yarın sadece bir ihtimal. Cebindeki parayla, üstündeki markayla ölçme zenginliğini. İnsanın en büyük hazinesi sevdikleridir aslında. O banknotları kiminle ezdiğine, neye verdiğine göre zenginsin ya da değilsin. Bir kuru ekmeği birileriyle bölüşebiliyorsan ve bundan hoşnutsan zenginsin. İçinden derin bir nefes alıp içli içli verdiğinde yanında konuşabileceğin, seni anlayan biri varsa dünyanın en büyük zengini sensin. Zengin olmak için hayatın kıymetini ve anlamını bilmelisin. Asıl fakirlik; insanın sevgiden, güzelliklerden bihaber, sağlıksız bir hayat sürmesidir. Havanın güzel olması ve senin bunun tadını çıkarabilmen, işten eve dönebilecek bir evinin olması, canından sayabileceğin birilerinin olması, bir şeylerin düzeleceğine inancının olması ve ufacık şeylerle bile mutlu olabilmendir asıl zenginlik.

Şampanya patlatıp da köpüklerini yalaya yalaya içememek mi seni fakir yapar? Bir temiz kıyafetle tüm bayramları geçirmek mi seni fakir yapar? Yoksa, tüm bu sahteliklerin içerisinde bir tane gerçek sevgiye rastlamamak mı? Bir damın altında, sıcak bir yemek yerken; sevdiğin birinin ‘Doymadınsa bir tas daha koyayım.” demesidir; gerçek zenginlik.

Dünyanın en büyük zenginliğine sahip olmanız dileğiyle.

Okumaya, İyi Bir İnsan Olmak İçin Yapabileceğiniz 13 Şey yazısıyla devam etmek ister misin? Ya da Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacım Var? yazısına bakmaya ne dersin?

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

30 Nisan 2019, 06:38

Çocuk istismarını önlemek için çocuklarımıza neler öğretmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz? 8 önemli konu.

Çocuk İstismarını Önlemek İçin Çocuklarımızı Nasıl Eğitmeliyiz?

Çocuk istismarını önlemek için çocuklarımıza neler öğretmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz?

Devamını Görüntüle