SON DAKİKA

En İyi Karın Kası Yapma Yöntemleri

En İyi Karın Kası Yapma Yöntemleri

Vücutta en zor eritilen ve en zor şekillendirilen kaslar karın bölgesindedir. Karın kaslarının üzerindeki yağlardan kurtulmak için en iyi teknikler ile sıkı çalışmak gerekiyor. En iyi karın kası yapma yöntemleri neler?

Karın kası nasıl yapılır? Beslenme en az antrenman yapmak kadar önemlidir. Karın kası yapma yöntemleri hakkında ünlü antrenörler ʺKarın kası yapmanın yolu mutfaktan geçer.ʺ demişlerdir. Bu söz, beslenme konusunun baklava görüntüsü için ne kadar ciddi öneme sahip olduğunu anlatmaktadır.

Karın kasları vücudu en güzel gösteren fakat şekillendirmesi en zor olan kaslardır. Karın kaslarınızı hızlı şekilde güçlendirecek ve şekillendirecek 10 önemli hareketi listeledik. İşte en iyi karın kası hareketleri…

Baklava Çıkarma Yöntemleri

Karın kaslarını geliştirmek için farklı hareketler vardır. Bunlar doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki farklı şekilde karın kaslarını çalıştırır. Hareketlere geçmeden önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıkı bir diyet uygulamadan ve çaba sarf etmeden göbeği eritmek mümkün değildir. İşte 8 adımda karın kası çalıştırma teknikleri:

1- Mekik

Mekik çekmek en iyi karın kası yapma yöntemleri.

Mekik, en çok bilinen ve karın kası için yapılması en kolay olan hareketlerden bir tanesidir. Düz bir karın, daha sıkı bir görüntü ve baklavalar için mekik hareketi gereklidir.Bu hareketle yapılış şekline göre alt veya üst karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Mekik hareketi aynı zamanda bel ve kalça kaslarınızı da çalıştırır.

2- Ters Mekik

Ters mekik en iyi karın kası yapma yöntemleri.

Mekik hareketini yaparken ayaklarınızı havaya kaldırırsanız hareket zorlaşacak ve alt karın kaslarınız fazla çalışacaktır. Eğer ayaklarınızı divan ya da sabit bir cismin altına sıkıştırarak mekik yaparsanız daha çok tekrardan sonra kaslarınız yanmaya başlayacaktır. Hareketi kolaylaştırmak ya da zorlaştırmak sizin elinizdedir. Belinde, sırtında ve boynunda rahatsızlığı olanlar için mekik hareketi tavsiye edilmez. Bu kişiler mekik aletlerinden yardım alabilirler ya da squat hareketiyle karın ve bel kaslarını güçlendirebilirler.

3- Süpermen Yüzüşü

Süpermen yüzüşü karın kası hareketleri.

Süpermen mekiği diye bilinen bu hareket, yüz üstü orta sertlikte bir zemine uzanıp yapılabilir. Bir kol düz bir şekilde karşıya bakacak şekilde hafif yukarı kaldırılır, diğer kol yerde dengeyi korur. Kolumuzu kaldırırken tersi yöndeki bacakta onunla orantılı şekilde ve düz olarak yukarı hareket ettirilir. Bir kol ve bacak bitince beklemeden diğerine geçilir. Burda önemli nokta kolun ve bacağın zıt yönlerden kaldırılması. Yani sağ kol yapıyorasak sol bacağı kaldıracağız.

4- Bisiklet Mekik

Bisiklet mekik en iyi karın kası yöntemleri.
En İyi Karın Kası Yapma Yöntemleri

Yattığınız yerden bisiklet pedalı çevirir gibi bacaklarınızı hareket ettirmek suretiyle yapılır. Ellerinizi ensenizin arkasında kenetlemeli, belinizin ve sırtınızın zemine iyi yaslandığından emin olmalısınız. Hareketi yaparken bacaklar ve kollar çapraz hareket etmelidir. Yani sol dizinizi gövdenize doğru çektiğiniz zaman sağ dirseğinizle değecek noktaya gelmelidir. Bu çapraz hareket ile altorta ve üst karın kasları yoğun şekilde çalıştırılır.

5- Plank

Plank hareketi karın kası için en iyi yöntemler.

Plank hareketi şınava benzer şekilde pozisyon alınarak yapılır. Aradaki fark ellerin değil, dirseklerin üzerinde durularak yapılmasıdır. Basitçe tarif etmek gerekirse dirseklerin üzerinde baş karşıya bakacak şekilde karın ve sırt gergin, dayanılabildiği kadar beklemektir. Bu hareket ile karın ve bel kasları direnç kazanır. Düz bir karın isteyenlerin mutlaka uygulaması gereken hareketler arasındadır. Ayrıca bu hareket ile güçlenen karın kasları mekik ve diğer hareketleri yapmanızı kolaylaştıracaktır.

6- Tırmanma Hareketi

Tırmanma hareketi karın kası için hareketler.
Tırmanma hareketi karın kası için hareketler.

 Eller omuz genişliğinde açılarak yere konur. Sırt düz pozisyonda bacaklar dizlerden kırık şekilde, bir bacak geride olarak, aynı 100 metre koşucularının koşuya başladığı pozisyonda durulur. Sonra arkadaki bacak öne çekilirken öndeki arkaya doğru atılarak hareket gerçekleştirilir. Bu hareketin ileri safhası iki ayağın birden geriye ve öne atılıp çekilmesidir.

7- Squat

Squat hareketi karın kası yapmak için yöntemler.
Squat hareketi karın kası yapmak için yöntemler.

Hareket, bacakların omuz genişliğinden biraz fazla açılması ve çömelip kalkılması ile yapılır. Başlangıç için kişinin kendi vücut ağırlığı yeterli olacaktır. Vücut ağırlığınız hafif gelmeye başladığı zaman kucağınıza ağırlık oluşturacak nesneler alabilir ya da ağır eşyalar koyduğunuz bir sırt çantasından yardım alabilirsiniz. Çoğu sporcu hiç mekik çekmeden sadece squat hareketleriyle sağlam karın kaslarına sahip olduklarını itiraf etmişlerdir. Ayrıca bacakların bir tanesini öne atarak squat yapılabilir, böylece denge sağlamak için yan karın kaslarınızı daha aktif çalıştırabilirsiniz.

8- Rus Twisti

Karın kası yapmak için en iyi yöntemler. Twist Hareketi

Twist hareketi farklı şekillerde yapılır. Hareketin temelinde üst ve alt bedenin birinin sabit tutulması diğerinin sağa ya da sola doğru salınım yapması mantığına dayanır. Enseye sopa alınarak yapılan çeşidi ve üst bedenin sabit olduğu twist diski ile yapılanı çok meşhurdur. Yapılan araştırmalar belinde rahatsızlık olanların bu hareketi yapmaması gerektiğini göstermiştir. Salınım hareketi yapıldığı için vücut haddinden fazla esneyebilmekte ve sağlıklı olan omurlarda dahi sorunlar yaratabilmektedir. Bu konuda öne çıkan Rusların yöntemi olan twist modelidir. Bacaklar hafif kaldırılarak ve ağırlık kullanılarak yapılan tiwist karın kaslarını iyi çalıştırır. Ayrıca karın kasları her daim gergin olduğu için sağa ve sola yapılan hareketler kontrollüdür. Omurlara zarar vermez.

9- Tekerlek

Tekerlek karın kası hareketi.

Karın kaslarını geliştirme konusunda ileri seviye kişilerin kullanımı için tasarlanan tekerlek, çok eski zamanlardan beri kullanılan ve dayanıklı karın kasları için en önemli olan aletlerden biridir. Kollardan tutup öne uzanarak yapılan hareket ile dizler ve tekerlek arasında açılan vücudu düz tutabilmek için tüm karınbel ve kalça kasları çalışır. Bu hareket oldukça zor ve ileri seviye bir harekettir. Çelik gibi sağlam karın kaslarına sahip olmanıza ve belinizin kuvvetlenmesine imkan sağlar.

10- Yan Plank Hareketi

Yan plank hareketi karın kası yapma yöntemleri.

Yan plank hareketi tıpkı yukarıda anlattığımız düz plank hareketi gibi yapılır. Fotoğraftaki gibi yan dönüp tek kolumuzun dirseği üzerinde diğer elimizde belimizde olacak şekilde üstte olanbacağı yukarı ve aşağıya sabit tempoda indirim kaldırıyoruz. Yeterli süre yaptıktan sonra diğer tarafa dönüp

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Ağustos 2019, 10:12

Luiz Gustavo’nun Bonservisi Açıklandı – Fenerbahçe

Luiz Gustavo bonservisi açıklandı! Luiz Gustavo’nun bonservisi ne kadar? Fenerbahçeye transfer olacak mı? Luiz Gustavo için son gelişmeler burada. Fenerbahçe, bu yaz transfer döneminin, ilk günlerinden beri yakından takip ettikleri Luiz Gustavo’yu kadrolarına katmaya çok yakın gibi gözüküyor. Fıransız basınından sarı lacivertli takıma başarılı oyuncu için ödeyecekleri bonservis miktarı açıklandı....

Devamını Görüntüle