SON DAKİKA

Kapalı Maraş Açıldı – Kıbrıs’ta Tarihi Gün

Kapalı Maraş Açıldı – Kıbrıs’ta Tarihi Gün

Kapalı Maraş açıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından, 45 yıldan beri kapalı halde olan ve ‘Hayalet Şehir’ ismiyle anılan Kapalı Maraş’a gazetecilerin girişi sağlandı.

Bakanlığın organize ettiği gezide gazeteciler Maraş’a girdi. Askeri yetkililer de Maraş hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Kapalı Maraş

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti Maraş bölgesinin açılması için çalışmalar başlatmıştı.

Maraş Bölgesi Açıldı

Abdülhamit Gül (Adalet Bakanı), 1974’den beri kapalı olan bölge hakkında ki bilgileri ziyaret esnasında yetkililerden aldı.

Maraş Gezisi – Gazimağusa

Kıbrıs Barış harekatından sonra Maraş bölgesi yerleşime ve istikama kapatılmıştı. KKTC tarafından bu bölge askeri alan olarak ilan edilmişti.

Maraş Bölgesinde Binalar

Bakan Gül Maraş gezisinden sonra Gazimağusa ve Lefkoşa bölgesinde de ziyaretlerde bulundu.

Maraş Bölgesindeki Yapılar ve Sayıları

Maraş bölgesindeki yapıların türünü ve sayısını yukarıdaki fotoğrafta görebilirisiniz.

Toplamda Ev ve Daire sayısı 4649 ve bu %55 oranına sahip. 1974 öncesinde bir çok işletmenin ve otellerin bulunduğu Maraş’ta 21 tane banka mevcut. Ticari iş yeri sayısı ise 2953’dir. Zamanının gelişmiş ve gelişmekte olan şehri Maraş’ra 1974’de kapatıldığında yarım kalan inşaat halinde ve harabe ev sayısı da 380’dir.

Otelleriyle daha çok anımsanan kapalı bölgedeki otel sayısı ise 45 oldukça yüksek bir rakam. Zamanının “Turizm Cenneti” denilebilir. Kıbrıs‘ın 1974’den beri kapatılan bölgesi gazetecilere açıldı.

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler - Gezebileceğiniz En Harika 18 YerBeSosyal on Eylül 7, 2019

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

15 Nisan 2020, 16:12

Cep Telefonu İle Fotoğraf Çekmek Hafızamızı Köreltir mi?

Cep Telefonu İle Fotoğraf Çekmek, son zamanlarda her gün onlarca fotoğraf çekiyoruz. Psikologlar, fotoğraf çekerek beynimizin bilgi depolamasına izin vermezsek ince detayların unutulduğunu keşfettiler. Çoğu insan kendi belleğinde sabit bir rezervuar, yani tüm anılarını ince detaylara girmeden saklayabileceği bir hafıza bulundurur. Fakat bu hafıza kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Çünkü her...

Devamını Görüntüle