SON DAKİKA

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Gıda zehirlenmesinde ne yapmalıyım? Mikroplu veya bozulmuş yiyeceklerin tüketimi sonucu metabolizmanın kötü bir şekilde etkilenmesi durumuna gıda zehirlenmesi denir. Peki gıda zehirlenmesi geçirdiğimizi nasıl anlarız ve gıda zehirlenmesi yaşıyorsak ne yapmalıyız? İşte gıda zehirlenmesinin belirtileri ve tedavisi!

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi yaşıyorsanız muhtemelen ilk belirtiler; mide bulantısı ve mide bulantısı sonucunda gelişen kusma, şiddetli karın ağrısı ve ishal durumu olacaktır. Gıda zehirlenmesi belirtileri genellikle, bakteri toksini bulunan besinin tüketilmesinden birkaç saat içerisinde kendini göstermeye başlar. Ancak bazı gıda zehirlenmelerinde belirtiler 20 gün boyunca kendini göstermeyebilir. Gıda zehirlenmesinin diğer belirtileri ise şöyledir; iştah kaybı, halsizlik, baş ağrısı ve hafif seyreden ateş.

Gıda Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapmalıyım?

Gıda Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapmalıyım?
  • Gıda zehirlenmesi durumunda 3 gün içerisinde belirtiler kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu süre boyunca vücutta bulunan zararlı toksinleri vücut, kusma ve ishal yoluyla atar. Bu sürede vücut aşırı sıvı kaybedeceğinden dolayı, bol bol su tüketmelisiniz.
  • Yağlı ve kızartma yoluyla pişirilen yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Bir bardak ılık suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi koyup karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Mide bulantısı ve kusma için, ballı zencefil tüketebilirsiniz. Zencefili kaynatın ve süzün, ılıdıktan sonra içerisine bir miktar bal ekleyin.

Gıda Zehirlenmesinde Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?
  • Bazı gıda (besin) zehirlenmelerinde ilaç tedavisi de gerekmektedir. Kullanacağınız ilaçları kesinlikle keyfi olarak kullanmamalı ve doktora görünmelisiniz. Özellikle ishali kesmek için ishal ilacı kullanımı, zararlı toksinlerin bağırsakta kalma süresini uzatacağından genellikle uygun bulunmamaktadır. Onun dışında bulantı önleme gibi ilaçları da diğer ilaçlar gibi doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Ishal ve kusma sonucu vücudun kaybettiği aşırı sıvının yerine konulması için damar yolu ile sıvı verilmesi tercih edilebilmektedir.
  • Özellikle yaşlı ve çocuklarda, hamilelerde, böbrek ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkları olanlarda sıvı kaybı durumu aşırı önem teşkil etmektedir. Bu kategorideki kişiler durumun ciddileşmesini beklemeden doktor yardımına başvurmalıdırlar.
  • Onun dışında aşırı belirtiler yaşıyor ve sıvı alamıyorsanız, 1 ile 3 gün arasında belirtilerde gerileme olmamış ve geçmemişse, yüksek ateş, kanlı ishal ve uyku eğiliminde artış, bilinç kaybı varsa acilen hastaneye gitmelisiniz.
Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Nisan 2020, 14:31

Kanser Hastalarının Koronavirüse Karşı Alması Gereken Önlemler Neler?

Bağışıklık Sistemi Düşük Kişilerin Ve Kanser Hastalarının Korona Virüse Karşı Almaları Gereken Önlemler Koronavirüs öncelikle 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde yayıldıktan sonra kısa bir süre içinde tüm dünya da salgına neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün kararıyla tüm dünyada pandemi ilan edildi ve ülkeler arası uçuşlar durduruldu. Şehirler arası geçiş...

Devamını Görüntüle