SON DAKİKA

Oldukça Sıkı Korumalarına Rağmen Çalınan Değerli Eserler Hangileri?

Oldukça Sıkı Korumalarına Rağmen Çalınan Değerli Eserler Hangileri?

Çalınan değerli eserler neler? Hangi eserler çalındı? Günümüzde pek çok değerli eser bulunmaktadır, ve bununla birlikte eser kaçakçılığı da oldukça sık karşılaşılan bir problemdir.

Tarih boyunca, birçok resim, eser ve değerli eşyalar çalındı. Milyonlarca dolar değerinde geniş kapsamlı koruma odaları, ve güvenliklere rağmen çalınan eserleri Amerikan web sitesi Reader’s Digest bu hırsızlıkları listeledi.

Mona Lisa – Çalınan Değerli Eserler

Mona Lisa tablosu çalındı mı? Çalınan değerli eserler hangileri?
“Mona Lisa” Tablosu Çalındı Mı?

Ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin eseri olan Mona Lisa 1911’de Louvre’dan çalındı. Hırsız Vincenzo Peruggia, müze kapılarının kapanıp dünyanın en ünlü tablosu Mona Lisa’yı çalana kadar bir dolaba saklandı. Daha sonra 1913’te Peruggia, İtalya’daki bir sanat simsarına Mona Lisa’yı satmaya çalışırken tablo ele geçirildi ve müzeye geri döndü.

Empire State Binası

Çalınan Değerli Eserler

Aralık 2008’de New York Daily News, 1.89 milyar dolarlık Empire State Binası’nı, mülkün mülkiyetini devretmek için şehre sahte evraklar göndererek çaldı. Gazeteciler, kentteki işlemlerin yürümesinde yanlışlık olduğunu, yasada bir boşluk olduğunu göstermek için bir operasyon yürüttüler ve sahte evraklarla Empire State Binasını soydular. Gazete daha sonra binayı gerçek sahibine iade etti ve yasalar buna göre yeniden düzenlendi.

Bejeweled Yumurta

Çalınan eserler hangileri?

Bolşevik Devrimi sırasında, Rus kraliyet ailesi için yapılmış 43 mücevherli yumurta kayboldu. Her biri 1 milyon dolardan fazla değerinde olan mücevherlere sahip yumurta, şimdiye kadar çalınan en pahalı şeylerden biridir.

Davidoff-Morini Stradivarius

Çalınan keman. Değerli eserler çalındı eser kaçakçılığı.

Ünlü müzisyen Erica Morini’nin yaklaşık 3.5 milyon dolar değerindeki “Stradivarius” kemanı New York’taki evinden çalındı ve bulunamadı. Morini soyulduğunda 99 yaşındaydı ve soyulduktan kısa bir süre sonra öldü.

Dorothy’nin Yakut Kırmızı Ayakkabısı

Çalınan Eserler - Eser Kaçakçılığı

Dorothy’nin kırmızı safir tabanlı Ayakkabısı, 2005 yılında Minnesota’daki Judy Garland Müzesi’nden çalındı. Söylentilere göre 2 ila 3 milyon dolar değerinde olduğu biliniyor. FBI Eylül 2018’de çalınan terliğin ele geçirildiğini fakat davanın halen soruşturulmadığını duyurdu.

Kaya Panosu

Hangi değerli eserler çalınıyor?

1994’te Norveç’in Oslo kentindeki Ulusal Müze’de sergilenen ve 120 milyon dolarlık finansal değeri olan Edvard Munch’un ünlü kaya resmi çalındı. 2004’te hırsızlar 1 milyon dolar fidye talep ettiğinde talepleri reddedildi, polis tarafından tutuklandı ve tablo müzedeki yerine geri döndü. Çığlık Panosu iki kez çalınmıştır ve ikisinde de polis tabloyu ele geçirdi.

Dinozor Kemikleri

Dinazor kemikleri çalan eser kaçakçıları.

Eric Prokopi, Moğolistan’dan 1 milyon dolardan fazla değere sahip olan altı dinozorun iskeletlerini çalıp Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçırdı. Prokopi FBI tarafından tutuklandı ve üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Dinozor kemikleri ise Moğolistan’a geri gönderildi.

Konser Kurulu Tablosu

200 milyon dolarlık tablo çalındı.

Hollandalı sanatçı Johannes Vermeer’in bu ünlü tablosu 1990 yılında ABD’nin Boston kentindeki Isabella Stewart Gardner Müzesi’nden 11 tabloyla beraber çalındı. Ancak Konser Kurulu tablosu 200 milyon dolarlık mali değeriyle diğer çalınan tablolar arasında en ünlü ve en pahalısıydı. 12 çalıntı tablonun hepsi toplamda 500 milyon dolardan fazla değere sahiptir.

Facebook

Okuma Önerisi : Çin Seddi Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 25 Bilgi

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Mart 2020, 15:19

İskoçya Hakkında Bilgiler – İskoçya Kültürü ve Yaşam

İskoçya hakkında bilgiler konumuzda, İskoçya ile ilgili 30 bilgiyi bir araya topladık. İşte muhteşem doğası, dünyaca ünlü festivalleri ve kültürüyle İskoçya! İskoçya Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler Ünicorn İskoçya’nın Resmi Sembolüdür İskoçya Hakkında Bilgiler 2. İskoçya’da yaklaşık 790 Ada Bulunmaktadır ve Sadece 130’unda Yerleşim Vardır 3. İskoçya’nın Başkenti Olan Edinburg, Dünyada...

Devamını Görüntüle