SON DAKİKA

Frontotemporal Demans Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Frontotemporal Demans Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Frontotemporal demans hastalığı (FTD) nedir? Frontotemporal demans (bunama) belirtileri nelerdir? Frontotemporal demans türleri nelerdir? Frontotemporal demans tedavisi…

Frontotemporal Demans Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Frontotemporal Demans Hastalığı
Frontotemporal Demans (FTD) Hastalığı

Frontotemporal demans, Alzheimer hastalığından sonra görülen en yaygın demans (bunama) türüdür. Frontotemporal demans, beynin frontal loblarında yani alnınızın arkasında bulunan bölgelerde ya da temporal loblarda yani kulaklarınızın arkasındaki bölgede meydana gelen ileri derece nöron hasarı ve kaybıdır.

Nörodejenerasyon sonucunda hasar gören ya da ölen nöronlar (sinirler) birtakım bozukluklara yol açar. Bunlar davranışsal bozukluklardır. Frontotemporal demans görülen kişilerde, kişilik değişimi ile birlikte dil ile kendini ifade etmede zorluklar da yaşanır. Alzheimer hastalığının en belirgin belirtisi olan unutkanlık ise bu demans türünün temel özellikleri arasında değildir.

Frontotemporal demans (FTD) her iki cinsiyette de eşit olarak görülmektedir ve Alzheimer’da olduğu gibi daha çok ileri yaş gruplarında görülür. FTD hastalığının 45 ile 65 yaş arasında başladığı ve bir araştırmaya göre hastalığın başlangıcından ölüme kadar olan sürenin, ortalama 6 ile 8 yıl olduğu belirlenmiştir. Ailesinde frontotemporal demans olan, kafa travması geçirmiş ve tiroid hastalığı olan kişiler risk grupları arasındadır.

Frontotemporal Demans Türleri

Frontotemporal Demans Belirtileri Neledir?
Demans (Bunama) Belirtileri

Frontotemporal demans (FTD) hastalığının üç türü vardır.

1. Davranışsal Varyant Frontotemporal Demans (BV-FTD)

Adından da anlaşılacağı gibi beynin davranış ve kişilik ile ilgili bölgesinde hasar meydana gelmiştir ve bunun sonucunda kişide; kişilik özellikleri değişir. Frontotemporal demanslar arasında en yaygını olan bu türde, kişi genellikle hayatında yanlış giden bir şeylerin olduğunun farkına varamaz. Sosyal hayattan kendilerini ayrı tutar, yalnız kaldıklarında iştahları açılır ve yaygın belirtilerinden biri olarak herhangi bir şeyle ilgilenmezler. Daha açık örneklerle belirtecek olursak; bulundukları ortama aykırı davranışlarda bulunmaları sonucunda asosyelleşebilirler. Ya da bir diğer örnekle sebepsiz cinsel konularda konuşmaya başlayabilir ya da porno seyretmeye başlayabilirler.

2. Temporal Varyant (TV-FTD)

Bu türünde ise kişi; kelimelerin ne anlama geldiğini, gördüğü şeyin ne olduğunu ve birbirinden farklı şeylerin farkını anlayamaz. Örneğin; masa ve sandalye resmi gösterildiğinde arasındaki farkı anlayamaz ya da gördüğü eşyaların ne olduğunu anlayamaz.

3. İlerleyen, Akıcı Olmayan Afazi (PNFA)

Bu türündeki hastalar, konuşurken doğru kelimeyi seçmekte zorluk yaşarlar. Ayrıca kas sorunları da görülür. Konuşmayı sağlayan kasda oluşan koordinasyon problemleri sonucunda hasta, günden güne tek geceli kelimeler kullanmaya ya da hiç konuşmamaya başlarlar.

Frontotemporal Demans Hastalığı Tedavisi

Demans (Bunama) Hastalığı Nedir?
Frontatemporal Demans Tedavisi

Frontotemporal demans alt türlerinin herhangi birine özgü bir tedavi yoktur. Sadece hastanın yaşam kalitesini yükseltmesi için uygulanan tedaviler vardır. Hastalığın kötüye doğru ilerlemesi kaçınılmazdır. Hastalığın yayılmasına göre yıllar içinde kişi, hayatını devam ettirmesi için yardıma ihtiyaç duymaya başlar. Ancak yine de hastanın olabildiğince rahatlığı sağlanmalı ve psikolojik destek verilmelidir. Stres hastalığın belirtilerinin şiddetlenmesine yol açacaktır.

Okumaya, Demans Ve Alzheimer Arasındaki Fark Nedir? yazısıyla devam etmek ister misin?

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Demans Ve Alzheimer Arasındaki Fark Nedir? - BeSosyalBeSosyal on Aralık 9, 2019

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Kasım 2019, 09:17

Regl Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? Adet Günü Ne Yemeliyiz?

Regl döneminde beslenme nasıl olmalı? Regl döneminde beslenme alışkanlığınızda yapacağınız birkaç değişiklikle adet dönemini daha rahat geçirmenizi sağlayabilirsiniz. Adet döneminde beslenme alışkanlığı ve adet dönemi için beslenme önerileri hakkında her kadının aklına gelen sorulara cevap olduk. İşte regl döneminde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ve tüketip tüketmekten kaçınmanız gereken besinler. Adet...

Devamını Görüntüle