SON DAKİKA

Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacım Var? – Mutlu Olmak

Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacım Var? – Mutlu Olmak

Mutlu olmak için neye ihtiyacım var? Neden mutlu olamıyorum? gibi soruları sen de kendine soruyorsun değil mi? Aslında mutlu olmak için öncelikle ”Mutlu olmak istiyorum.” dediğin zaman bunu öylesine bir istek gibi istememen gerek. ”Başarılı olmak istiyorum.” ya da ”Zengin olmak istiyorum.” dediğinde ya da istediğinde, şak diye zengin ya da başarılı olamadığın gibi ”Mutlu olmak istiyorum.” dediğinde de öyle pat diye mutlu olamazsın. Başarılı olmak için çalışıyorsun mesela, ya da zengin olmak için para biriktiriyorsun. Peki, mutlu olmak için ne yapıyorsun?

Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacım Var?

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?
Mutluluğun Formulü
  • Mutlu olmak için kendine ihtiyacın var, mutlu edebileceğin psikolojide bir ”ben” ihtiyacın var. Bir günde ne kadar gülüyorsun ya da daha doğrusu gülüyor musun? Yaşadıklarından haz alıyor musun? veya haz alabileceğin şeyler yapıyor musun? Mutlu olmak istiyorsan, seni mutlu eden insanlarla birlikte seni mutlu edecek bir şeylerin peşinden gitmelisin. Eğer seni mutlu etmesini istediğin kişiler hayatında değilse, seni mutlu edecek insanları hayatına katmalısın. Ya da o insanlar, bunun tam tersini yapıyorlarsa; onları hayatından çıkarmayı öğrenmelisin.
  • Mutlu olmak istiyorsan hayatta tutunabileceğin bir amacın olmalı. Dalından koptuğun anda bir yaprak gibi savrulmamak için buna ihtiyacın var.
  • Hayatta sana zarar veren alışkanlıklarından ve insanlardan vazgeçebilmeyi öğrenmelisin. Bunun hayatın sonu olmadığını anladığında mutlu olacaksın.
  • Hep veren, hep çabalayan taraf olmaktan vazgeçtiğinde mutlu olacaksın. Çünkü elindekini verip karşılığını alamadığın sürece kendinden tüketeceksin ve kendine verecek bir şeyin kalmayacak.
  • Kendini olduğun gibi kabul edip değiştiremeyeceğin şeylerden dolayı üzülmekten vazgeçtiğinde, yani kendini sevdiğinde mutlu olacaksın.
  • Geçmişinde takılı kaldığın olaylardan kendini kopartarak, yaptıkları ya da yaptıkların için başkalarını ve kendini affederek mutlu olacaksın. Unutma ki affetmek geri hayatına almak ve tekrarlamak anlamına gelmemektedir.
  • Dünyanın hep kötülüklerle dolu değil de, sadece olduğu gibi bir yer olduğunu kabullendiğinde mutlu olacaksın. Evet, kabul etmen gerek. Dünya çok iyi ya da çok kötü bir yer değil. Dünya sadece ve sadece olduğu gibi. Son olarak, dünyada başına gelen şeyler şansızlığından dolayı başına gelmediğini; sadece, iyi şeylerle birlikte kötü şeyler de yaşandığı için bunları yaşadığını bilmen gerek. Sonuçta kötü olmadan iyinin, acı olmadan tatlının bir anlamı olmazdı.
  • Mutlu olman için en çok da inanca ihtiyacın var. Bir şeylerin düzeleceğine, kendine ya da başka bir şeye umuda ve inanca ihtiyacın var.
  • Acının üzerinde birikmemesi için olduğun yerde beklememelisin. Yapman gereken tek şey harekete geçmek. Gülmek ve güldükçe kendiliğinden mutlu olmak. Ufacık şeylerde bile sevinebilmek. O ufacık şeyler günü geldiğinde seni dünyanın en mutlu insanı kılacak.

Okumaya, Mutlu Hissetmenizi Sağlayacak 6 Şey yazımızla devam etmek ister misin?

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer? Duygusal Yorgunluk -BeSosyal on Aralık 17, 2019

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Mart 2020, 15:12

Bir Babanın Kucaklaması Çocukları İçin Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bir babanın kucaklaması çocuklar için bin kelimeden daha değerli. Babanın sarılmasının çocuklar üzerindeki etkisi tarif edilemeyecek kadar büyüktür. Hatta şöyleki “bin kelimeden daha etkili olan” baba sarılması diye bir söz var. Yeni bir çalışma, babanın ve annenin çocuğa sarılması çocuğun refahı için daha önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bin Kelimeden Daha...

Devamını Görüntüle