SON DAKİKA

Sigarayı Bırakmak İçin 9 Adım – Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigarayı Bırakmak İçin 9 Adım – Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigarayı bırakmak için bir çok farklı yöntem duymuşsunuzdur. Sigarayı bırakmanın yolları nelerdir? Sigarayı bırakmak istiyorsanız bu 9 adımı kesinlikle uygulayın. Sigarayı nasıl bırakırım diyenlere sigarayı bırakmak için 9 adım…

Sigarayı Bırakmanın 9 Yolu

1.Sigarayı bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum diyorsanız; öncelikle bunu gerçekten istediğinize kendinizi ikna etmelisiniz.

Sigara nasıl bırakılır? Sigarayı bırakma yolları.

Sigara içen çoğu kişinin bahanesi  ‘’İçende ölüyor içmeyen de’’ şeklindedir. Anlamadığınız nokta şu ki; elbette öleceğiz ama önemli olan; ne şekilde öleceğimiz ve ölene kadar ki zamanımızı ne kadar kaliteli olarak geçireceğimizdir.

Bir filmi açtığınız zaman en düşük kalitede izlediğinizde HD kalitenin verdiği zevki alabilir misiniz?

Sigara içmenin zararlı olduğunu bilmek ile zararını yaşamak arasında dağlar kadar fark vardır. Tabiri caizse eğer söylemek isterim ki birinin size orada bok var demesi ayrıdır. Sizin o boka basıp yaşadığınız duygu ayrıdır. Bu yüzdendir ki her şeyi teoride bilsek de başımıza gelmediği sürece yeteri kadar anlamaz ya da umursamayız.

Bahanelerden bir diğeri de ‘’ruh halime iyi geliyor, derdimi sıkıntımı götürüyor’’ şeklindedir. Öncelikle bunu bilmelisiniz ki dumana karışıp giden şey dertleriniz değil sağlığınızdır.

Her insanın sorunları vardır. Siz sigara içerek veya alkol kullanarak, bir şeye bağımlı olarak bu sorunları sadece geri plana atarsınız. Çünkü ilk önceliğinizde bağımlılığınızın getirisi olarak sigara içme ihtiyacınızı gidermek vardır. Ancak bağımlı olduğunuzda sorunlarınız fark etmeden iki katına çıkacaktır. Sorunlarınıza çözüm odaklı yaklaşmalısınız. Çözüm bulabilmek ve bunu uygulayabilmek için de ruh sağlığı kadar beden sağlığına da ihtiyacınız var.

Kaç yıldır sigara içtiğiniz ya da ne kadar içtiğiniz konusunda herhangi bir fikrim yok. Tabi zararın büyüğü küçüğü olmaz, kurtulmak gereklidir. Sigarayı bırakmak için size ilk tavsiyem dediğim gibi kendinizi ikna etmeniz. Bunun için de sigaranın size verdiği zararları bir kenara yazın. Aynı zamanda içmeye devam ederseniz olabilecekleri düşünün.

2. Sigarayı bırakmak için ikinci adım ise ertelememek ve tek seferde bırakmaktır.

Sigarayı nasıl bırakabilirsiniz?

Sonra bırakırım canım ne olacak! Diyerek kendinizi kandırmayın. Bahsettiğiniz sonra 20 yılda olabilir. Gelelim en önemlisine, azaltarak bırakmayı denemeyin. Sigarayı azalttığınız ve günlük olarak kendinize bir sınır koyduğunuz zaman. Sigarayı bir ödül olarak görmeye başlayacaksınız ve ödül saati geldiği zaman aldığınız zevk bir o kadar da artacak. İkna oldum derken bir anda daha fazla içmeye devam edeceksiniz. O yüzden direkt olarak bırakmalısınız.

3. Sigarayı bırakmaya karar verdiniz ve bıraktınız, gelelim yoksunluk sürecine.

Sigara nasıl bırakılır. Sigarayı bırakmak için yapılması gereken 9 şey.

Bu süreçte; bunun geçici olduğunun farkında olun ve pes etmeyin. Sigaradan aldığınız toksinler vücudunuzdan temizlendiğinde ‘’baş ağrısı, sinirlilik, aşırı istek’’ gibi semptomlardan tamamen kurtulacaksınız. Ayrıca özellikle yeni tanıştığınız kişilere ‘’sigarayı bıraktım’’ demek yerine ‘’ sigara kullanmıyorum’’ demeyi tercih edin. Böylelikle beyninizi sigara içmediğinize ikna etmiş olacaksınız.

4.Paket, çakmak ve kül tablası bulundurmayın.

Sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler.

Direkt olarak çöpe atın ve sigara içilen ortamlardan uzak durun. Soran olursa ‘’rahatsız oluyorum’’ demekten çekinmeyin. Evinizi sigara kokusundan arındırın ve sigara kullanmayan arkadaşlarınızla daha sık görüşün.

5.Sigaraya verdiğiniz parayı biriktirmeye başlayın.

Sigarayı bırakıp para biriktirin.

Sigaraya ayırdığınız bütçenizi birikim olarak değerlendirin. Birikiminiz çoğaldıkça bu durum hoşunuza gidecek.

6. Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın.

Sigarayı bırakınca beyaz dişleriniz olacak.

7. Sigara yerine alternatifler bulun.

Sigara içmek yerine başka şeyler yapın.

Canınız sigara istediğinde başka şeylere yönelin. Bol bol su için, spor yapın, elinizi ve kafanızı meşgul edin, naneli sakız çiğneyin, çekirdek çitleyin, yeşil elma yiyin.

8.Olumsuz düşünmeyin.

Sigarayı bırakmak için olumlu düşünün.

Sigarayı bırakmak için yapacağınız en önemli şeyler arasında bulunan bir şey de sigarayı bırakma nedenlerinizi kendinize hatırlatmanızdır. Ayrıca sigarayı bırakınca hayatınızda olacak değişimleri düşünün ve asla yapamayacağınızı düşünmeyin.

9.Çevrenizdekileri de sigarayı bırakmak için teşvik edin.

Sigarayı bırakmak için sosyalleşin.

Sigarayı bıraktığınızı söyleyin, hatta sigarayı bırakmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu ballandıra ballandıra anlatın. Ayrıca ne kadar isterseniz isteyin size ikram etmemelerini, engel olmalarını rica edin.

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nasıl Beslenmeliyiz? Sağlıklı Beslenme -BeSosyal on Mart 28, 2020

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

27 Ağustos 2019, 09:51

Adriana Lima Fotoğrafları Nefes Kesti

Adriana Lima fotoğrafları nefes kesti. Son zamanların en gözdesi olan Adriana Lima magazin dünyasının gündemine adeta bir bomba gibi düştü. Ünlü model Adriana L. yine yapacağını yaptı. Cesur fotoğraflarıyla görenlerin yüreğini hoplattı. Ünlü model şu sıralar hem özel hayatı hem de iş hayatında çok gündeme geliyor ve konuşuluyor. En son...

Devamını Görüntüle