SON DAKİKA

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler – Kıbrıs’ta Gezebileceğiniz En Harika 18 Yer

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler – Kıbrıs’ta Gezebileceğiniz En Harika 18 Yer

Kıbrıs’ta gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerleri ve çoğu kişinin daha keşfedemediği en güzel yerleri listeledik. Kıbrıs’ın en güzel yerlerini bir araya topladık.

Kıbrıs’a Gelip de Görmeden Gitmemeniz Gereken 18 Yer

Kıbrıs bir ada mı yoksa cennetten parça mı? Siz karar verin. İşte Akdeniz’in incisi Kıbrıs’ta gezip görebileceğiniz 18 özel yer.

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler

1- BARBARLIK MÜZESİ / LEFKOŞA – Kıbrıs’ta Gezebileceğiniz Yerler

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Barbarlık Müzesi.
BARBARLIK MÜZESİ / LEFKOŞA

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında mutlaka listenizde olması gereken bir yer. Başkent Lefkoşa’da tek katlı, bahçeli, şirin bir ev olan Barbarlık Müzesi 1960’lı yıllarda Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda görevli Doktor Binbaşı Nihat İlhan’ın eviydi. 21 Aralık 1963 tarihinde Rum saldırılarını takiben 24 Aralık 1963 gecesi Binbaşı Nihat İlhan evde yokken evine saldırılmış ve eşi Mürüvvet Hanım ile 3 çocuğu katledilmiştir. Sonrasında ev olduğu gibi bırakılıp 1 Ocak 1966 tarihinde müzeye olarak açılmıştır. Küvette çocuklarıyla saklanırken öldürülen annenin ve çocukların kan lekeleri, duvardaki mermi izleri ve o dönemde toplumca yaşanan acıları gösteren fotoğraflarla Barbarlık Müzesi yapılan barbarlığı gözler önüne sermektedir.

2- SELİMİYE CAMİİ / LEFKOŞA

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Selimiye Camii
SELİMİYE CAMİİ / LEFKOŞA

Önceki adı ST. Sophia Katedrali olan cami 14.yy’da Lüzinyanlar tarafından yapılmıştır. Kaynaklara göre Kıbrıs’ın ayakta kalan en büyük tarihi binası olan Selimiye Camii turistler tarafından da büyük ilgi görmektedir.

3- BÜYÜK HAN / LEFKOŞA – Kıbrıs’ta Gezi

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Büyük Han.
BÜYÜK HAN / LEFKOŞA

Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan Kıbrıs’ın en büyük hanlarından biri olan Büyük Han Osmanlı Valisi Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafından 1572 yılında yapılmıştır. Ortasında küçük bir cami olan han, birbirine benzeyen dikdörtgen şeklinde 68 odadan oluşmuştur. Günümüzde içerisinde Kıbrıs’a özgü her türlü sanat işinin bulunduğu dükkânlar ve kafeler bulunmaktadır.

4- ST. HILERION KALESİ / GİRNE

Kıbrıs'ta gezilecek yerler St. Hilarion Kalesi
ST. HILERION KALESİ

Kıbrıs’taki 3 dağ kalesinden biri olan bu kale yine Lüzinyanlar tarafından yapılmıştır. Bütün Girne’yi ayaklarınız altına seren manzarasıyla St. Hilerion Kalesi bir rivayete göre Walt Disney’in ‘’Uyuyan Güzel’’ masalındaki kaleye ilham kaynağı olmuştur.

5- BELLAPAIS MANASTIRI / GİRNE‘de Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Bellapais Manastırı.
BELLAPAIS MANASTIRI / GİRNE

Yine yapımının Lüzinyanlar’a ait olduğu 1158-1205 yılları arasında yapılan Bellapais Manastırı Girne’nin doğusunda Beşparmak dağlarının yamacında bulunuyor.

6- GİRNE KALESİ / GİRNE‘de Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Girne Kalesi
GİRNE KALESİ / GİRNE

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre tarihi Helenistik Roma devirlerine kadar uzanan Girne Kalesi’nin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektir. M.S VII yy.’da Bizanslılar tarafından Arap akınlarına karşı Girne’yi korumak amacıyla yapılmış ve tarih boyu çeşitli eklemeler ve güçlendirmelerle günümüze kadar gelmiştir. İçerisinde Lüzinyanlar dönemine ait zindanlar, St George kilisesi, Kırnı mezarları, Lüzinyan ve Venedik Kulesi gibi yapılar bulunmakla birlikte Batık Gemi Müzesi de yer almaktadır.

7- GİRNE YAT LİMANI / GİRNE‘de Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Girne Limanı.
GİRNE YAT LİMANI / GİRNE

Kıbrıs’a geldiğinizi tam anlamıyla anlayacağınız yer Girne Yat Limanı. Özellikle yaz aylarında turistlere hitap eden Girne Yat Limanı’nda çeşitli dükkanlar, kafe ve restoranlar bulunmakta ve yat turları düzenlenmektedir.

8- MAVİ KÖŞK – GİRNE‘de Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Mavi Köşk
MAVİ KÖŞK – GİRNE

İçerde öğreneceğiniz çok şey var! Kıbrıs’ın sırlarla dolu köşkü olan Mavi Köşk; İtalyan asıllı Rum Paulo Paolides tarafından 1957 yılında inşa edilmiştir. Paolides’in zeki ve konforuna düşkün bir adam olduğunu her ayrıntısına kadar düşünerek tasarladığı bu köşkü ziyaret ederek anlayabilirsiniz. Mavi Köşk dışarıdan bakılınca görülmeyen, gizli ancak içeriden bakılınca çevreye hâkim olacak bir konuma sahiptir. Dünyada sadece 4 tane olduğu söylenen Meryem Ana Tablosu’ndan biri de bu köşktedir. Bu tablonun özelliği ise odaya girdiğinizde nereye doğru giderseniz gidin tablonun elleri, dizleri, ayak uçları ve gözlerinin size dönük olacağıdır.

9- AZİZ MAMAS KİLİSESİ- GÜZELYURT‘ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Aziz Mammas Kilisesi.
AZİZ MAMAS KİLİSESİ- GÜZELYURT

Sahip olduğu değerli ikonları sayesinde ikon müzesi olarak kabul edilen bu kilise Bizans dönemine aittir ve dönemin tanınmış azizlerinden olan Aziz Mamas için yaptırılmıştır. Kilise günümüze gelene kadar birçok değişime uğramıştır.

Kıbrıs – Mağusa’da Gezilecek Yerler

10- KAPALI MARAŞ – MAĞUSA‘da Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Kapalı Maraş.
KAPALI MARAŞ – MAĞUSA

Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesine bir olmazsa olmaz daha bizden size öneri kesinlikle uzaktan bile olsa görmeniz gereken “Hayalet Şehir” Kapalı Maraş. Kıbrıs’ın hayalet şehri olan Kapalı Maraş 1974 2. Kıbrıs Barış Harekâtı ile Türkler tarafından ele geçirilen bölgedir ve şuanda iki millet tarafından da kullanılmamaktadır. Ayrıca Kapalı Maraş’ın son zamanlarda Halka açılacağı konusuda gündeme geliyor. Geçenlerde gazetecilere açılan Maraş Bölgesinden gelen Fotoğrafları görmek için Kapalı Maraş foto galerimize bir göz atın. Gitmeden önce bir fikir sahibi olabilirsiniz.

11- NAMIK KEMAL ZİNDANI – MAĞUSA

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Namık Kemal Zindanı.
NAMIK KEMAL ZİNDANI – MAĞUSA

Namık Kemal ‘’Vatan Yahut Silistre’’ oyununun sergilemesinden sonra 1873 yılında Kıbrıs’a sürülmüş ve bu binada affedilinceye kadar ki bu süreç 38 ay sürgün hayatı yaşamıştır.

12- SALAMİS HARABELERİ – MAĞUSA

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Salamis Harabeleri Mağusa.
SALAMİS HARABELERİ – MAĞUSA

Mağusa’nın 6 km kadar kuzeyinde yer alan antik kent 19.yy.’ın sonlarında keşfedilmiş,  yapılan kazılarla 1952-1974 yılları arasında büyük bir bölümü ortaya çıkarılmıştır. Duran çalışmalar 1998 yılında Ankara Üniversitesi tarafından tekrar başlatılmıştır.

13- OTHELLO KALESİ – MAĞUSA

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Othello Kalesi
OTHELLO KALESİ – MAĞUSA

14.yy’da Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Othello Kalesi Mağusa’ya girişlerden biri olarak kullanılıyordu. 1492 yılında Venedikli Kaptan Nicolao Foscarino tarafından tekrardan İtalyan Rönesans mimarisiyle yapılmıştır.

14- APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI -KARPAZ

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Apostolos Andreas .
APOSTOLOS ANDREAS MANASTIRI -KARPAZ

Karpaz’da Zafer Burnu yakınlarında olan bu manastır İsa’nın havarilerinden olan Apostolos Andreas adına yapılmıştır. Bir rivayete göre Apostolos’un manastırın yanında bir yere bastonunu vurarak su çıkardığı söylenmektedir. Günümüzde bahsedilen yerden hala su akmaktadır.

15- ST. BARNABAS MANASTIRI – İSKELE

Kıbrıs'ta gezilecek yerler St. Barnabas Manastırı, İskelede.
ST. BARNABAS MANASTIRI – İSKELE

Hristiyanlığı yaymaya çalışırken öldürülen St. Barnabas’ın ölüsünün bulunması üzerine bulunduğu yere manastır inşa edilmiştir.  

16- ALTINKUM SAHİLİ – KARPAZ

ALTINKUM SAHİLİ - KARPAZ
ALTINKUM SAHİLİ-KARPAZ

Kıbrıs’ın en güzel sahillerinden biridir.

17- KANTARA KALESİ – İSKELE

Kıbrıs'ta gezilecek yerler kantara kalesi.
KANTARA KALESİ – İSKELE

Beşparmak Dağları’na inşa edilmiş 3 kaleden biri olan Kantara Kalesi’nin inşa edilme amacı Mesarya Ovası’nı kontrol etmek olarak tahmin edilmektedir. Resmi kayıtlara göre kaleyi ilk fetheden kişi Aslan Yürekli Richard’dır(1191 yılında ele geçirdi.)

18- ZAFER BURNU – KARPAZ

Kıbrıs'ta gezilecek yerler Karpaz Zafer Burnu.
ZAFER BURNU – KARPAZ

Haritada gördüğünüz dikkatleri üzerinde toplayan o sivri uç; Zafer Burnu.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

3 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: En İyi Kıbrıs Otelleri - Kıbrıs'ta Tatil Yapmak İçin En İyi 10 Otel -BeSosyal on Eylül 23, 2019
  2. Geri bildirim: İskoçya Hakkında Bilgiler - İskoçya Kültürü ve Yaşam -BeSosyal on Mart 9, 2020
  3. Geri bildirim: En Güzel Küba Gezisi İçin Küba'da Görmeniz Gereken Yerler -BeSosyal on Nisan 22, 2020

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Nisan 2020, 13:06

Dünyada Garip Şeylerin Olduğu 5 Yer

Bu gezegende garip şeylerin olduğu 5 yer. Dünyadaki en garip olaylar nedir? Hiç düşündünüz mü? Gezegende, bilimin bazılarını açıklamasını sağlayan garip ve şaşırtıcı şeylerin olduğu pek çok yer vardır, diğerleri ise gizemini korur. Yazar Edith Sanchez, İspanyol mi viakhi dergisinde yayınlanan raporunda, doğal olayların bazen bazı garip durumlarda ana neden...

Devamını Görüntüle