SON DAKİKA

KKTC Son Dakika: İHA, SİHA’lar Geçitkale’de Konuşlanacak

KKTC Son Dakika: İHA, SİHA’lar Geçitkale’de Konuşlanacak

KKTC Son Dakika: KKTC Bakanlar Kurulu kritik bir adım atarak kararını verdi. 1982 tarihinde askeri amaçlara hizmet etmek üzere inşa edilen Geçitkale Havaalanı, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) merkezi yapılacak. İşte haberin detayları…

KKTC Son Dakika: Geçitkale Havaalanı, İHA Ve SİHA Merkezi Olacak!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında net bir karara varıldı. Geçitkale Havaalanı, Pazartesi itibariyle İHA ve SİHA’ların merkezi olacak ve uçuşlar başlayacak.

İHA ve SİHA’ların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konuşlanması için uzun süredir yapılan çalışmalar, meyvesini verdi ve bu amacı gerçekleştirmek üzere Ankara’dan uzman ekip geldi. Ankara’dan Geçitkale’ye gelen uzman ekibin yaptığı incelemelerde olumlu görüş bildirdiği dile getirildi. NATO standartlarında inşa edilen ve uzun zamandır kapalı tutulan Geçitkale Havaalanı konusunda, Ankara ve KKTC yönetimleri arasında görüşmeler yapıldı.

Ankara’nın, Geçitkale Havaalanı’nı TSK’nın kullanımına sunulması isteğiyle; Geçitkale Havaalanı’nın Doğu Akdeniz’de görev yapmakta olan İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) merkezi yapılması görüşünde bulunuldu. Geçitkale Havaalanı’nda bulunan beton hargarlar, savaş uçaklarının yerleşebileceği büyüklükte olup pist de savaş uçaklarının rahatça kalkış ve iniş yapabileceği biçimdedir.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar alınan kararla ilgili şu ifadeleri kullandı; ”Hükümetimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden gelen isteği bugün bir gün içerisinde sonuca bağlamıştır. Aldığımız kararla Geçitkale Havaalanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı kullanımına verilmiştir. Türkiye ve KKTC hem havada hem sahada hem masada hem de Mavi Vatan Doğu Akdeniz’de güçlü olarak yoluna devam ediyor, edecektir. Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve çıkarlarının korunması bizim en önceliğimizdir. İHA ve SİHA’lar bölgede görev yapan sondaj gemilerimizi Dalaman’dan kalkarak takip ediyordu. Artık Dalaman’a gidip gelme olmayacak. Geçitkale’de konuşlanacaklar. Havaalanı’na yatırımlar yapılacak.”

Ayrıca Ersin Tatar, “Biz biriz, bölgede kimse bizlerin haklarını göz ardı ederek adım atmamalı. Bölge her anlamda kontrolümüzdedir.” dedi. Ayrıca Türkiye hükümetine ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kıbrıs Türk Halkı’na verdikleri destek için tekrardan minnetlerini sunduklarını belirtti.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Konya Son Dakika: Temizlik İşçisi 70 Bin Doları Çöpe Attı! - BeSosyalBeSosyal on Aralık 14, 2019

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Eylül 2019, 14:46

Yine Deprem Oldu- İstanbul’da Deprem Haberi

İstanbul’da deprem haberi ile ilgili detaylar. İstanbul’da saat 13:59’da yeniden şiddetli bir deprem yaşandı. İstanbul’da deprem Silivri açıklarında yaşandı. AFAD depremin şiddetinin 5.8 olduğunu açıkladı. İstanbul’da Deprem Haberi Valilik Açıklaması  “İçişleri Bakanlığı (AFAD) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Marmara Denizi (Silivri açıklarında) bugün saat 13.59’da 5.8...

Devamını Görüntüle