SON DAKİKA

Evde Tasarruf Etmenin Yolları ve Püf Noktaları

Evde Tasarruf Etmenin Yolları ve Püf Noktaları

Günlük harcamaları azaltmak ve tasarruf etmenin en iyi yöntemlerini sizler için araştırdık. Evde tasarruf etmenin yolları ve püf noktalarını birikim yapabilmek ve daha rahat bir hayat sürmek için uygulamamız gerekmektedir.

Evde Tasarruf Etmenin Yolları, ve Püf Noktaları Nelerdir?

Her şey bittiğinde, günün sonunda evimize geldiğimizde rahat etmek çok önemlidir. Evde tasarruf etmenin yolları ayrıca yaşam mücadelesi için “para” vazgeçilmez bir araçtır. İşte evimizde bizleri rahat ettirecek tasarrufun püf noktaları…

Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Hayatımızı devam ettirmek için para en önemli araçtır ve evimiz de yaşamımız için vazgeçilmez bir unsurdur. Tasarrufumuza yardımcı olacak püf noktalar şunlardır:

1. Buzdolabını A Enerji Sınıfı Alın

Buzdolabını A Enerji Sınıfı Alın

Her evin olmazsa olmazı, yıl boyu hiç bir zaman fişten çekilmeyen buzdolopları, evde en çok enerjiyi tüketen elektronik eşyalardan bir tanesidir. Bu yüzden az enerji tüketen A sınıf buzdolabı almanızda fayda var. Ayrıca az enerji tüketen cihazlar almanızın önemi kadar onları nasıl kullanmanız gerektiği de önemlidir.

2. Buzdolaplarının Derecelerini İyi Ayarlayın

Buzdolaplarının Derecelerini İyi Ayarlayın

Buzdolaplarınızı kullanırken ideal derecelerinde kullanmak enerji tüketimi açısından büyük önem arz eder. Çok düşük veya çok yüksek ayarda kullanmak, fazla enerji kullanımına yol açmaktadır. Buzdolabı için tavsiye edilen sıcaklık 4 derece, derin dondurucu için -18 derecedir. Gereğinden fazla veya az ayarlamak sizi hem enerji bakımından zarara sokacak hem de gıdalarınızın zarar görmesine neden olur.

3. Buzdolaplarınızın İçine Örtü Sermeyin

Buzdolaplarının içine örtü sermek, çoğu ev kadınının sevdiği bir davranıştır. Özellikle temizlik açısından kolaylık sağlaması ve hoş bir görüntü vermesi için buzdolabının raflarına örtü sermek o kadar da faydalı bir davranış değil. Serilen bu örtüler, hava akışını engelliyor, dolayısıyla buzdolabı daha fazla enerji tüketiyor. Bu da sizi zarara sokacaktır.

4. Buzdolabına Sıcak Gıdalar Koymayın

Buzdolabına Sıcak Gıdalar Koymayın
Buzdolabına Sıcak Gıdalar Koymayın

Buzdolabına sıcak gıdalar koymak, dolabın daha fazla çalışıp çok enerji tüketmesine neden olur. Sıcak gıdalar buzdolabının gerekli olduğu sıcaklığa ulaşmasını engeller. Bu durum tasarruf yapmanızı engeller.

5. Buzdolabına Poşete Sarılı Gıda Koymayın

Buzdolabına Poşete sarılı Gıda Koymayın

Marketten alıp geldiğiniz gıdaları poşet ile dolaba koymak yanlış bir davranıştır. Çünkü poşete sarılı ürünler daha geç soğuyacaktır ve bu da dolabın daha fazla enerji tüketmesine neden olur.

6. Çamaşır Makinesini Kısa Programda Kullanın

Çamaşır Makinesini Kısa Programda Kullanın

Çamaşır makinesini tasarruflu kullanmak için günlük giyip çıkardığınız ve kirliye attığınız kıyafetlerle birlikte az kirli kıyafetlerinizi kısa programda yıkayabilirsiniz. Bu tür kıyafetleri kısa programda yıkayarak gereksiz yere fazla enerji kullanımından kaçınmış olursunuz.

7. Gereğinden Fazla Deterjan Kullanmayın

Gereğinden Fazla Deterjan Kullanmayın

Çamaşır makinenize fazla deterjan ve ilaç koymak, size faydadan çok zarar sağlayacaktır. Fazla deterjan kullanımı hem deterjanınızın erken bitmesine hem de yıkama sırasında makinenin çok köpürerek durulamak için daha uzun süre çalışmasına ve daha fazla su kullanımına neden olur. Bu durum sizi oldukça zarara sokacaktır.

8. Çamaşır Makinesini Doğru Kullanın

Çamaşır Makinesini Doğru Kullanın

Çamaşır makinesini doğru kullanmak, hem makineye hem de cebinize zarar vermeyecektir. Makineye kapasitesinden fazla çamaşır koymak fazla güç ihtiyacına ve enerji tüketiminin artmasına neden olacaktır. Çamaşırlarınızı yüksek derecede yıkadığınızda yine çok enerji tüketimi olacaktır.

9. Bulaşıkları Makinede Yıkayın

Bulaşıkları Makinede Yıkayın

Bulaşık makinelerinin çok su kullandığı yanlış bilinen bir gerçektir. Bulaşıkları elde yıkamak daha çok su tüketimine neden olarak sizi zarara sokacaktır. Üstelik A sınıfı bulaşık makinesi kullanırsanız kat kat fazla tasarruf yapmış olacaksınız. 12 kişilik bir yemek takımının elde yıkanması 126 litre su harcarken, bulaşık makinesinde yıkanması ise sadece 12 litredir.

10. İhtiyacınız Kadar Su Doldurun

Su ısıtıcıları, hemen hemen her evin ihtiyacı durumunda, kendileri küçük işlevleri büyük bir makinedir. Bu makinelere ihtiyacınızdan fazla su koymak, cihazın daha uzun süre çalışıp, daha fazla enerji tüketmesine neden olacaktır.

Okumaya Devam Et: Tasarruf Yapmanın En Kolay ve Etkili 10 Yolu

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Ocak 2020, 09:10

Ah Müjgan Ah: Sadri Alışık Müjgan Filmi Replikleri

Ah Müjgan Ah. Mehmet Dinler’in yönetmenliğini yaptığı Ah Müjgan Ah filmi, sevginin parayla sınanışını konu edinmektedir. Aynı mahallede birbirini seven Hüsnü ve Müjgan evliliğe doğru giden bir ilişki içerisindedir. Bu yolda önlerindeki tek engel ise, Müjgan’ın annesi Aliye’dir. Hüsnü ufak tefek işlerle geçimini sağlayan, Müjgan’ın para aşığı annesinin kabul etmeyeceği...

Devamını Görüntüle