SON DAKİKA

NEDEN BİLGİSAYAR KLAVYELERİNİN HARFLERİ ALFABEYE GÖRE DİZİLMEZ?

Tüm dünyada Q klavye olarak bilinen tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği günden beri hiç değişmedi Peki NEDEN ?

NEDEN BİLGİSAYAR KLAVYELERİNİN HARFLERİ ALFABEYE GÖRE DİZİLMEZ?

NEDEN KLAVYELERİN HARFLERİ ALFABEYE GÖRE DİZİLMEZ?

Bilgisayarlar günlük hayatımızın en önemli parçası oldular artık. Teknoloji çağını yaşadığımız bugünlerde, hayatımızı kolaylaştırarak, hem zamandan hem emekten tasarruf etmemizi ve az hata payı oranıyla da işlerin aksamadan ilerlemesini sağlıyor. Hepimiz bir kere bile olsa bilgisayar kullanmışızdır ve bu karmaşık aletle ilgili kafamızda binlerce soru işareti oluşmuştur. Peki  günlük hayatımızda bunca yer kaplayan ve zaman zaman zorlamamıza neden olan klavyedeki harfler neden alfabeye göre dizilmemiştir?

Alfabetik Klavye Kullanılamaz mı?

Tüm dünyada Q klavye olarak bilinen tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği günden beri hiç değişmedi. Tuşların diziliş şekilleriyle   ilgili  pek çok rivayet bulunmaktadır, ama en kabul gören hikayeye göre; daktilonun mucidi Chiristopher Latham Sholes, ilk çalışan örneklerde bir problemle karşılaştı. İcat ettiği yazı makinesinin harfleri  kağıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kolları, kapalı bir kutunun içinde yer alıyordu ve iki kol birden kağıda doğru havalandığında içerde sıkışmaya neden oluyordu. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabileceğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun gördü ve Qklavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıktı. 1874 yılında bu cihazların üretim   hakkını   alarak seri üretime başlayan E Remington &Sons firması harf dizilimini değiştirmedi ve aynen kullanmaya devem etti. İlk seri üretime başlandıktan sonra da kullanım yaygınlığı ve alışkanlıklar dolayısıyla da Q klavye dizilimi bir daha değişmedi.

Hangi Klavye Dizilimi Daha İyi?

Klavye dizilimleri konusunda pek çok çalışma yapılmış, pek çok alternatif ortaya konulmuş olsa da, görünen o ki ; yeni  bir dizilimin popülerlik kazanması oldukça zor. Bu da Q tipi klavyelerle daha uzun yıllar çalışacağımız anlamına geliyor.

Ancak Türkçe kullanılan F ve diğer bazı ülkelerde kullanılan A klavye dizilimleri de mevcuttur. Bunlar da ise ülkelerin dillerine göre yaygın kullanılan harflerin elin nispeten kolay ulaştığı merkez konumlara yerleştirilmesi amacı taşınır. Ve bu sayede yazım hızının artması hedeflenir.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Ağustos 2019, 08:31

En İyi Mobil Uygulamalar

En iyi mobil uygulamalar hangileri? 2019’da en çok tercih edilen ve en kullanışlı mobil uygulamalar. En iyi 10 Mobil Uygulama Bitmoji Bitmoji uygulaması ister kendinizi ister bir arkadaşınızın karikatür avatarını oluşturmaya yarıyor. Temel olarak işlevi bir karikatür oluşturmak olsada farklı bir çok eğlenceli özelliği de mevcut. Subway Surfers – Mobil...

Devamını Görüntüle