SON DAKİKA

Hücre Nakli – Laboratuvarda Yılan Toksinleri Üretiliyor

Hücre Nakli – Laboratuvarda Yılan Toksinleri Üretiliyor

Bilim tarihinde ilk kez, bilim adamları laboratuvarda hücre nakli yaparak yılan zehri üretmeyi başardılar. İlaç ve antitoksinlerin gelişiminde çok ihtiyaç duyulacak olan yeni bir yolu keşfettiler. Böylece toksinleri çıkarmak için çok sayıda yılana artık ihtiyaç duyulmayacak.

Yılan panzehiri üretiminin yeni bir kaynağı olmasının yanı sıra, nakledilen hücre blokları yılan zehrinin ilaç ve reçeteli ilaçlara dönüştürülmesi için de kullanılabilir.

23 Ocak’ta Sal dergisinde yayınlanan araştırmaları yorumlayan bilim adamları; bu toksinlerin büyük miktarlarda daha hızlı ve daha kontrollü erişimi bu tedavilerin daha kolay ve daha kısa bir zaman ölçeğinde kontrol altına alınması anlamına gelebilir vurguladılar.

Yılan Zehirleri – Hücre Nakli

Laboratuvarda hücre nakli ve yılan zeri üretimi.
Yılan Zehri ve Hücre Nakli

Antik Yunan çağından beri yılan toksinleri, ilaç ve tedavi etmek için kullanılmaktadır. Modern zamanlarda, yılan zehrinde bulunan kimyasalların yardımıyla kanserden kanamaya kadar her şeyle savaşan ilaçlar geliştirilmiştir.

Geleneksel olarak, yılan zehrinin antidot üretmesi için ve toksinlerinden ayıklanması için at gibi hayvanlara basit dozlarda enjekte edildi. Böylece hayvanın vücudunda antikor üretmek için bağışıklık sistemi uyarıldı. En son olarak hayvanın kanı basit düzeyde ki zehri öldürdü, ayıkladı ve temizledi. Bu nedenle ilk yılan panzehirleri hayvanlar vasıtasıyla elde ediliyor ve onların kanları panzehir olarak kullanılıyordu.  

Toksik Organ Nakli

Hücre nakli yaparak Toksik organ geliştirmek
Toksik Organ Nakli

Toksinler, halihazırda çok çeşitli bilimsel ve tıbbi araştırma projelerinin geliştirilmesine yardımcı olan, laboratuvardaki insan organını geliştirme süreçlerine dayanan bir sürecin ardından organoid adı verilen küçük bezler aracılığıyla üretildi.

Araştırmacılar, Güney Afrika’nın bazı bölgelerine endemik zehirli yılan türü olan mercan yılanının (Aspidelaps lubricus) ısırıklarından zehir çıkarmayı ve diğer yedi yılan türünü yetiştirmeyi başardılar. Bu yeni yaklaşımın zehirlerini çıkarmak için çiftliklerde yılan yetiştirmenin güncel yöntemlerine hoş bir kolaylık ve gereklilik olduğunu söylüyorlar.

İnsan organını geliştirmenin son zamanlarda geliştirilen süreci pür dikkat olarak devam ediyor. Araştırmacılar hücre nakli yaparak küçük yılan zehiri bezlerinin sınırsız büyümesini destekleyen başarılı bir tarif buldular.
Doku yılan embriyolarından çıkarıldı ve büyüme için gerekli faktörler ile karışık bir jel yerleştirildi, kök hücreler bu aşamada gerekli değildi.

Hücreler, kısa sürede yeni hücresel yapıları bölmeye ve oluşturmaya başladılar. Bu da ekibe iki ay içinde yüzlerce yeni örnek verdi ve hücreler toksinlerin kolayca hasat edilebildiği küçük, yuvarlak yapışkan nokta veya topaklar üretti.

Yapay toksik bezler içinde en az dört farklı hücre tipi tespit edildi ve araştırmacılar ayrıca üretilen zehirli peptidlerin (amino asit zinciri) biyolojik olarak aktif olduğunu ve yaşayan yılan zehrinde bulunanlara çok benzediğini doğruladılar.

Utrecht Üniversitesi’nden gelişimsel biyolog Job Biomer, “Pankreas ve bağırsaklar gibi özel hücre tiplerini hormonalt kümeleri yapan diğer gizli sistemlerden biliyoruz.” “Yılan zehri bezi hücrelerinin ürettiği toksinlerde bunun böyle olduğunu ilk kez gördük.” Dedi.

Hücre Naklinin Faydaları

Hücre naklinin faydaları neler? Laboratuvarda zehir yapma yeteneğitoksinlerini elde etmek için yılan yetiştirme ihtiyacını azaltacak, hem de bu amaç için sadece birkaç yılan türünün yetiştirilebildiği, yani yeni yöntemin yükseltilmesi, kötü yılan ısırıklarının çoğuna panzehir üretme aracı sağlayacağı anlamına gelmektedir.

İlaç gelişmeleri ek olarak, bu panzehirler antitoksinlerin gelişimini kolaylaştırmak ve yaralanmalardan etkilenen birçok kişi ile sakatlık veya yılan ısırıkları nedeniyle ölüm oranlarında büyük bir fark yaratacak.

Kosta Rika Bilim Üniversitesi’nden José María Guterres, Science dergisine verdiği demeçte; “Bu çalışma, geçmişte mümkün olmayan çok iyi bir seviyede zehir üreten hücrelerin, hücresel biyolojisinin incelenmesine olanak sağlıyor.” dedi.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Ağustos 2019, 16:40

Yandex Nöbetçi Eczane Sitesi

Yandex, nöbetçi eczane sitesi hizmetinin kapsamını genişletiyor. Yandex, yoğun ilgi gören bu özelliği navigasyon dışına da taşıyarak bir internet sitesi oluşturdu. Kullanıcılar www.yandexnobetcieczane.com internet sitesini hem masaüstü bilgisayarlarından hem akıllı telefonlarından görüntüleyerek nöbetçi eczane bilgisini öğrenebiliyor ve rota oluşturabiliyor.Yandex Navigasyon’a nöbetçi eczaneler özelliğini ekleyerek, önemli bir ihtiyacı karşılayan Yandex’ten sağlık...

Devamını Görüntüle