SON DAKİKA

Sadri Alışık “Ah Güzel İstanbul” Replikleri

Sadri Alışık “Ah Güzel İstanbul” Replikleri

Ah Güzel İstanbul filmi Sadri Alışık‘ın en sevilen filmlerinden biridir. 1966 yapımı, Atıf Yılmaz’ın yönettiği Ah Güzel İstanbul‘da Sadri Alışık; eski bir İstanbul beyfendisi olan, iyi kalpli Haşmet’i canlandırmaktadır. Haşmet varlıklı bir aileden gelmektedir. Ancak İstanbul’a ayak uyduramayıp yıllar içinde babasından kalma yalıyı satmak zorunda kalmıştır. Yalının bahçesinde bulunan gecekonduda kalan Haşmet’in göz bebeği piyanosudur ve fotoğrafçılık yaparak hayatını sürdürmektedir.

Dram türündeki fimde olaylar, Haşmet’in Ayşe ile tanışmasıyla gelişmeye başlar. Ayşe karakterini ise Ayla Algan canlandırmaktadır. Ayşe, büyük şehre şarkıcı olma hayaliyle gelmiştir. Haşmet, Ayşe ile fotoğraf çektiği sıralarda tanışır ve ona evini açar. Böylelikle ikili birbirini yakından tanımaya başlar. Ancak Ayşe hayallerine ulaşma yolunda ilerlerken Haşmet’den uzaklaşmaya da başlayacaktır.

Ah Güzel İstanbul’da ayrıca; Diclehan Baban, Ahmet Kostarika, İhsan Yüce, Handan Adalı gibi isimlerde oyuncular arasındadır.

Ah Güzel İstanbul Replikleri

Ah Güzel İstanbul Sadri Alışık
Sadri Alışık Replikleri

”Zavallı çocuk, cahil kafacığını çürük ümitlerle doldurmuşlar. Eee n’aparsın? Aşağılık mecmualar, kötü filmler, pis efsaneler…
Aaaah ihtiyar medeniyet! Çocuklarına sağlam, yepyeni bir dünya kurmaktan bunca aciz misin? Bizi yabancı diyarlardan getirttiğin süslü yalanlarla mı besleyeceksin?”

Sadri Alışık Filmleri

Ayşe: İzmir’den bunun için kaçmıştım kala kala yine gecekonduya kaldık desene!

Haşmet: Gecekondu değil o Kulübe-i Ahzan!
Ayşe: Ne demek o?

Haşmet: Hüzünler Kulübesi… ”

Ah Güzel İstanbul Restorasyonlu İzle
En İyi Sadri Alışık Filmleri

Ah, güzel İstanbul! Nasıl da bozulmamış o bin yıllık güzelliğin. Ey canım Boğaziçi! Bir zamanlar dedelerimiz de içlenmişler bu güzelliğin karşısında. Nasıldı o Bimen Şen’in eski bestesi? Aaah, ah! Atalarımız da geçmiş bu sulardan; mağrur ve akıncı. Nerede Orta Asya, nerede Viyana kapıları?”

Ah Güzel İstanbul
Sadri Alışık Ve Ayla Algan

Ayşe: Benim için bir tek sen varsın Haşmet.

Haşmet: Benim için de sen.

Ayşe: Ne yapacağız şimdi bundan sonra?

Haşmet: Bilmem. Ama, yaşıyoruz, iki kişiyiz, birbirimizi seviyoruz. Korkma, dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler bulunur..”

İzlemek isteyenler için filmin restorasyonlu halini aşağıya bırakıyorum. Usta oyuncu Sadri Alışık’ın diğer filmlerinde buluşmak üzere. Sevgiyle kalın.

Ah Güzel İstanbul Restorasyonlu İzle
Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

15 Ekim 2019, 06:35

Mutlaka İzlemeniz Gereken Kadın Hayatını Anlatan Filmler

Kadın Hayatını Anlatan Filmler. Mutlaka izlemeniz gereken, kadın hayatını anlatan filmleri yazımızda listeledik. Kadın Hayatını Anlatan Filmler 1. Jane’in Zaferi Kadın hayatını anlatan film önerilerine Demi Moore’nin rol aldığı Jane’in Zafer filmiyle başlamak istedim. Çünkü her kadının mutlaka izlemesi gereken; hatta herkesin izlemesi gereken, kadın gücünü ve mücadelesini anlatan harika...

Devamını Görüntüle
Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.