SON DAKİKA

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizma, vücudun işleyişini sağlıklı şekilde sürdürebilmesi için enerji üretilmesidir. Metobolizma hızı yüksek olan kişilerin hem kilo alımı kontrollüdür hem de daha enerjiklerdir. Metobolizma hızı her insanın kendine özgü olsa da metabolizma hızını etkileyen faktörler ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler sayesinde sizde daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz. Böylece istediğiniz ideal kiloya hızlı kavuşurken kendinizi de daha enerjik hissedersiniz.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Neler?

Peki, hedeflediğimiz kiloya ulaşmak ve daha enerji dolu olmak için metabolizma nasıl hızlandırılır? Metabolizma hızını arttırmanın iki temel unsuru vardır.

Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Stres, düzensiz yaşam, dengesiz beslenme metabolizma hızınızı düşürür.  Metabolizma hızınızı arttırmak için öncelikle dengeli beslenmeli, stres oluşturan durumları ortadan kaldırmaya çalışmalısınız. Düzenli spor yapmak özellikle düzenli yüzmek metabolizma hızını etkileyen faktörler arasında en önemlisidir. Bununla birlikte besin listenize ekleyeceğiniz bazı yiyecekler ile de metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun ilk cevabı şüphesiz besinlerdir. Bazı besinler tüketildiğinde yağ yakımını arttırır ve metabolizmayı hızlandırır.

1. Acı Biber

Acı Biber

Acı biber metabolizmayı hızlandıran yiyecekler listesinin başında yer alıyor. Araştırmalar, Etken maddesi kapsaisin olan acı biberlerin metabolizmayı hızlandırdığını ortaya koymuştur. Acı hissi kan dolaşım hızını arttırıyor ve terlemeye sebep oluyor böylece yağ yakımı gerçekleşiyor.

2. Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Bin bir şifasıyla elma sirkesi metabolizmayı hızlandıran yiyecekler grubunda da oldukça popüler. Bir kaşık elma sirkesini suya karıştırıp içmek, ph dengesini sağlayarak metabolizmayı hızlandırıyor.

3. Zencefil

Zencefil güçlü bir antioksidandır. Metabolizmayı hızlandırması için çay şeklinde ya da toz şeklinde öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Tatlılarınızın üzerine ekleyeceğiniz bir tutam zencefille hem kan şekerinizi dengelemiş hem de hazmını kolaylaştırmış olursunuz.

4. Yeşil Çay

Yeşil çay yağ yakımını arttırması ve metabolizmayı hızlandırmasından dolayı çok eski kültürlerde bile tüketilen bir üründür. Japonya’da suşi gibi hazmı zor yiyecekler metabolizmayı rahatlatması açsından yeşil çayla birlikte sunulur. Günde 1-2 fincan yeşil çay içe alışkanlığı metabolizmanızı oldukça hızlandıracaktır.

5. Brokoli

Diyet listelerinin bir diğer yıldızı ise bol lifli ve zengin mineral, vitamin içeriği sayesinde brokolidir. Brokoli, yağ yakımına yardımcı olur ve metabolizmanızı hızlandırır.

6. Kahve

Sade kahve 0 kaloridir ve uzun süre tokluk hissi verir. Bunun yanı sıra yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Ancak kahveye katılan süt, şeker ve benzeri yiyecekler kahvenin kalorisini artıracaktır. Bu sebeple artık kahvelerimizi sade içmeyi tercih etmelisiniz.

7. Elma, Armut

Diyet lifi bakımından zengin olan bu meyveler, metabolizmayı hızlandırdığı gibi kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bununla birlikte uzmanlar mutlaka günde bir elmanın tüketilmesini öneriyor.

8. Tarçın

Tarçın, yağ yakımı özelliğinin yanı sıra içeriğinden dolayı kandaki şeker dengesini de sağlamaktadır. Bu sebeple tarçın diyet listelerinin başköşesinde daima yerini koruyor.

9. Kalsiyum ve Omega-3

Kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri metabolizma hızlandırma özelliklerinin yanında en uygun ara öğünlerdir. Açlığı bastırma ve metabolizma hızını arttırma özelliklerinden dolayı sıkça tercih edilirler.

10. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi bol lifli bir yapıdadır. Bundan dolayı sporcuların ve diyet uygulayanların en çok tükettiği besinler arasındadır. Ilık suyla ve sütle tüketildiğinde daha uzun süre tokluk sağlayan yulaf ezmesini artık birçok tarifte kullanabilirsiniz.

Unutmayın kilo alışverişi metabolizma hızıyla doğrudan alakalı bir durumdur. Bu yazımızda sizlere metabolizmayı arttıran yiyecekler ve metabolizma hızını arttıran faktörler hakkında bilgiler verdik. Hayatınızda uygulayacağınız basit değişimlerle ideal kilo ve daha sağlıklı bir metabolizmaya kolayca sahip olabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Okuma Önerisi: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Mayıs 2020, 23:39

Doğal Temizlik Ürünleri Yapımı

Temizlik yapmak için kimyasallar kullanmak yerine doğal ürünler yapmak iste misiniz? Evde doğal temizlik ürünleri yapımı hakkında herşeyi anlattık. Doğal yöntemlerle deterjan, yumuşatıcı, diş macunu ve daha fazlasını yapmayı öğrenin. Evde Doğal Temizlik Ürünleri Yapımı Temizlik en doğal ihtiyaçlarımız arasında ilk sırada yer alır. Temizlik için kullandığımız ürünlerde birçok kimyasal...

Devamını Görüntüle