SON DAKİKA

Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Trafikte dikkat edilmesi gereken kurallar. Evet, her ehliyet sahibi ve bilinçli bir sürücünün bildiği; gayet basit bazı kurallar vardır. ”Ee, o zaman ne gerek var bunlardan bahsetmeye?” demeden hemen açıklamasını da yapayım. Hayatta her zaman bildiğimiz şeyleri uygulamayız. Bu bazen bize önemsiz geldiği ya da gözümüzden kaçtığı, bazense tam tersini yapmakta ısrarcı olduğumuz için yaşanır. Bu yazıyı yazmamın nedeni ise, tam da bu noktada başlıyor. Hadi o zaman yazımıza geçelim. İşte trafikte dikkat etmeniz gereken kurallar!

Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

1. Emniyet kemerinizi takın.

 • Trafikte dikkat etmeniz gereken en önemli kurallardan biri, emniyet kemeri kullanımıdır. Birçoğunuzun ”Amaan ne takcam!” diyip takmadığını biliyorum.
 • Evet, belki rahatsız edici durabilir. Hatta boynuma battığı için benim bile bir kolumu çıkarıp öyle kullanasım geliyor. Ancak gerçekten olası kazalara karşı, korunmanız için son derece gerekli bir unsur; tabii canınız tatlı değilse orası başka.
 • İster sizden kaynaklı, ister başka taraf ve ortamdan kaynaklı olsun ne olacağı belli olmuyor. Olası bir kazada, ön camdan fırlayıp savrularak büyük yaralanmalar yaşamamak ve hatta canınızdan olmamak için mutlaka takmalısınız.

2. Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar: ”Telefon Kullanımı”

 • Instagramda arka fonda çeşitli müziklerle, yolda giderken hikayeler atmayan da kalmadı bu devirde. Onun dışında bir yandan hız yapıp diğer yandan sosyal medyada geziyorlar. Telefonu açıp uzun uzun konuşuyorlar. Araba kullanırken dikkatinizi dağıtacak bu gibi şeyleri yapmaktan kaçınmalısınız.
 • Elleriniz direksiyonda ve gerektiğinde vites üzerinde olmalı, gözleriniz yolda ve herhangi bir tehlikeye karşı çevrede olmalıdır. 15 saniyede bir dikiz aynasından bakmanız gerekliyken, 15 saniyede bir telefonunuza bakarak kendinizi tehlikeye atmayın.

3. Trafik levhalarını takip edin.

Gittiğiniz yol boyunca, önünüze çıkan trafik işaretleri sizin için bir rehber görevindedir. Bilmediğiniz bir yolda giderken bile sizin güvenilir bir şekilde seyahat etmenizi sağlarlar. Trafik levhalarında özellikle yasak levhalarına dikkat etmeliyiz. Hız sınırını belirleyen, yasak levhaları bulunduğunuz yolda sağ salim gidebileceğiniz hıza göre belirlenmiştir. Adrenalin isteğinizi ya da geç kalacağım korkunuzu bir kenara bırakın. Yüksek hız yaparak hem kendi canınızı hem de başkalarının canını tehlikeye atmayın.

4. Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar: ”Salim bir sürücü olarak yola çıkın.”

 • Salim bir sürücü olmanız için; uyuşturucu bir ilaç kullanmamış, alkol almamış ve yeteri kadar uykunuzu almış olmanız gerekmektedir. Uykusuz, ha uyudu ha uyuyacak bir sürücü salim bir sürücü değildir.
 • Onun dışında ciddi hastalık hali de salim bir sürücü olmanızın önüne geçer. Ayrıca sağlıklı düşünemeyeceğiniz diğer durumlar da buna dahildir. Örneğin, aşırı öfke halinde sağlıklı düşünemeyebilir ve dikkat problemi yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda araba kullanmak yerine sakinleşmeyi beklemelisiniz.

5. Göz göre göre sürün.

Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
 • Trafikte sağınıza, solunuza, arkanıza ve önünüze hakim olmalısınız. Bu yüzden aynalarınızı doğru ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca camlarda buharlaşma gibi görüşünüzü engelleyecek durumlara karşı arka ve ön cam rezistansınızı çalıştırın. Böylelikle buğulanmanın önüne geçmiş olacaksınız.
 • Klimanın çalıştırılması da buğulanmayı önleyecektir veya sağ ve sol camınızı açarak da buğulanmanın gitmesini sağlayabilirsiniz. Tabii bu yöntem, soğuk havalarda pek de tercih edilesi değildir.
 • Trafiğin yoğun olduğu, park edilmiş araçların ve insanların bulunduğu yerlerden geçerken; önünüze atılabilecek insanlara dikkat edin ve park eden araçların aniden önünüze çıkabileceğini ya da kapısını açıp içeriden birinin çıkabileceğini de aklınızda bulundurun. Diyelim ki aniden araç yola doğru çıkıyor veya kapısını açtı; çarpmamak için geniş alıp geçmeyi tercih edecekseniz, diğer yanınızın güvenli olduğundan emin olun. Geniş alayım derken başka bir arabanın önünü kesmeyin veya çarpmayın.
 • Gece sürüşlerinde ise yeteri kadar aydınlatılmamış, yerleşim dışı bölgelerde uzun farlarınızı kullanın. Ancak karşıdan araba gelmesi gibi bir durumda söndürmeyip küfür de yemeyin…

6. Nereye Gideceğinizi Belli Edin.

Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Yol değiştireceğiniz zaman sinyal vermeyi ihmal etmeyin. Çoğu sürücü sinyal kullanmaktadır. Ancak sinyali zamanında kullanmamaktadır. Döneceğiniz yola epey bir mesafe varken ya da dönüşten hemen önce sinyal yakarak arkanızdaki sürücünün ”Napıyor lan bu?” demesine sebep olabilir ve ansızın sinyal verip sürat keserek dönmeye çalışdığınızda arkadan size çarpmasına sebep olabilirsiniz. Ayrıca ani frenlemere karşı güvenli bir şekilde durabileceğiniz süratte ve mesafede önünüzdeki aracı takip edin. Yani, arabanın kıçına sokula sokula gitmeyin…

Araba kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar yazımızın sonuna geldik. Araba kullanırken, trafik kurallarında dikkat etmen gereken en önemli şeyin; bakan değil gören bilinçli bir sürücü olman gerektiğini unutma. En iyi şöförlerin bile yaptığı büyük kazalar, bir anlık dalgınlık sonucu yaşanır. Hadi yazıyı babamın bir sözüyle sonlandırayım; ”Arabaya bindiğin zaman, her şeyi unutacaksın. Sadece araba sevdalısı olacaksın.”

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Ağustos 2019, 19:00

Youtube Music Türkiye’de

Youtube Music Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Uygulamanın ilk 3 ay ücretsiz kullanılabileceği duyuruldu. Youtube music bize ne avantajlar getiriyor? Müzik severlerin bayılacağı bir haber. YouTube Music Avantajları Reklamsız, internetsiz ve kapalı ekranda müzik dinleme fırsatı sunan uygulamanın özellikleri hakkında şu bilgilere yer verildi, “YouTube Music” en son trendlere ve zevkinize...

Devamını Görüntüle