SON DAKİKA

Spermisit (Sperm Öldürücü) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Spermisit (Sperm Öldürücü) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Spermist (sperm öldürücü) nedir? Nasıl kullanılır? Sperm öldürücü (spermist) ne zaman kullanılır ve kimler kullanabilir? Cinsel sağlık konuları çok hassas bir konu olmakla birlikte bu konuda pek yeterli bilginin olmaması büyük bir sorun.

Spermisit ( Sperm Öldürücü) Nedir?

Doğum kontrol yöntemi.

Sperm Öldürücü Spermisit Kullanımı
Sperm Öldürücü Nasıl Kullanılır?

Spermisit yani sperm öldürücü olarak bilinen, spermin yumurtalara ulaşmasını engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Gebeliği önlemek için vajinaya konulur.

Sperm öldürücüler, reçetesiz olarak farklı formlarda satılmaktadır. Bunlar; kremler, filmler, köpükler, jeller ve fitillerdir. Birçok farklı formu olmasına rağmen hepsi aynı amaca hizmet eder; spermlerin hareket etmesini engellemek. Yani, hangi çeşidini kullanmak hoşunuza gidiyorsa onu kullanın.

Spermisit Nasıl Kullanılır?

Spermisit Nasıl Kullanılır?
Korunma Yöntemleri
 • Spermisit; cinsel birleşmeden 15-20 dakika önce vajina içerisine uygulanır, spermlerin yumurtaya ulaşacak kadar iyi hareket etmesini durdurur. Böylelikle spermlerin rahim içerisine girişi engellenir.
 • Spermisit tek başına kullanılabilmektedir. Ancak diğer kontrol yöntemleriyle birlikte uygulanması gebelik riskini daha aza indirecektir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı herhangi bir koruması bulunmadığı için, prezervatif ile birlikte kullanılması önerilir.
 • Spermisiti kullanmadan önce, son kullanma tarihini kontrol edin ve kullanma talimatını okuyun. Daha sonra rahat bir pozisyona geçin.
 • Sperm öldürücüyü, parmaklarınız ya da aplikatör yardımıyla vajinanıza uygulayın. Uygulamada ellerinizi kullanacaksanız, elleriniz temiz ve kuru olmalıdır.
 • Döl yatağı boynunun tümüne spermisitler uygulanmalıdır.
 • Sperm öldürücü çeşitlerine göre kullanım; krem ve jelleri vajina içine sürerek uygulayacaksınız. Fitil çeşidi ise tampon kullanımı gibidir, vajina içine yerleştirilir. Köpük, jel, fitil ve krem ürünlerinde bulunan aparat, vajina içine yerleşrirebiliniyor.
 • Sperm öldürücüler, her seksten en az 6 saat sonra beklenilip yeniden uygulanmalıdır ve en az 6 saat beklemeden sonra duş alınmalıdır. Sperm öldürücüler ortalama 1 saat kadar etkilidir.

Sperm Öldürücü Ne Kadar Etkilidir?

Doğum Kontrol Yöntemleri
Korunma Yöntemleri
 • Spermisitin doğru kullanılması ile birlikte diğer doğum kontrol yöntemleriyle birlikte kullanılması daha etkili olacaktır.
 • Spermisitin üzerindeki talimatları iyice okuduğunuzdan emin olun ve her seksten önce kullanın.
 • Spermisitin ne kadar etkili olduğu konusunu rakamlarla belirtecek olursak; %82 oranında etkilidir. Yani, tek başına kullanımı hamileliği önlemede en etkili yol değildir. Bu yüzden prezervatif kullanımı, geri çekilme yöntemi ya da diğer doğum kontrol yöntemleriyle birlikte desteklenmelidir.
 • Doğum kontrolü için uzun süreli ve en etkili yöntemi arıyorsanız; implant ve spiraldır.
 • Spermisitler ile ilgili dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta; Spermisitler sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumadığı gibi günde birkaç kez kullanmanız sizi bu enfeksiyonlara açık hale getirebilir. Çünkü spermisitler kimyasaldır ve bu da vajinanızı tahriş edebilir. Böylelikle cinsel yolla bulaşan hastalıkların vücudunuza girmesi kolaylaşabilir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kendinizi güvene almak istiyorsanız; prezervatif kullanmalı ve sürekli seks partneri değişmekten kaçınmalısınız. Ayrıca cinsel hayatınızı paylaştığınız kişiyle birlikte HIV testleri yaptırıp cinsel bir hastalığınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Şubat 2020, 18:13

Tüm dünyada Q klavye olarak bilinen tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği günden beri hiç değişmedi Peki NEDEN ?

Klavyelerin Harfleri Neden Alfabeye Göre Dizilmez?

Tüm dünyada Q klavye olarak bilinen tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği günden beri hiç değişmedi Peki NEDEN ?

Devamını Görüntüle
Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.