SON DAKİKA

Hızlı Yemek Yemek Zararlı Mıdır?

Hızlı Yemek Yemek Zararlı Mıdır?

Hızlı yemek yemek zararlı mıdır? Yemek yerken nelere dikkat edilmeli? İşte her gün gerçekleştirdiğimiz zorunlu ihtiyaçlarımızdan biri olan beslenme ihtiyacını karşılarken yani “yemek yerken nelere dikkat etmeliyiz” sorusunu ve hızlı yemekle ilgili bir takım oluşabilecek zararları konu alacağız.

Gerçekten Hızlı Yemek Zararlı Mı?

Hızlı yemek yemek zararlı mıdır? Yemek yerken nelere dikkat edilmeli?
Yemek Yerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek yemek, günlük bir ihtiyaç olan beslenme ihtiyacını karşılamak için yapılan en doğal eylemdir. Ancak bu hususta en çok dikkat edilmesi gereken konu yemek yeme hızıdır. Eğer hızlı yersek bu bağırsak ve mide problemlerini de bir arada getirecektir.

Yemek Yerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek yerken nelere dikkat edilmeli.

Yemek yerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri çiğneme sayısıdır. Eskiler bunu iyi bilecektir, çocuklara “yemek yeme adabı” öğretilirken yiyecekleri belli bir sayıda çiğnemeyi öğretirlerdi. Yapılan araştırmalara göre, yumuşak besinleri 5 veya 10, sert gıdaları da 30 kez çiğnemek olası sağlık problemlerini önleyecektir.

Yemeği Hızlı Yememek İçin Yapmanız Gerekenler

Çok yemek yemenin zararları.
Yavaş yemek için yapmanız gerekenler.

Dünyada yaklaşık 7 milyar insan yaşamaktadır ve bunların %70’i hızlı beslenmektedir. Peki bu kadar insan bu alışkanlıktan nasıl vazgeçecek? Hızlı yemek alışkanlığından vazgeçmek sanıldığının aksine zor değil. Bu alışkanlığı bırakmak ve normal hızda yemek yemek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken, uzun süre aç kalmaktan kaçınmak. Çünkü vücudumuz uzun süre açlıktan sonra gördüğü ilk yemeğe saldırmak isteyecektir ve onu kısa sürede tüketme eğiliminde olacaktır. İşte size hızlı yemek yeme alışkanlığından kurtulmanın yolları;

  • Tükettiğiniz besinlerin tadına varmaya çalışın.
  • Aşırı sıcak besinlerinden mümkün olduğu kadar uzak durun.
  • Doğru yemek arkadaşı seçin.
  • Yemeğinizi yediğiniz ortamın sakinliği hız konusuna etkendir.
  • Yemek yediğiniz ortamda teknolojiden uzak kalmaya çalışın bilgisayar, telefon, tv gibi şeylere odaklanmadan yemeğinize odaklanın.
  • Çatal yada kaşığınıza aldığınız lokmaların boyutunu ufaltın.
  • Hızlı yemek yediğinizi fark ettiğiniz an yemek yemeye ara verin ve kendinizi yavaş yemeye odaklayın.
  • Uzun süre aç kalmamaya özen gösterin dedik ama yine de çok acıkırsanız, ağzınızdaki lokma bitmeden diğer lokmaya geçmeyin.

Hızlı Yemek Yemenin Getirdiği Önemli Problemler

1-Kilo Almak

Kilo problemi çağımızın beslenme alışkanlıklarının getirdiği en büyük problemlerden birisi. Bunun üzerinde birde hızlı beslenmek eklenince kilo almamanın imkanı yok denilebilir. Hızlı yenilen gıdalar iyice çiğnenmediği için kilo artışına ve yağ depolamaya müsaitlik getirecektir. Ayrıca kısa sürede yemeği bitirdiğinizde hala aç olduğunuzu hissedecek ve daha fazla yemek isteğiniz olacaktır. Ne kadar uzun süre beslenir ve yemek ile beraber olursanız tokluk hissiniz o kadar kuvvetli gelecektir.  O yüzden bu süreçte yavaş beslenmeniz gerekmektedir.

2-Metabolik Problemler

Metabolik problemler hızlı yemek yemekten kaynaklanıyor.
Metabolik Problemler ve Beslenme Alışkanlıkları

Kısa sürede yemek yemek, besinlerin kana daha hızlı karışmasına ve bir anda kalori almanıza sebep olur. Obezite ve kilo artışının yanında bu durum metabolik problemleri ortaya çıkarmaktadır. Bu metabolik sorunlarından en önemlileri ise şunlardır; tip-2 diyabet, insülin direnci ve metabolik sendrom olarak sıralanabilir.

3-Sindirim Problemleri

Sindirim Problemleri Nasıl Çözülür
Sindirim Sorunları ve Çözümleri

Metabolik problemlerin yanında, hızlı beslenmek daha büyük besin parçalarını yutmanız demektir. Büyük besin parçaları ise sindiriminizi zorlaştıracaktır. Mideniz büyük besinleri küçük parçalara ayırmaz. Midenin esas görevi küçük parçaları karıştırmak ve ezmektir.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Şubat 2020, 16:18

En İyi 5 Ücretsiz Burs 2020 – Amerika İngiltere ve Almanya Burs Rehberi 2020

Ücretsiz burs kazanıp yurtdışında eğitim almak kim istemez. Bir çok kişi geri ödemesiz yurtdışı eğitim bursu arıyor. Fakat ücretsiz burs (Geri Ödemesiz) almak birçok kişi için bir rüya olmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler Amerika’da, İngiltere’de, Almanya’da eğitim görme hayaline kapılıyor, fakat maliyet her zaman önlerinde duruyor. Biz de bu...

Devamını Görüntüle