SON DAKİKA

Ezber Nasıl Yapılır? Kolay Ezberleme Teknikleri

Ezber Nasıl Yapılır? Kolay Ezberleme Teknikleri

Ezber nasıl yapılır? Nasıl ezber yapmalıyım? Sınav zamanı kolay ezberleme tekniklerini arıyorsan doğru yerdesin. Ezber yapmak her ne kadar da tavsiye edilmese de sınava kısa bir süre kaldığında kesinlikle durumu kurtaran bir yöntemdir. Ve evet, öğrencilerin birçoğu bu yöntemi tercih ediyor. Sözelciler için kaçınılmaz son ezber… Peki, kalıcı ezber nasıl yapılır? Sınav anında bilgilerin uçup gitmesini istemiyorsan hadi yazımıza geçelim.

Ezber Nasıl Yapılır?

Kolay Ezber Nasıl Yapılır?
Kolay Ezber Yapmak

Bir konuyu yeteri kadar bilip bilmediğinizi öğrenmek istiyorsanız; birine anlatmaya çalışın. Sular seller gibi şakıyamıyor, ııı ee uu gibi seslerle hatırlamaya çalışıyorsanız öğrenmemişsiniz, ezberlememişsiniz demektir. Ezber ile öğrenmek arasındaki fark; ikisinde de birine bir şeyi yeteri ve farklı cümleler ile anlatabilirsiniz. Ancak ezber bir süre sonra unutulur. Herneyse istediğiniz sınavı geçmek mi? Öyleyse devam edelim. İlk önce kısa bir süre ile konuları yetiştirmenizi sağlayacağız. Zaten bir şeyi öğrenmeniz alıştırma yapmanızla ve birilerine öğretmeye çalışmanızla kısaca o şeyle ne kadar vakit geçirdiğinizle alakalıdır.

Kolay Ezberleme Teknikleri

Kolay Ezberleme Teknikleri
Kolay Ve Kalıcı Ezber

Nasıl Ezber Yapılır?

  • Öncelikle çalışmanız gereken konuları tekrar tekrar okumak yerine 1,2 defa okuyup kendinize göre bir özet çıkarmalısınız. ”Buradan hangi soru gelir?” Bu soruyu kendinize sorun ve sorularınızı oluşturup bilmeniz gereken bilgileri kendi cümlelerinizle bir kağıda yazın.

Ezber Yapmanın En Kolay Yolu

  • Ben genellikle kağıt tasarrufu yapmak ve gözüme çok görünmemesi için A4 kağıdını ikiye bölerek başlıklar halinde konuları yazardım. Uzun cümleler ve kocaman paragraflar oluşturmayın ve bilgileri sadeleştirin. Elinizde sayfalarca bilgi olması ve buna çalışmanız yüksek sonuçlar elde edeceğiniz anlamına gelmez. Çalışmanız gereken şeye çalışmalı gereksiz ayrıntılarla aklınızı doldurmamalısınız.

Ezber Yapma Yöntemleri

  • Sorular ya da başlıklar halinde ayırdığınız konularla özel olarak ilgilenin. Bir konuyu birkaç defa, sesli bir şekilde okuduktan sonra yazılara bakmadan okumaya çalışın ve aynısını okuyana kadar buna devam edin. Ezberlediğinizden emin olunca diğer konuya/soruya geçin. Birkaç konu ezberledikten sonra en başta ezberlediğinizi unutmadığınızdan emin olmak ve pekiştirmek için tekrarlayın ve devam edin.

Ezber Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  • Önemli bilgiler için küçük kartlar oluşturun.
  • Sessiz bir ortamda olmalı ve başka şeylerle ilgilenmeyip konulara odaklanmalısınız. Belli bir yol kat etmeden mola vermeyin. Elinizdeki not miktarını parçalara ayırın. Her bir parçayı ezberledikten sonra mola verebilirsiniz. Bunu zamanınızı da düşünerek planlamalısınız.
  • Konuları bitirdikten sonra en baştan sindire sindire tekrar yapın ve mola verin. Daha sonra notlara bakmadan soruların cevaplarını vermeye çalışın. Son olarak da birinin size sorular sormasını isteyin ya da o birine konuyu anlatın.
  • Kendinizi yeterli bulduysanız çalışmayı sonlandırın. Sınav saatinden önce tekrar edebilir veya ilk başta tekrar ederken ses kaydı alıp bunları yatmadan önce ve yolda dinleyebilirsiniz. Son olarak sınav sırasında rahat olun ve heyecan yapmayın. Bırakın bilgiler zihninizden aksın gelsin…

Kolay ezber nasıl yapılır? yazımızdan sonra Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyenlere Kendini Geliştirmenin 37 Yolu yazımıza da bakmak ister misin?

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Nisan 2020, 16:33

Dünyanın En Küçük Kedisi 40 Santimetre Boyunda Paslı Kedi

Dünyanın En Küçük Kedisi – Paslı Kedi 1. Adını boz-sarı kürkünde bulunan paslı-kahverengi lekelerden almakta olup yaban kedisi türünün en küçük üyesidir. Oldukça sevimli görünümlü, dünyanın en küçük kedisi özelliğini taşıyan Paslı kedi; sadece 40 santimetre boyunda olmasına rağmen vahşi kediler arasında yer almaktadır. Bu kedilerin kuyruk boyu ise 20...

Devamını Görüntüle