SON DAKİKA

İlk Türk Kadın Tiyatro Sanatçısı Afife Jale Kimdir? Hayatı ve Hikayesi

İlk Türk Kadın Tiyatro Sanatçısı Afife Jale Kimdir? Hayatı ve Hikayesi

İlk Türk kadın tiyatro sanatçısı, “Tiyatro varsa ben de varım.” sözleriyle hatırlayacağımız devrimci bir kadın; Afife Jale. Afife Jale Kimdir? Afife Jale hayatı ve hikayesi.


İlk Türk Kadın Tiyatro Sanatçısı

Müslüman kadınların sahnede rol almasının yasak olduğu bir dönemin bitmesine öncü görülen bir kadındır; Afife

İlk Türk Kadın Tiyatro Sanatçısı
Afife Jale

1902 yılında İstanbul Kadıköy’de doğan Afife Jale, 10 Kasım 1918 yılında Darülbedayi’nin açtığı tiyatro kursunu kazandı. Dönemin kuralları gereği sadece kadınlara özel gösteriler için tiyatroya alınan 5 kadından biri oldu. Arkadaşlarından üçü sahneye çıkamayacakları nedeniyle kurstan ayrılmıştı bile. 5 kişiden geriye kalan 2 kişi; Refika Hanım ve Jale idi. Refika hanım suflör, Jale ise stajyer oyuncu kadrosuna alındı.

Afife Jale’nin tiyatro oyuncusu olduğunu öğrenen ailesi kıyameti koparır.

İlk Türk Kadın Tiyatro Sanatçısı Afife Jale

Babasının ”fahişe” olarak nitelendirdiği ve ”Benim Afife diye bir kızım yok!” dediği Afife buna karşılık ” Zaten ben sahnede Jale ismini kullanımıyorum artık.” diyerek evi terk eder.

Afife Jale ilk kez ”Yamalar” oyunuyla sahne alarak 1920 yılında ilk Türk kadın tiyatro oyuncusu ünvanını kazanır.

Afife Jale Kimdir?

Yamalar oyununa kadar stajyer oyuncu olarak tüm oyunların provalarında yer alan ve tüm replikleri başarıyla ezberleyen Afife Jale hep sırasının geleceği günü beklemekteydi. Yamalar oyunu ile başrol oyuncusu Eliza Benemenciyan’ın yerine sahne alır. Başrol oyuncusunun Paris’e gitme gerekçesiyle bu şansı elde eden Afife Jale sonunda herkese yeteneğini ıspatlar.

Afife Jale’nin tiyatroda sahne almasını engellemek için tiyatroyu basan polislere karşılık Afife Jale hep bir kaçış içerisindeydi.

Afife Jale'nin Hayatı

Ancak bir gün kaçamaz ve polislere yakalanır. Bunun üzerine hırpalanarak karakola götürülür ve Türk kadınlarının sahneye çıkma yasağının kesin bir dille belirtilmesi üzerine Afife Jale’nin tiyatro hayatı burada son bulur.

1929 yılında Afife Jale konserde tanışıp aşık olduğu Selahettin Pınar ile evlenir.

İlk Türk Kadın Tiyatrocu Afife Jale Ve Selahattin Pinar
Afife Jale Ve Selahattin Pınar Aşkı

Tiyatrodan ayrılmasından sonra kötü etkilenen sanatçı ağır baş ağrıları nedeniyle doktora başvurur.

Afife Jale Ve Selahattin Pınar Aşkı

Doktorun morfin ile tedavi yoluna başvurması ile Afife Jale madde bağımlısı olur.

Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte Türk kadının sahneye çıkma yasağı kaldırılır ancak…

Afife Jale

Madde bağımlısı haline gelen Afife Jale tiyatroyu bırakmak zorunda kalır. Sadece bununla kalmaz. Madde bağımlılığı ile aşkı da ellerinden kayıp gider. Selahettin Pınar’ın bestelerinde aşkla yaklaştığı ”Bir bahar akşamı rastladım size…” diye şarkılar yazdığı kadın, ona artık; ”Nereden sevdim o zalim kadını” sözlerini yazdırtmaktaydı bizce… Ve o büyük aşk 1935 boşanmayla sonuçlandı.

İlk Türk kadın Tiyatro Sanatçısı Afife Jale ömrünün kalan yıllarını Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde geçirdi.

Afife Jale Ve Selahattin Pınar Aşkı

Ve burada, 24 Temmuz 1941 yılında hayata gözlerini yumdu. Henüz 39 yaşındaydı. Afife Jale’nin biricik aşkı Selahettin Pınar ise yıllar sonra tekrar evlenmişti. Ancak hala Afife’yi unutmamıştı. Afife’nin ölümüyle daha da kahrolan Selahettin Pınar; meyhanede doktorunun yasakladığı ne varsa tüketerek acısını yaşadı ve yıllar sonra yine rakı masasında kalp krizi geçirerek vefat etti.

Tutkusunun peşinden giderek kanunları da ailesini de çiğneyen ilk Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale için Atatürk ”Afife olmasaydı hilafeti kaldıramazdım.” sözlerini kullanmıştır.

İlk Müslüman Kadın Tiyatro Sanatçısı Afife Jale

İlk Türk Kadın Tiyatro Sanatçısı Afife Jale’nin hayatı yazımızdan sonra Müslüm Gürses’in Eşi Muhterem Nur’un Hayatı yazımızı da okumak ister misin?

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Şubat 2020, 19:45

IKEA'nın kurucusu, dünyanın en zenginleri arasında kırk milyar dolardan fazla olan serveti ve başarı öyküsü.

cool
IKEA’nın Hikayesi

IKEA: Ingvar Kamprad IKEA’nın Kurucus IKEA’nın kurucusu, dünyanın en zenginleri arasında kırk milyar dolardan fazla olan servetiyle yer alan Ingvar Kamprad bir zengin için alışılmışın dışında alışkanlıklara sahip bir milyarder. İkinci el elbiseler giyen bu milyarder saçlarını ucuz fiyatlara kestirmek için üçüncü dünya ülkelerini tercih etmektedir. IKEA’nın Hikayesi Nasıl Başladı...

Devamını Görüntüle