SON DAKİKA

Gribe Çözüm "LAMA"

Gribin çözümü lama'larda. Lamaların kanlarındaki antikorlar bizi tamamen gripten kurtaracak mı? Her yıl grip virüsüyle mücadele içerisindeyiz.

haha
Gribe Çözüm

GRİBİN ÇÖZÜMÜ “LAMA”

Gribin Çözümü Lama, lamaların kanındaki antikorlar gribe karşı savaşta başarılı.

Gribin Çözümü

Her yıl grip virüsüyle mücadele içerisindeyiz. Bu mücadele sürecinde, milyonlarca insanın yaşamı sekteye uğrayıp, insanlar yaşam savaşını kaybediyor. Sağlıklı insanlarda ortalama 1 haftada geçmesine rağmen, grip vücut direncini düşüren kronik hastalığı olan kişilerde, hamile ve yaşlılarda kalp kası iltihabı, beyin iltihabı, zatürre gibi hastalıklar oluşup ölümle sonuçlanabilir. Bu virüs dünya çapında yaklaşık 650 bin ölüme sebebiyet veriyor. Yıllar içinde grip virüsü çeşitli haller almış ve virüs kendi yapısını bozmuş, mutasyona uğramıştır. Bu mutasyona uğramış virüs insan vücudunun savunma sistemini bertaraf ediyor. Üstelik yapılan grip aşıları dahi bir sonuç veremiyor.

Lama Antikorları

Lama Antikorları – Gribin Çözümü “Lama”

Grip, virüs enfeksiyonu olduğu için bir tedavisi yoktur. Antibiyotikler sadece bakterilere etki ederler. Bu yüzden antibiyotikler gribi tedavi etmede işe yaramazlar.

Gripten kurtulmanın yolu lamaların kanında bulunan antikorlar.

Bilim insanlarının çeşitli araştırmaları sonucunda önemli bir gelişme kaydedildi. Lama antikorları. Antikor hastalığa sebep olan maddeleri zararsız duruma getiren moleküler yapıdaki vücut savunucusudur. Antikorlar virüslerin üzerindeki proteinlere tutunurlar ve virüsleri etkisiz hale getirirler. İnsan vücudunun salgıladığı antikorlar sadece bu proteinlerin ucuna tutunabiliyor, bu kısımlar mutasyonla değişebilir. Fakat lama antikorları, insan vücudunun salgıladığı antikorlardan daha küçük yapıya sahiptir ve mutasyonla değişmeyen kısımlara bile tutunabilir. Bilim insanları lama antikorlarını kullanarak, bu antikorları taklit edebilen sentetik antikorlar yaptılar.

Gribin Çözümü "Lama"

Bu sentetik antikorlar grip virüsü verilmiş fareler üzerinde denenmiştir. Deney sonucunda virüsün 60 farklı suşun arasından sadece 1 tanesini etkisiz hale getiremediği diğerlerini etkisiz hale getirebildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca deneyde bu antikorların işlerini yapacak kadar uzun süre durabildikleri gözlemlenmiştir. Farelerde 9 aydan uzun süre durabildikleri. Al yanaklı maymunlarda ise 4 ay kadar kalmıştır. Bilim insanları şimdi bu antikor tedavisini insanlar üzerinde denenebilir hale getirmek için çalışmalara devam ediyor. Bilim insanları daha fazla araştırma yapma aşamasındalar. Üstelik bu antikorlar sadece lamalarda değil devegillerde (deve, lama ve alpaka gibi hayvanlar ) bulunan bir antikor. Eğer antikor tedavisi insanlar üzerinde de işe yararsa insanları hem mevsimsel grip koruyabilir hem de gelecekteki birçok salgın hastalıklara karşı tedavi üretilebilir.

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Mart 2020, 17:21

Balın Faydaları – Ballı Su İçmenin 10 Faydası

Balın sağlığa faydaları çoğunu duymuştuk. Ama düzenli olarak ılık ballı suyu içtiğinizde ne olur biliyor musunuz? Bir bardak dolusu ballı su, sabah veya yatmadan önce içtiğinizde, bağışıklık sistemi güçlenir ve farklı şekillerde sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Peki balın diğer faydaları neler? İşte ballı su içmenin sağlığa faydalı 10 etkisi. Balın...

Devamını Görüntüle