SON DAKİKA

Nefes Egzersizleri İle Stresten Uzaklaşma Teknikleri

Nefes Egzersizleri İle Stresten Uzaklaşma Teknikleri

Her durumda stresle baş etmek, enerjiyi yüksek tutmak ve stresin getirdiği rahatsızlıklardan uzak durabilmek ise doğru nefes egzersizleri ile mümkündür. Nefes egzersizi teknikleri ile stresten kurtulun.

Nefes egzersizleri düzenli olarak doğru ve dikkatli yapıldığında beyine rahatlamak ve sakinleşmek için mesaj gönderdiği için bu etkilerin yanı sıra sindirim sistemi, panik atak, tansiyonun yükselmesi gibi stres kaynaklı sağlık sorunlarının azalması için de yardımcı olur. Farklı uygulanan birçok nefes egzersizi vardır ve herkes vücudunda hangisinin daha çok etkili olacağını anlayabilmek için bu farklı egzersizleri deneyebilir.

Nefes Egzersizi Teknikleri

Nefes egzersizleri ile stresten uzaklaşmak.

Nefes egzersizlerini yapabilmek için herhangi bir özel araç veya ekipman gerekmediği gibi öğrenmesi de oldukça kolaydır. Bazı nefes egzersizi teknikleri daha basit iken bazı teknikler daha ileri seviyededir. Rahatlamayı, sağlıklı ve enerjik kalmayı sağlayacak başlıca nefes egzersizleri şunlardır:

Karın (Diyafram) Nefesi

En basit ve her zaman uygulanabilecek en kolay nefes egzersizidir ve ilk defa nefes egzersizi yapacaklar için tavsiye edilir. Karın egzersizi yapılırken öncelikle rahat bir yere oturmak veya düz uzanmak gerekir.

Diyafram Nefes Egzersizleri

Bir el göğüsün üzerine konulurken diğer el ise kaburgaların altına yerleştirilir. Burundan derin bir nefes alırken karın kısmının eli ittirmesine, göğüsün ise hareket etmemesine özen gösterilir.

Daha sonra alınan nefesin tümü dudaklar büzülerek ve karın kısmındaki el hissedilinceye kadar dışarı verilir. Nefes egzersizi küçük aralar verilerek, çok acele etmeden 3 ile 10 defa arasında tekrar edilebilir. Bu egzersizde alışkanlık kazandıktan sonra diğer teknikler de denenebilir.

Uyarıcı Nefes (Körük Nefesi)

Bu tekniğin başlıca amacı zihinde uyanıklığı arttırmak, enerjiyi yükseltmektir ve bu amaçla yoga nefes tekniklerinden örnek alınmıştır. Bu nefes egzersizinde ağız kapalı iken hızlı bir biçimde burundan nefes alınıp verilir.

Alınan ve verilen havanın eşit aralıklarda olması gerektiği gibi kısa olmasına da dikkat edilmelidir. Saniyede üç nefes alış-veriş döngüsü denenmesi ve uygulanan her döngüden sonra da normal nefes alınması önerilir.

İlk denemede 15 saniye uygulanabilir ve bir dakikaya ulaşıncaya kadar da süre beş saniye uzatılabilir. Bu nefes egzersizinin etkili bir şekilde yapıldığının anlaşılması için göğüs, karın, diyafram ve boyun arkasındaki çabayı hissetmek gerekir, etkin bir uyarıcı nefes egzersizinden sonra daha canlanmış ve enerjik hissedilir.

4-7-8 (Rahatlatıcı Nefes) Egzersizi

İster oturarak ister uzanarak kolayca uygulanabilecek bu nefes egzersizi de uygulanırken karın nefesini kullanır. İlk yapılacağı zaman sırt düz tutularak bir el karnın üstünde diğer el ise göğüsün üzerinde olmalıdır.

Rahatlatıcı Nefes

Dil bütün egzersiz boyunca üst ön dişlerin arkasında durmalı, nefes verilirken dilden destek alınmalıdır. Karın egzersizinde olduğu gibi ağız kapalı bir şekilde iken burundan nefes alınmalı, nefes alma esnasında dörde kadar sayılmalıdır.

Alınan nefes yediye kadar sayılana dek tutulmalı daha sonra ağızdan vızıldama sesi çıkartacak şekilde sekize kadar sayılana kadar tamamen verilmelidir. Duruma göre 3 ile 7 döngü arası egzersiz tekrarlanabilir, önemli olan rahatlamış hissetmektir.

Eşit Nefes Alma (Nefes Sayma) Tekniği

Bu teknik “samavriti pranayama” olarak da bilinir ve herkes tarafından uygulanabilir. Düz bir şekilde bağdaş kurarak oturulur. Omurga düz ve baş hafif eğik olacak biçimde rahat olunması önemlidir.  Gözler kapalı olarak, rahatlamaya çalışarak birkaç kez derin nefes alınır.

Eşit Nefes Alma (Nefes Sayma) Tekniği

Daha sonra üç saniye boyunca nefes alınır, alınan nefes üç saniye tutulur ve son olarak üç saniye boyunca alınan nefes verilir. Biraz dinlendikten sonra süre bir saniye arttırılarak dört saniyeye çıkarılır ve sıralama aynı şekilde tekrar edilir.  

Uyumadan önce yapılırsa rahatlayıp derin ve kaliteli bir uykuya yardımcı olacak bu egzersiz kişinin durumuna göre yedi veya sekiz saniyeye çıkana kadar uygulanabilir.

Burun Nefesleri

Burun egzersizleri diğer nefes egzersizleri kadar çok bilindik olmasa da stresi yönlendirmeye, azaltmaya ve dikkati toplayıp odaklanmaya faydalı egzersizlerdir.

Uygularken sırt düz olacak şekilde rahat bir pozisyonda oturulmalıdır. Biraz rahatlama çalışmalarından sonra sağ burun deliği sağ elin başparmağı ile kapatılır ve sol burun deliğinden derin bir nefes alınır.

Sonuna kadar nefes alındıktan sonra yine sağ elin bu defa yüzük parmağı kullanılarak sol burun deliği kapatılır ve sağ delik açılarak alınan nefes verilir.

Aynı sıralama bu sefer diğer taraftan başlayacak şekilde yeniden uygulanır ve sağdan nefes alınarak sol burun deliğinden verilir. Alıştıkça daha pratik ve ritmik bir şekilde yapılabilecek ve etkilerini gösterecektir.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Mayıs 2020, 23:39

Doğal Temizlik Ürünleri Yapımı

Temizlik yapmak için kimyasallar kullanmak yerine doğal ürünler yapmak iste misiniz? Evde doğal temizlik ürünleri yapımı hakkında herşeyi anlattık. Doğal yöntemlerle deterjan, yumuşatıcı, diş macunu ve daha fazlasını yapmayı öğrenin. Evde Doğal Temizlik Ürünleri Yapımı Temizlik en doğal ihtiyaçlarımız arasında ilk sırada yer alır. Temizlik için kullandığımız ürünlerde birçok kimyasal...

Devamını Görüntüle