SON DAKİKA

Naim Süleymanoğlu Kimdir? Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu

cool
Naim Süleymanoğlu Kimdir? Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu kimdir? Naim Süleymanoğlu biyografisi. Naim Süleymanoğlu’nun boyu kaç? Naim Süleymanoğlu rekoru. Naim Süleymanoğlu neden öldü? Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan ”Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu” filmi ile Google üzerinden, dünya şampiyonu Naim Süleymanoğlu ile ilgili aratmalar arttı. Biz de Naim Süleymanoğlu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları bir yazıda toplamaya karar verdik. İşte Cep Herkülü olarak bilinen Naim Süleymanoğlu’nun hayatı ve başarıları.

Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu Biyografisi

Cep Herkülü olarak anılan Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’da doğmuştur. Bulgaristan’ın Türk nüfusunun yoğunlukta olduğu Ahatlı’da, Türk kökenli bir maden işçisinin oğlu olan Naim Süleymanoğlu; henüz 9 yaşındayken haltere başlamış ve üstün başarıları ile tüm zamanların en iyi haltercisi olduğunu ispatlamıştır.

Naim Süleymanoğlu, 15 yaşındayken Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda 52 kiloda iki altın madalya kazarak şampiyon olmuştur ve henüz 16 yaşındayken de halterde dünya rekoru kırarak; ”En Genç Dünya Rekortmeni” unvanını kazanmıştır. Dünyada vücut ağırlığının üç katını kaldıran 2. halterci olarak tarihe geçen ve adından Cep Herkülü olarak bahsettiren Naim Süleymanoğlu’nun boyu; 1.47, kilosu ise 62’dir.

1983 ile 1986 yılları arasında gençler 13, büyüklerde ise 50 olmak üzere toplamda altmış üç rekor kırmıştır. 1983’de Viyana’daki turnuvada, 56 kiloda toplamda 295 kilo ile dünya rekoru kırmıştır. Ardından 1986 yılında dünya şampiyonasına, 60 kilo kategorisinden katılarak toplamda 335 kilo ve 1988 yılında toplamda 342.5 kilo ile kendi dünya rekorunu yükseltmiştir. Ayrıca 1984, 1985 ve 1986 yılında dünyada yılın haltercisi seçilmiştir.

Bulgaristan’da Türklere isim alma zorunluluğu gelmesi üzerine, adı ”Naum Sulejmanow” olan Naim Süleymanoğlu, bu değişimin de payıyla, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için Türkiye’ye sığınmaya karar vermiştir. Kaçma planını gerçekleştirmek için, 1986 yılında Melbourne’deyken Türk Büyük Elçiliği’ne sığınma talebinde bulundu ve talebi kabul edildi. Dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından özel uçakla Türkiye’ye getirildi. Sonrasında Turgut Özal’ın özel desteğiyle ülkede çalışmalarına devam etti.

Cep Herkülü
  • 1984 yılında Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hülümeti Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödeyerek izin almıştır. Naim Süleymanoğlu bu olimpiyatlarda, 6 dünya ve 9 olimpiyat rekoru kırdı. Ayrıca Türkiye’ye güreş dışında ilk altın madalyayı getiren sporcu oldu.
Naim Süleymanoğlu Rekorları
  • 1992 yılında Barcelona Olimpiyatları, 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda olimpiyat şampiyonu oldu.
Türk Haltercilerimiz Dünya Şampiyonu Naim
  • 1988’de Time dersinin kapağında yer aldı ve 1992 yılında ise Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından ”Dünyanın En İyi Sporcusu” olarak seçildi.

Naim Süleymanoğlu Neden Öldü?

Naim Süleymanoğlu

28 Eylül tarihinde yoğun bakıma alınan ve 6 Ekim tarihinde ise karaciğer nakli yapılan Naim Süleymanoğlu; 11 Kasım’da beyinde kanama ve bundan dolayı artan ödem sebebiyle ameliyata alınmıştır. 18 Kasım 2017’de ise tedavi gördüğü Memorial Ataşehir Hastanesi’nde siroza bağlı karaciğer yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Aralık 2019, 13:55

İlk Türk Kadın Tiyatro Sanatçısı Afife Jale Kimdir? Hayatı ve Hikayesi

İlk Türk kadın tiyatro sanatçısı, “Tiyatro varsa ben de varım.” sözleriyle hatırlayacağımız devrimci bir kadın; Afife Jale. Afife Jale Kimdir? Afife Jale hayatı ve hikayesi. İlk Türk Kadın Tiyatro Sanatçısı Müslüman kadınların sahnede rol almasının yasak olduğu bir dönemin bitmesine öncü görülen bir kadındır; Afife 1902 yılında İstanbul Kadıköy’de doğan...

Devamını Görüntüle