SON DAKİKA

Spiral ( Rahim İçi Araç) Nedir? Nasıl Takılır?

Spiral ( Rahim İçi Araç) Nedir? Nasıl Takılır?

Spiral Nedir?

Spiral Nedir? Doğum kontrol yöntemleri arasında en etkili ve uzun süreli koruma sağlayan spiral; 2-3 santim boyutunda, T şeklinde bir rahim içi aracıdır. Spiral; spermin yumurtaya ulaşmasını engeller ve döllenme olsa bile rahim içindeki uygun koşulları bozarak yumurtanın rahme yerleşmesini engeller. Böylelikle hamilelik gerçekleşmez.

Spiraller, plastik ya da metalden üretilir. Gebeliği engelleyen, spiraldeki bakır tellerdir. Bu teller spermleri etkisiz hale getirir. Ayrıca spiraller, rahim ağzındaki geçirgenliği de azaltır.

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral ( Rahim İçi Aracı) Nedir?
Spiral ( Rahim İçi Aracı) Nedir?

Spiral takılırken genellikle regl döneminde olmanız tercih edilir. Regl döneminde, adetin yoğun olduğu 2. ve 3. günler tercih edilmektedir. Doğum sonrası taktırmak isteyen kadınlar için, doğumdan ilk 48 saat içerisinde ya da 4 hafta sonrasında takılabilmektedir. Ayrıca düşük ya da kürtaj sonrası hemen takılabilmektedir.

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral Nasıl Takılır Videosu
 • Spiral (rahim içi araç) takma işlemi; 5-7 dakika arasında süren, basit bir işlemdir.
 • Spiral taktırmak isteyen kadın, muayene masasına yatar ve rahim ağzının antiseptik bir solüsyon ile hijyeni sağlanır.
 • Ardından doktor bir aparat yardımıyla rahmi tutar ve spiral rahim ağzından içeriye doğru itilerek yerleştirilir.
 • Spiralin altında ip bulunmaktadır. Bu ip; doktor tarafından spiralin çıkartılabilmesi içindir ve rahmin 1 cm dışında kalacak şekilde kesilir.
 • İşlem sonrası kasık ağrıları yaşanabilir. Böyle bir problem yaşandığında ağrı kesiciler etkili olacaktır. Kasık ağrısı hissi 1-2 ay içerisinde geçecektir.
 • Spiral takıldıktan sonra 1. ayın sonunda kontrole gidilmelidir. Daha sonrasında ise, doktorunuz farklı bir öneride bulunmadıysa kontrollere yılda 1-2 kez gidilmelidir.

Spiral Nasıl Çıkartılır?

Spiral Nasıl Çıkartılır?
Spiral Nasıl Çıkartılır?

Spiral regl dönemindeyken doktor tarafından çıkartılır. Rahmin 1 cm dışında kalarak kesilen spiral ipinden, tıbbi alet yardımıyla tutularak çekilir ve çıkarma işlemi gerçekleşmiş olur. Spiral, günü dolduğu için çıkartılıyorsa hemen ardından yenisi takılabilir.

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Spiral Nasıl Takılır?
Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Spiraller, hormonlu spiral ve bakır spiral olmak üzere ikiye ayrılır. Bakır spirallerin ömrü 10 sene, hormonlu spirallerin ise 5 yıldır ve istenildiği zaman çıkartılabilir. Hormonlu spiraller, son zamanlarda kadınlar arasında oldukça yaygın kullanılmaya başlanmıştır.

Hormonlu Spiral Nedir?

Hormonlu spirallerde progestin adında bir hormon bulunmaktadır ( Doğum kontrol haplarında da bulunan bir hormondur.) Hormonlu spiralde bulunan bu hormon, her gün yavaş yavaş vücudunuza salınır. Salınan hormon; daha az yumurtlamaya yönlendirir, servikal mukusu yoğunlaştırarak spermin rahme geçmesini engeller ve spermlerin yumurtayı dölleyip rahme yerleşmesini önlemeye yardım eder.

Hormonlu Spiralin Faydaları Nelerdir?

Hormonlu Spiral
Hormonlu Spiral Nedir?
 • Hormonlu spiral, bakır spirale göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni; dış gebeliği önlemesidir.
 • Hormonlu spirallerin 5 yıl hamilelikten koruma süresi vardır.
 • Hormonlu spiraller, adet sancılarını azaltma özelliğiyle de tercih edilmektedir. Ayrıca hormonlu spiral; adet kanamasını şiddetli gören ve bunun sonucunda demir eksikliği gibi problemler yaşayan kişilerde, bu problemi ortadan kaldırır.
 • Son olarak, hormonlu spiral doğum kontrolünde %99 oranında etkilidir. Hiçbir doğum kontrol yönteminin %100 etkili olmadığı ayrıntısını da unutmayalım.

Spiral Kayması Nedir?

Spiralin Kayması
Spiral Kayması Nedir?

Spiral kayması; spiralin rahimden aşağıya kaymasıdır. Spiral kayması, doğum kontrolünün sağlanamamasına yol açacaktır. Bu yüzden spiral kaymasında doktora görünmelisiniz. Doktor, kayan spirali yerine yerleştirecektir veya yerine yenisini takacaktır.

Spiral; çok çocuk doğurmaktan kaynaklanan rahim ağzı genişliğinden dolayı ya da doktorun spirali doğru yerleştirememesi nedeniyle kayabilir.

Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır?

 • Spiral kaymasında, adet dönemi dışında lekelenme şeklinde ara kanamalar yaşanır.
 • Cinsel ilişki sırasında; kayan spiral penisle temas edip penise hasar verebilir.

Spiral Kimlere Takılmaz?

Enfeksiyona yatkınlığı olan kadınlara, dış gebelik geçirmiş ya da dış gebeliğe yatkınlığı olanlara, rahim anomalisi olan, rahim kanseri olan ya da kanser şüphesi olanlara, kortizon kullananlara ve bağışıklık sistemi baskılanmış kadınlara takılmaz ve takılması önerilmez.

Spiral Yan Etkileri Nedir?

Rahim İçi Araç Yan Etkileri
Spiral Yan Etkileri
 • Bakır spiraller, adet kanamasını arttırabilir. Hormonlu spiraller ise tam tersi azaltabilir.
 • Dış gebelik riski artar.
 • Çok nadir olarak spiral takılırken, rahimde delinme yaşanabilir.
 • Spiraller vücudu, enfeksiyonlara karşı daha açık hale getirir.
 • Nadir olarak; bakır spiraller metal alerjisine, hormonlu spiraller fonksiyonel yumurtalık kistlerine neden olabilir.
Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Mayıs 2020, 23:39

Doğal Temizlik Ürünleri Yapımı

Temizlik yapmak için kimyasallar kullanmak yerine doğal ürünler yapmak iste misiniz? Evde doğal temizlik ürünleri yapımı hakkında herşeyi anlattık. Doğal yöntemlerle deterjan, yumuşatıcı, diş macunu ve daha fazlasını yapmayı öğrenin. Evde Doğal Temizlik Ürünleri Yapımı Temizlik en doğal ihtiyaçlarımız arasında ilk sırada yer alır. Temizlik için kullandığımız ürünlerde birçok kimyasal...

Devamını Görüntüle