SON DAKİKA

Kilosu 800 TL’den Satılan Kenger Sakızı!

Kilosu 800 TL’den Satılan Kenger Sakızı!

Kenger sakızı, Kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen bir sakız türüdür. Kilosu şu sıralar 800 TL’yi geçen Kenger sakızının altınla yarışır derecede pahalı olmasının nedeni elbette özel olması!

Kenger Sakızı bir yıl boyunca muhafaza edilebiliyor!

Kenger Sakızı Ve Faydaları

Kenger sakızını bir yıl kadar muhafaza edebiliyorsunuz ve aynı zamanda da bir ay boyunca çiğneyebilirsiniz. Kendi suyunda muhafaza ettiğiniz zaman bir yıl kadar dayanan bu sakızın elbette alıcısı çok.

Türkiye’de Malatya ve Sivas bölgelerinde bulunan bu sakızın pahalı olma sebebi; dağlık bölgelerde yetişmesinden dolayı toplanmasının zor ve toplayanının az olması. Ee haliyle hem az hem de talebi çok olunca fiyatlar da uçuyor!

Sivas’ta Kenger satışını yapan esnaflardan biri İbrahim Güler:

”Kenger sakızlarını kendi salgıladıkları sular ile bir sene muhafaza edebiliyoruz. Aynı sakız ise 1 ay boyunca çiğnene biliyor. İl dışından ve yurt dışından oldukça talep var.” ifadelerini kullandı ve kenger sakızının insan vücuduna çeşitli faydalarından da bahsetti. Kenger sakızının başta çene sağlığı olmak üzere ağız içine, vücuda çeşitli faydaları var. “Kenger sakızlarının şifası oldukça fazladır. Çene kaslarına güzel bir egzersiz yaptırır. Çene yapısının gelişmesine, yüz felcine çok faydası var. Ayrıyeten mide sağlığı açısından da önemli. Bu sene yağmurlar biraz fazla yağdığı için fiyatı biraz pahalı. Bu bitki yağmur yağdığı zaman sütü dışarıya az veriyor. Bundan dolayı kilogramı 750-800 lira civarında değişiyor. Perakende olarak büyüklüğüne göre tanesi 2 buçuk veya 3 lira civarında satılıyor.” 

İbrahim Güler, “Kenger genelde Malatya’nın Darende ve Gürün ilçelerinde bulunan bir bitkidir. Kenger sakızı, kenger bitkisinden elde edilir. Kenger bitkisi, haziran- temmuz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte kurur ve kuruyan yerlerinin kesilmesiyle kökünden süt akar. Akan süt belli bir süre sonra donar ve kenger sakızı ortaya çıkmış olur. Bu donan sütleri sıcak sularla temizleyip katkıları alınarak yuvarlak ve yassı şekiller verilir. Bu işlemlerin ardından ise kenger sakızı oluşur. Kenger sakızlarını kendi salgıladıkları sular ile bir sene muhafaza edebiliyoruz. Aynı sakız ise 1 ay boyunca çiğnene biliyor. İl dışından ve yurt dışından oldukça talep var.” diye anlatmaya devam etti.

Okumaya, Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri – Kahvenin Bile 1200 Dolar Olduğu Liste yazısıyla devam etmek ister misin?

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Eylül 2019, 12:30

İstanbul Deprem Haberi:  İstanbul’da Deprem Mi Oldu?

İstanbul’da deprem mi oldu? Son dakika İstanbul’da 4.7 şiddetinde deprem oldu. İnsanlar korkmuş durumda, İstanbul Deprem haberinin detayları… İstanbul’da Deprem Mi Oldu? İstanbul 4.7 Şiddetinde Deprem İle Sallandı. Alınan son dakika haberine göre saat 11.01’de İstanbul’da deprem yaşandı. Gelen bilgilere göre depremde ölen ya da yaralanan olmadı. Depremin en çok...

Devamını Görüntüle