SON DAKİKA

Remziye Tatlı Atatürk’le Olan Fotoğrafının Hikayesini Anlattı

Remziye Tatlı Atatürk’le Olan Fotoğrafının Hikayesini Anlattı

Remziye Tatlı 82 yıl önce Atatürk ile çekildiği fotoğrafın hikayesini anlattı. DHA’nın haberine göre; 98 yaşındaki Remziye Teyze, 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’yı ziyareti ile onunla fotoğraf çekilme fırsatını yakalamıştı. Atatürk ile tanışmanın onun için büyük bir şans olduğundan bahseden Remziye teyzenin bu fotoğrafını çoğunuz ders kitaplarından görmüş olabilirsiniz. Atatürk’ün sınıfına geldiği anı dün gibi hatırladığını söyleyen Remziye teyze, ”Bu herkese nasip olmaz.” dedi.

Remziye Tatlı Atatürk’le Çekildiği Fotoğrafın Hikayesini Anlattı

Fotoğrafda gördüğünüz kız Remziye Tatlı; fotoğraf ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’da İsmet Paşa Kız Enstitüsü’nü ziyaret ettiği bir günde, tarih dersini dinlerken çekilmiş. Atatürk’le tanıştığı günü dün gibi hatırladığını söyleyen Remziye teyze, fotoğraf çekilirken hissettiklerini anlattı.

Remziye teyze, okulu Atatürk’ün ziyaret edeceğini duyduğunda çok heyecanlanmış. O anı şöyle anlatıyor; ”Müdüre hanım ‘Çocuklar Atatürk geldi, şu an sizin sınıfa doğru yürüyor.’ dedi. Bir gürültü koptu. Herkes çok heyecanlandı ve Atamız içeri girdi. İlk sözünü hiç unutmuyorum. Hepimiz ayağa kalktık. ‘Oturun geleceğin kültürlü anneleri’ diye bize seslendi. Cümleye bakar mısınız. Biz de o sözün üzerine sıralarımıza oturduk.”

Her gün birlikte çekildikleri resme bakarak, o günleri özlemle yad ettiğini söyleyen Remziye Tatlı, ”Özledikçe ona bakıyorum. Nur yüzlü, mütevazi, hoş görüşlü, hoş konuşan, can mı can bir insan. Unutulacak biri değil. Her gün ona rahmet yolluyorum.” dedi. Ayrıca günümüz öğrencilerine şeslenerek, eğitimden kopmayarak vatana faydalı işler yapmanın elzem olduğunu belirtti.

“Yaşlılığı bir torbaya koyup denize atacağım.”

Neredeyse bir asır yaşadığını, ama hiçbir zaman yaşama sevincini kaybetmediğini anlatan Remziye teyze sözlerine şöyle devam etti;

“Yaşlılık çok zor geliyor. Çıkıp dolaşmak istiyorsun, ama yapamıyorsun. Gücün yetmiyor maalesef. Gençliğin değerini bilmek lazım. Ben doya doya yaşadım gençliğimi. Her anımdan çok memnunum. Bu yaşlılık ise yaşanacak devir değil. Yaşlılığı bir torbaya koyup ağzını bağlayıp denize atacağım. Ancak böyle rahat ederim.”

Atatürk İle Resmi Olan Remziye Tatlı

Remziye Tatlı’nın üniversite öğrencisi torunu Mete Kenanoğlu (22), büyükannesinin kendileri için çok değerli olduğunu ve ülke adına da bir kültür mirası olduğunu söyledi.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Ağustos 2019, 07:40

Sigaraya Zam Geldi – Güncel Sigara Fiyatları 2019

Sigaraya Zam Geldi Mi? Sigaraya zam geldi. Güncel sigara fiyatları ne? İkinci bir zam mı geldi. 1 ayda sigaraya iki kez zam geldi. Sigara fiyatları ne oldu. Sigara kaç para? Sosyal medyada son gelişmeler sigaraya zam geleceği yönündeydi. Bu haberi duyan vatandaşlar internette sigara fiyatı diye aratmalar yapıyor. Sizin için...

Devamını Görüntüle