SON DAKİKA

Özgüven Nasıl Arttırılır? Kendine Güvenini Geliştir

Özgüven Nasıl Arttırılır? Kendine Güvenini Geliştir

Özgüven nasıl arttırılır? Özgüven artırma yolları nelerdir? Özgüvenimi tekrar nasıl kazanabilirim? Özgüven geliştirme yolları. Nasıl özgüvenli olurum? Bunlar ve bunlar gibi tüm sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Özgüven Kazanmak – Kendime Güvenim Nasıl Artar?

Özgüven kazanmanız, kendinizi ifade edebilmeniz ve size sunulan fırsatları değerlendirebilmeniz kadar bir de bu fırsatları ortaya çıkarmanız açısından önemlidir. Başarılı bir insan olmanız için kendinize güvenmeniz gerekir. Kendinize karşı güven eksikliği yaşıyor olabilir veya yaşadığınız birtakım olaylardan dolayı özgüveninizi kaybetmiş olabilirsiniz. Özgüven eksikliği olan bir insan kendisini olduğu gibi yansıtamaz. Bunun nedeni ayıplanmaktan, eleştiri almaktan ve sevilmemekten korkmanızdır. Böyle bir durumda bir adım geride kalarak içinizdeki insanı yaşatmazsınız ve bu da sizi mutsuz eder. Bu mutsuzluğu engellemek ve içinizdeki insanı gerçek anlamda yaşatabilmek için özgüveninizi kazanmanız gerek. Hadi o zaman ”Özgüven nasıl arttırılır?” yazımıza başlayalım.

Özgüven Nasıl Arttırılır?

Özgüven Nasıl Kazanılır?
Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüvenini arttırman ve geri kazanman için öncelikle özgüvenini kıran şeyleri tespit etmelisin. Seni, sen yapan özelliklerini ortaya koymandan alıkoyan engelleri bul. Bunları sorgulamadığın ve bulmadığın sürece alışık olduğun ve yaşadığın senin gerçek sen olduğu yanılışına düşersin. Aslında bu sen değilsin, kendini geri plana atmışsın. Bu engelleri bulduktan sonra onlardan kurtulman için; aslında önemsiz olduklarını kabul etmen gerekir. ”Ne düşünürler? bana gülerler, ya çirkin görülürsem?” gibi düşüncelerini ”Kim ne derse desin, ben buyum. Hem kimi niye ilgilendirsin? Herkes kendiyle meşgul zaten.” gibi düşüncelerle değiştirmelisin.

Özgüven Arttırmanın Yolları

Özgüvenimi Tekrar Nasıl Kazanabilirim?
Özgüvenimi Tekrar Nasıl Kazanabilirim?
  • Korkup kaçtığın ve kendini geri planda tuttuğun şeylere karşı risk almasını öğrenmelisin. Bunun için öncelikle ufak ufak adımlarla başla. Bir topluluk içerisinde bir konuşma yapacağında ya da tanımadığın yeni insanlar içerisinde bulunacağında kendini olumlu düşüncelerle doldur. Konuşacağın ve tanışacağın gün gelene kadar, kafanda canlanan olumsuz düşünceleri düşünme. Kaygılanmadığın ve kendini olduğun gibi yansıttığın sürece herhangi bir olumsuzluk olmayacaktır.
  • Aslında bu kötü düşüncelerle sonucu kendimiz belirliyoruz. Mesela bir konuşma yapmadan önce ”Ya yüzüm kızarırsa, ya söylediklerimi beğenmezlerse?” gibi olumsuz düşüncelerle aslında söylemek istediklerimizi söyleyemiyor ve kendimizi serbest bırakamıyoruz. Bu yüzden gelebilecek bir tepki karşısında yüzünüz de kızarabilir. Çünkü en başından beri rahat değilsin ve bunları kafanda kurgulamışsın bile. Bu düşünceler yerine harika bir konuşma yapacağını hayal et, herkes seni tebrik edecek ve hayranlıkla dinleyecek. Ne söyleyeceğinden emin bir şekilde, kendine güvenerek konuştuğun sürece bu böyle olacaktır.
Özgüveni Geliştirmenin Yolları
Özgüven Nasıl Arttırılır?
  • Özgüven eksikliğinin altında yatan yetersizlik hissini yenmek için her şeye yetebilmek ve her şeyi mükemmel yapabilmek için çabalama. Kendini olduğun gibi kabul et. Her konuda mükemmel bilgi ve yeteneğe sahip olmak zorunda değilsin. Hem zaten kimse her şeyi mükemmel yapamaz. Her şeyi yapabilmeye çalışıp enerjini boş yere tüketmek yerine yapabileceğin konuların üzerine gitmelisin. Yani içinde var olanı geliştirmeli ve yansıtmalısın.
  • Özgüvenini arttırmaya çalışırken özgüvenini kıran olaylara karşı takılıp kalmaman önemli. Kendini yansıttığın ve kötü hissettiğin böylelikle özgüvenini kıran olayların her zaman böyle gelişmeyeceğini bilmelisin. Hayatta her zaman iyi şeyler olmayacağı gibi, her zaman kötü şeyler de olmaz. Yaşadığın kötü şeylerin sadece işlerin yolunda gitmediği bir zaman aralığında olduğunu düşünmelisin ve kendini göstermekten vazgeçmemelisin.
  • Kendinizi özgüvenli hissetmeseniz bile özgüveniniz yerindeymiş gibi rol yapın. Bu mutlu olmadan gülmek gibidir. İlk başta mutlu değilsindir. Ancak güldükten sonra mutlu olursun. Yani rol yapa yapa özgüvenin yerine gelecek. Bunun için sadece biraz risk alman gerek. Korkularının üzerine gittiğin kadar onları yenebilirsin. Korkularının üzerine git!

Özgüven nasıl arttırılır? Özgüven arttırmanın yolları yazımızın sonuna geldik. Peki, şimdi de Kendini Geliştirmenin 37 Yolu yazımıza bakmak ister misin?

Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Mutlu Hissetmenizi Sağlayacak 6 Şey - Mutluluğun FormulüBeSosyal on Mart 22, 2020

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Eylül 2019, 12:33

Mezenkimal Tümör nedir? – Neslican Tay Ne Kanseri?

Mezenkimal Tümör nedir? Dün gece 21.20 saatinde hayatını kaybeden Neslican Tay’ın ardından insanlar ”Neslican Tay ne kanseri?” aramalarında bulunmaya başladılar. Neslican Tay Malign mezenkimal tümör hastalığından hayatını kaybetmiştir. Yazımızda mezenkimal tümör hakkında bilgileri bir araya topladık. İşte Neslican Tay ve son sözleri ve Neslican Tay‘ın hayatını kaybetmesine neden olan mezenkimal...

Devamını Görüntüle