SON DAKİKA

Olası Bir 3. Dünya Savaşına En İyi Hazırlanan Ülke

Olası Bir 3. Dünya Savaşına En İyi Hazırlanan Ülke

Olası yeni bir Dünya savaşı günümüzde sık sık gündeme gelmektedir. Peki Dünyanın en güvenli ve savaşa en iyi hazırlanan ülkesi hangisi? İşte Dünyanın en sorunsuz ülkesi…

3. Dünya Savaşına En İyi Hazırlanan Ülke Hangisi?

Olası bir yeni dünya savaşı için en iyi hazırlanan ülke hangisi? Kötü senaryoların ve olayların arasından en iyi şekilde ve en az hasarla sıyrılmak tüm ülkelerin isteyebileceği bir şeydir. Ancak bu durumda diğer dünya ülkelerine karşı tutumunuzun, tavrınızın ve geçmiş münazaraların iyi olması gerekmektedir.

3. Dünya Savaşına En İyi Hazırlanan Ülke İsviçre

Dünya savaşına en iyi hazırlanan ülke.

Avrupa Birliği haritasını daha önce incelediyseniz, ortada ona dahil olmayan biçimsiz daire bir şekil vardır vardır. O şekil İsviçre’nin sınırlarını göstermektedir. İsviçre tarafsız olmasıyla ünlü olan bir ülkedir ve Avrupa Birliğinin yanı sıra NATO’ya da üye değildir. AYrıca son olarak 2002 yılının sonlarında birleşmiş milletlere de üye değildi.

En Son Savaşları 200 Yıl Önce

İsviçre’nin girdiği en son savaş 200 yıl önce Napolyon ve ordusuna karşı verdiği savaştı. Tarihsel süreçte İsviçre çevresinde saldırgan ülkeleri barındırsa da olaylardan bu denli uzak kalmasının nedeni, ülkenin coğrafi özellikleridir. İsviçre kabaca 3 farklı bölüme ayrılır. Güneyinde İsviçre Alpleri ülke toprağının çoğunu kaplamakta ayrıca onu İtalya ve Avusturyadan ayırmaktadır. Batı ve kuzey kısmında ise Jura dağları bulunmaktadır. İsviçre alplerine karşın küçük bir sıra dağ olsa da ülkeyi Fransa’dan ayırabilecek genişliğe sahiptir. Ülkenin doğu kısmı ise İsviçre platosudur. Ülke nüfusunun çoğunun yaşadığı, en fazla şehrin bulunduğu bölgedir.

İsviçre Potansiyel Bir Savaşçı

İsviçre 3. Dünya Savaşına mı hazırlanıyor?

Geçmiş Dünya savaşlarında ülkelerin tarafsız olan ülkeleri köprü olarak kullanıp başka bir ülkeye saldırması savaş ortamında sık görülen bir durumdur. İsviçre ise İtalya, Almanya ve Rusya gibi savaşı tetikleyebilecek ülkelerin konumuna oldukça uygundur. İsviçre bu gibi olaylara karşın hiçbir ulusal topluluğa üye olmayıp köprü görevi görmemek için antlaşma yapmıştır.

Birçok Avrupa ülkesinde olmamasına rağmen İsviçre’de erkekler zorunlu olarak askerlik yapmaktadır. Askerliği biten çoğu erkek yedek kuvvet olarak anlaşma yaparak bir tüfek ve mühimmat ile evlerine gönderilir. Her erkek bu durumda olmasa da olası bir savaş durumunda İsviçre 200 bin eğitimli askeri anında göreve dahil edebilecek kapasiteye sahiptir. Ayrıca Düşman kuvvetlerin ülkeyi işgal etmesine önlem olarak ülkenin içinde ki köprüler, demir yolları, tüneller gibi ulaşım ağları uzaktan kumanda ile patlatılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu patlatılan ulaşım ağları, patlamadan sonra oluşacak yıkımın diğer kara yolu ulaşım yollarını tıkayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda istilacı kuvvetler sıkışacaktır ve ilerleyemeyecektir.

Şehirde Savaş Yok

İsviçre olası bir savaş durumunda askeri kuvvetlerini Alp dağlarına yoğunlaştıracaktır. Şehrin güvenliğini sağlamak amacıyla İsviçre alplerinde kaya görünümünde, ahır veya klübe görünümünde bir çok tank savar, hava savunma sistemi ve ağır makineli tüfekler bulunmaktadır. Bu kamufule olmuş silahlar ve sistemler yer altından birbirlerine tünel ile bağlıdırlar.

Nükleer Saldırılara Karşı Güvenli

Nükleer saldırılara karşı yer altı sığınağı.

İsviçre her hangi bir nükleer saldırıya karşı şu an ki nüfusundan kat kat fazla insanı saklayabileceği yer altı sığınağına sahip tak ülkedir. Bununla birlikte 1978’den itibaren yapılan her evin altında bir barınak olması yasalarca zorunlu hale gelmiştir. 2006 yılından itibaren İsviçre’de ki sığınakların sayısı 8,4 milyonu aşmıştır. Bu sığınaklar ev boyutunda geniş ve iki ay boyunca tüm ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştır.

İsviçre bu gibi özellikleriyle savaşmaktan daha çok savunup kendilerini güvene almaya kapasiteleri dahilinde hareket etmeye odaklanmıştır.

Okmaya Devam Et: Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

03 Ocak 2020, 08:15

İshal Nasıl Geçer? İshale Kesin Çözüm!

İshal Nasıl Geçer? İshal nasıl geçer? İshale kesin çözüm arıyorsan doğru yerdesin. Uzun süreli ishal durumu, ciddiye alınması gereken önemli bir sorundur. O kadar ki bazı durumlarda öldürücü bile olabiliyor. Çoğu zaman kendiliğinden geçen, kısa süreli bir bağırsak hareketlerinde bozukluk olarak görülse de; geçmeyen ishale çözüm bulmanız gerekir. İshal Belirtileri...

Devamını Görüntüle