SON DAKİKA

Kasık Biti (Yengeci) Nedir? Kasık Biti Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Biti (Yengeci) Nedir? Kasık Biti Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Biti Nedir?

Kasık Biti/Yengeci Nedir?
Kasık Yengeci

Kasık biti, özellikle cinsel ilişki yoluyla kolaylıkla bulaşan, kasık bölgesinde parazit oluşumudur. Kasık bitleri, yengeç biti olarak da bilinirler, tehlikeli değildir ve doğru tedavi ile kolaylıkla geçer.

Kasık bitlerine plajlarda gördüğünüz yengeçlerin minik versiyonları da diyebiliriz. Her yıl milyonlarca insana kasık biti bulaşmaktadır. Kasık bitleri, deride ve cinsel organın etrafındaki tüylerde yaşarlar. Besin olarak da kanınızı tüketirler.

Kasık Biti Nasıl Bulaşır?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
 • Kasık bitinin cinsel yolla kolaylıkla geçmesinin nedeni, bu bitlerin kasık tüylerinde yaşamayı sevmeleri ve bu sayede de cinsel temas yoluyla kişinin kıllarından, diğer kişinin kıllarına geçmeleridir. Ayrıca kasık bitleri; kasık biti bulunan kişinin kıyafet, havlu ve yatağının kullanılmasıyla da geçebilmektedir.
 • Kasık bitleri; saçınızın içine girse de burada takılmaktan hoşlanmamaktadırlar. Yani, saç biti ile kasık biti farklı parazitlerdir.

Kasık Bitinin Belirtileri Nelerdir?

Kası Yengeci Belirtileri Nelerdir?
Kasık Bitinin Belirtileri
 • Kasık bitinin en belirgin belirtisi, her bitin yol açacağı kaşıntı belirtisidir. Ayrıca kasık kıllarınızda, kasık bitini ya da yumurtasını görebilirsiniz. Kasık bitleri; gri ve kahverengi renklerde, 5-7 milimetre büyüklüğünde parazitlerdir.
 • Kasık bitinin belirtileri, bulaştıktan ortalama 5-10 gün sonra başlamaktadır.
 • Kasık bitinizin olduğunu anlamanızın en temel yöntemi kaşıntı ve tahriştir. Çünkü bu minik hayvancıklar, sizi ısırıp duracaklardır. Bu da vücudunuzda tahriş ve kaşıntıya neden olacaktır.
 • Kasık yengeçlerinin ısırıklarından dolayı, ciltte ısırılan yerlerde koyu ve mavimsi lekeler oluşmaktadır.
Kirpikde Kasık Biti Olması
Kasık bitleri, kasık bölgesi dışında da bulunabilir.
 • Ayrıca kasık bitleri bazen; kirpik, kaş, göğüs kılı, koltuk altı kılı, sakal ve bıyık gibi diğer kaba kıllarda da bulunabilmektedir. Ancak dediğimiz gibi saçlarda olması gerçekten nadirdir. Bunun nedenini kasık bitlerinin kaba kılları sevmesine bağlayabiliriz.
 • Kasık bitinin diğer bir belirtisi; ateşli, halsiz ya da sinirli hissetmektir.

Kasık Biti Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık Yengeci Tedavisi
Kasık Yengeci Tedavisi
 • Kasık bitlerinden, kasık bölgenizi tüylerden arındırarak kurtulabilirsiniz. Onun dışında kasık bölgesi yengeçlerinizden kurtulmanın yöntemi, normal bit tedavisi gibidir. Bunun için; jeller, şampuanlar ve köpük gibi tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca bu ürünlerin çoğu eczanelerden reçetesiz olarak alınabilmektedir. Ancak ürünleri kullanmadan, farklı tanı olasılıkları ve iyi bir tedavi için öncelikle doktorunuza görünmeniz daha iyi olabilir.
 • Kaşınızda veya kirpiğinizde kasık bitleri bulunuyorsa, bunun için doktora görünmeniz gerekir. Çünkü sadece doktorunuzun yazabileceği özel bir tedaviye ihtiyacınız var demektir. Ayrıca hamile bir anne adayı ya da emziren bir anneyseniz, kesinlikle öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız.
Kasık Yengecinden Nasıl Kurtulurum?
Kasık Yengeci Tedavisinde Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar
 • İlaç kullanmanın yanı sıra; kıyafet, havlu ve çarşaflarınızı sıcak derecede yıkayıp kurutun. Yıkayamayacağınız kumaşlar varsa; yengeç ve yumurtaları ölene kadar, onları 2 hafta boyunca kapalı bir torbaya koyun. Ayrıca halı gibi geçebilecekleri yerleri temizleyin.
 • Kasık bitinin size bulaştırdığını düşündüğünüz kişi/kişileri de bu konuda uyarın. Bulaştıran kişi de kasık bitinden temizlenmelidir, yoksa tedavinizin bir anlamı kalmaz ve tekrar bulaşır.
 • Kasık yengeci tedaviniz bitene kadar cinsel ilişkide ya da bulaşabilecek başka samimi temaslarda bulunmayın.
 • 10 günün sonunda hala canlı bitler ve belirtilerini yaşıyorsanız, tedaviyi tekrarlayın. Çevrenizin kasık yengeçlerinden arındırılmış olup olmadığını kontrol edin. Düzenli olarak kasık tüylerinizi almayı ihmal etmeyin. Hala kasık bitinden şikayetçiyseniz tekrar doktorunuzla konuşun.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir? Bitlerden Kurtulmanın Formülü -BeSosyal on Mart 22, 2020

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Ağustos 2019, 08:37

Bill Gates Sizden Her Gün Yardım İstemez

Bill Gates‘in sizden yardım istemesi her gün değildir. Birkaç gün önce, tam da bunu yaptı. Bir tweette Gates, hepimizi dünyanın sorunlarını çözmesi için yardımımıza ihtiyaç duyduğu 10 büyük küresel mücadeleye katılmaya davet etti. Bill Gates’in işaret ettiği 10 büyük küresel meydan okuma, MIT Teknoloji Dergisi’nin son sayısında yer aldı. Bu...

Devamını Görüntüle