SON DAKİKA

Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer? Duygusal Yorgunluk

Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer? Duygusal Yorgunluk

Ruhsal yorgunluk nasıl geçer? Mental (zihinsel) yorgunluk nasıl giderilir? ”Kendimi ruhen çok yorgun hissediyorum.” diye düşünüyor; hayata karşı kendinizi yorgun, bıkmış ve tükenmiş mi hissediyorsunuz? Hayatınızı ot gibi geçirmemeniz için; fiziksel anlamda olduğu kadar mental, yani zihinsel anlamda da enerjiye ihtiyacınız var. Ot gibi diyorum; çünkü duygusal anlamda yorgunluk hissettiğinizde, hayatınıza yön vermeyi bırakır ve gelişi güzel savrulmaya başlarsınız.

İşlerin yolunda gitmemesi, hayal kırıklıkları yaşamanız ve bazı şeylere ya da her şeye karşı güveninizi yitirmiş olmanız sonucunda tükenme noktasına gelmiş olabilirsiniz. Kendinizi sürekli üzgün hissetmeniz, mental yorgunluk yaşamanıza sürekli kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Hayatta hiçbir şeye yeterince enerjiniz ve hevesiniz kalmayınca; hayattan yavaş yavaş elinizi eteğinizi çekmeye başlarsınız. Zamanla etrafınıza ördüğünüz ağlar, sizi iyice dış dünyaya kapatır. Kendinizle baş başa kaldığınızda ise elinizde bir çözüm yoksa eğer, bu durumun içinden çıkmak yerine duruma saplanıp kalırsınız. Peki, ruhsal yorgunluk nasıl geçer?

Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer?

Mental (Zihinsel) Yorgunluk Nasıl Geçer?
Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer?

Kırgınlıkları, başarısızlıkları ve pişmanlıkları bir torbaya koyduğunuzu düşünün. Bu torbayı sürekli taşımanız, bütün enerjinizi alıp götürüyor. Yapmanız gereken basit; bu torbayla ne yapmanız gerektiğini öğrenmek.

  • Öncelikle, başarısızlıklar karşısında yaşadığınız hayal kırıklığını iki katına katlayarak daha fazla yaşıyor olabilir misiniz? Nasıl mı? ”Ben başaramadım, yapamadım. Her şey benim yüzümden oldu…” gibi ifadelerle kendinizi suçlayarak; aslında hissettiğiniz üzüntüyü arttırmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Yaşadığınız olaylar karşısında ”Bunlar hep beni buluyor. Benim yüzümden oluyor.” demek yerine, hayatta başarılar ve mutluluklar kadar başarısızlıklar ve üzüntülerin de var olduğunu bilmelisiniz. Her zaman, her şeyi başarmak zorunda değilsiniz. Bunu kabul edin; siz Superman değilsiniz.
Ruhen Yorgunluk Nasıl Geçer?
  • Kendinizi keşkelerden arındırın. Yaptığınız bir şeyi yapmasaydınız, olabilecekleri düşünerek kafanızı yormayın. Yaşaması mümkünken yaşayamadığınız her şeyin bir nedeni olduğunu bilin ve önünüze bakın. Çıkmaz sokaklarda karşılaştığınız duvarlardan atlamaya çalışmayın. Yanlışınızı kabul edin ve başka bir sokağa, yola yönelin.
  • Kendinize şu soruyu sorun ”Neye ihtiyacım var?” Ulaştığınız cevap her neyse muhtemelen huzurla ilgilidir. Evet, sizi huzura götürecek bir şey; ruhunuzu dinlendirmek. Yaşamın stresinden, bütün kaygılardan ve üzüntülerinden fark etmeden etkilenirsiniz. Bir süre sonra günlük hayatta karşılaştığınız ve etkilendiğiniz her küçük şey, size büyük bir yığın olarak geri döner ve siz o yığına çarpıp durursunuz. O yığını aşmak yerine, belki de tek yapmanız gereken şey dinlenmektedir. Biraz durun ve kendinize dönün. Kendiniz için bir şeyler yapın. Mesela insanlara gösterdiğiniz tahammül ve şefkati kendinize göstermek gibi.

Kendinizi S-E-V-İ-N

Duygusal Yorgunluk Nasıl Giderilir?
  • İnsanlara gösterdiğiniz ilgiyi, hoşgörüyü ve şefkati aynı şekilde kendinize de gösteriyor musunuz? Başarısızlık yaşayan bir arkadaşınız karşısında verdiğiniz desteği kendinize de sağlıyor musunuz? Muhtemelen, hayır. Birilerini desteklediğimiz kadar desteklenmeyi isteriz. Aslında insanlara verdiğimiz destek ve şefkati kendimiz için de bekleriz. Ancak bazen, tüm bu sevgi ve ilgi içeren davranışlarınızın karşılığı olmayabilir. Bu gibi incelikler için yanlış kişileri seçmiş olabilirsiniz. Size dönüşü olmayan bu şeyler, aslında yenilenmeyecek bir enerji tüketimidir. Yani, ruhsal yorgunluk nedeni. İnsanlara sağladığınız deşarj özelliğini kendinize sağlayacak birileriyle olun. En önemlisi de başkalarına enerji harcarken, enerjinizin önemli bir kısmını kendinize ayırmayı ihmal etmeyin. Aynaya baktığınızda sevdiğiniz bir yüz görün, onu affedin, ona inanın ve destek verin.
  • Yakınmayı bırakın ve şükretmeyi öğrenin. Sahip olamadığınız ve sahip olamayacağınız şeyler için üzülmeyi bırakıp elinizdekiler için şükredin. Hayatınızdan birçok şey kötü gitse bile, eminim şükretmek için birden fazla neden bulabileceksiniz.
  • Dedim ya, ruhsal yorgunluk yaşıyorsanız ipin ucunu bırakmaya kadar gidiyor mesele. Siz bunu yapmayın. Tutkularınızın peşinden gitmekten vazgeçmeyin. Hayatta yaşamak için var olan amacınızı hatırlayın, yoksa o amacı belirleyin.

Yaşınız, içinizdeki enerjiyi dışa vuramayacak kadar ilerlemeden önce o enerjiyi ortaya çıkartın. Fiziksel yorgunluklar gelmeden ruhsal yorgunluğa neden olan, hayattaki her yükü sırtlanma olayından vazgeçin. O torbayı alın ve fırlatın!

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Mart 2020, 13:42

Ruh Sağlığınızı Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 4 Şey

Ruh sağlığınızı korumak için bu zamana kadar hiç bir ekstra çaba harcamamış olabilirsiniz. Son zamanlarda ruh sağlığı takip etmek kişiler için bir öncelik haline gelmiştir. Bunun nedeni, bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre kendinizin umurumda değilseniz, bu zihinsel ve fiziksel sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.Ruh sağlığınızla ilgilenmenize yardımcı olacak bazı yollarını sizler...

Devamını Görüntüle