SON DAKİKA

Rüyaları Hatırlamak İçin Yapmanız Gereken Yöntemler

Rüyaları Hatırlamak İçin Yapmanız Gereken Yöntemler

Çoğu insan gördüğü rüyayı unutuyor hatırlamaya çalışsa da aklına gelmiyor. Peki rüyaları hatırlamak için yöntemler var desek? Gördüğünüz rüyayı aklınıza getirmek için yapmanız gerekenleri listeledik.

Hayatımızın önemli bir kısmını uyuyarak geçiriyoruz. Uykuda yani rüyamızda farklı bir hayat yaşıyoruz. Orada neler yaşadığımızı merak etmek bilmek ve istemek de en doğal hakkımız. Bazen gördüğümüz rüyaları hatırlamak için saatlerce düşünürüz. Bazen gördüğünüz rüyaları hatırlayabilmek mümkündür, bazen de gördüğümüzü bile unutuyoruz.

Rüyalarınızı hatırlamak, bilinçaltınıza ulaşmanıza, stres altında kaldığınız şeyleri çözümlemenize ve eğlenceli anıları biriktirmenizi sağlamakta yardımcı olabilir. Rüyalarınızı hatırlayamıyorsanız yapmanız gereken ufak şeyleri sizler için burada derledik.

Rüyalarınızı Hatırlayabilmeniz İçin 9 Yöntem

1. İyi Uyumak

Geceleri iyi ve yeterli uyumak çok önemlidir. Uykuya daldıktan sonra 4-6 saat arasında rüya görüldüğü araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

İyi uyku uyuyun.

O yüzden günlük en az 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz. Rüyaların hafızamızı yansıttığı düşünülür.

2. Kaliteli Uyuyun

Kaliteli uyku bu işin kuralı gibidir. Vücudu iyi dinlendirmek, gevşemek rüyaları hatırlamak için çok önemlidir.

Kaliteli uyku uyuyun.

Gece uyumadan önce rahatsız edecek ışıkları kapatmaya, sessiz ortamda uyumaya da dikkat edin. Eğer uykunuz hafifse uyku maskesi ve uyku kulaklığı alarak rahat bir uyku çekebilirsiniz. Bu arada uyku kulaklıklarından korkmayın. Gürültülü seslerin önüne geçecek kadar etkileri yoktur, sabah çalan alarmınızı rahatlıkla duyup uyanabilirsiniz.

3. Rüyada Gibi Davranın

Rüyada nasıl davranırsanız hatırlayacağınızı bilmek işinizi kolaylaştırır. Bir yere odaklanın ve orada olan bitenleri incelemeye başlayın.

Rüyada Gibi Davranın.

Mesela uzaktan bir çiçeği kendinize odak noktası seçin. Çiçeğin rengini, boyutunu, kaç tane yaprağı olduğunu çevresinde nelerin olduğunu incelemeye başlayın. Gördüklerinizin size neler hissettirdiğine, iç güdülerinizin ne yapmak istediğine dikkat edin. Bunları bir hikaye gibi aklınızda betimleyebilir, bir kağıda ufak notlar alabilir, sesle anlatabilir veya çizebilirsiniz. Bunu sürekli tekrarladığınızda beyniniz bunu alışkanlık haline getirecektir ve rüyalarınızı da betimlemeye başlayacaksınız. Aynı zamanda harika bir beyin jimnastiği olan bu davranışlar rüyalarınızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

4. Rüya Günlüğü

Rüyalarınızı Not Alın

Bir rüya günlüğü edinerek rüyalarınızdan hatırladığınız kısımları yazabilirsiniz.  REM aşamasında rüya gördükten sonra uyandığınızda uyumaya devam etmek sıklıkla yaşanır. Fakat bu olaydan sonra aynı rüyayı görmeye devam edemezsiniz veya yeniden uyandığınızda ilk gördüğünüz rüyayı hatırlamanız olanaksızdır. Bu yüzden rüyanızı hatırlamak için, uyandığınızda bir müddet gözlerinizi kapalı tutun ve rüyanızı düşünün. Aklınıza gelen her detayı iyice düşündükten sonra bir deftere rüyanızı not alın. Rüyanızı iyice düşünmüşseniz, deftere ufak tefek notlar almış olsanız bile tekrar okuduğunuzda rüyanızı hatırlarsınız.

5. Rüya Nesnesi

Rüya nesnesi.

Bazı kişiler, rüyalarını daha kolay hatırlayabilecekleri nesneler seçerler. Bu gözünüzü açar açmaz göreceğiniz ilk nesne olabilir, bir lamba veya oyuncak bebek gibi. Uyanıp bu nesneye baktığınızda rüyanızı hatırlamak için kendinizi zorlayın. Zamanla bu nesne rüya nesneniz haline gelecektir. Ona bakar bakmaz rüyanızı hatırlamaya başlayacaksınız.

6. Rüyada Kendinize Hatırlamayı Hatırlatın

Rüyada kendinize rüyayı hatırlamayı hatırlatın.

Bazı kişiler için en kolay hatırlama yolu kendini hatırlamaya şartlamaktır. Beynini hatırlamaya şartlayan kişilerin kolaylıkla rüyalarını hatırlayabildikleri tespit edilmiştir. Sorumluluk bilincinde olan kişilerde daha çok işleyen bu yöntem için uyumadan önce son göreceğiniz yere “Rüyanda gördüklerini hatırla.” diye bir not yazmak yeterli oluyor. Uyandıktan sonra kendinizi hatırlamaya zorlarsanız rüyanızı hatırlamaya başladığınızı, zamanla da bu işte ustalaştığınızı göreceksiniz.

7. Farklı Şeyler Yapın

Hayatınızda monotonluktan çıkın farklı şeyler yapın

Sürekli monoton bir hayat yaşayan kişilerin rüyalarını rahat hatırlayamadıkları tespit edilmiştir. Ara sıra farklılıklar yapmak hafızanızı çalıştırdığı için unutulan rüyaları hatırlamaya da yardımcıdır. Yeni bir beceri edinmeye çalışmak veya işe giderken her zaman gittiğiniz yol yerine farklı bir yolu tercih etmek bile yeterli bir farklılıktır.

8. Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenmenize dikkat edin.

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre B6 vitamininin rüyaların canlılığını ve hatırlanma oranını artırdığı saptanmıştır. Muz tüketmek B6 vitaminini artıracaktır. Yulaf ezmesi, kiraz gibi gıdalar da melatonin içermektedir. Melatonin karanlıkta salgılanan büyüme hormonu olarak bilinmektedir ve salgılanması, kaliteli uyku için gereklidir. Alkol ve kafein gibi gıdalar ise uykuyu olumsuz etkilemekte ve rüya kalitesini düşürmektedir. Uyumadan en az 2 saat önce alkol ve kafein tüketimi yapmamanız gerekmektedir.

9. Küçük Şeylerle Başlayın

Bütün bunları denediğiniz halde başarısız oluyorsanız, küçük şeylere yönelebilirsiniz. Rüyaları hatırlamak beceri ve kuvvetli bir hafıza ister. Eğer başaramıyorsanız uyandığınızda nasıl hissettiğinizi düşünün veya rüyadan aklınızda kalan her hangi bir şeyi düşünün. Bunu tüm gün düşünmeniz size bazı şeyleri anımsatacaktır ve zamanla bu işte ustalaşıp rüyalarınızı hatırlamaya başlayacaksınız.

Okuma Önerisi : Uykuda Dili Isırma Nedenleri

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Nisan 2020, 16:33

Dünyanın En Küçük Kedisi 40 Santimetre Boyunda Paslı Kedi

Dünyanın En Küçük Kedisi – Paslı Kedi 1. Adını boz-sarı kürkünde bulunan paslı-kahverengi lekelerden almakta olup yaban kedisi türünün en küçük üyesidir. Oldukça sevimli görünümlü, dünyanın en küçük kedisi özelliğini taşıyan Paslı kedi; sadece 40 santimetre boyunda olmasına rağmen vahşi kediler arasında yer almaktadır. Bu kedilerin kuyruk boyu ise 20...

Devamını Görüntüle