SON DAKİKA

Uykuda Dili Isırma Nedenleri – Uyurken Dili Isırmak

Uykuda Dili Isırma Nedenleri – Uyurken Dili Isırmak

Uykuda Dili Isırma Nedenleri: ”Gece uyurken dilimi ısırıyorum. Bunu neden yapıyorum?” diye soranlar için, uykuda dili ısırma nedenlerinden bahsettik. İşte uykuda dili ısırma nedenleri!

Gece Uyurken Dilimi Isırıyorum

Uykumda Dilimi Isırıyorum
Uykuda Dili Isırma Nedenleri

Bazı geceler tam uykuya dalacakken ani bir acıyla irkiliyor musunuz? Ya da dilinizi aynada incelerken sağında solunda ısırıklar mı görüyorsunuz? Kimi zaman dilimizi ısırmanın verdiği acıyla uyanırken kimi zaman ise bunun farkına varmaz ve uykumuza devam ederiz. İlerleyen zamanlarda ise fare kemirmiş gibi görünen bir dille karşılaşırız. Bu, bizi ısırıkların büyüklüğüne göre ve bunun oluş sıklığına göre endişelendirebiliyor. İnsan korkuyor sonuçta; ya daha kötü olsaydı?

Sonrasında hemen araştırmaya başlıyorsunuz tabii ki. Ancak ufak tefek şeyler dışında önünüze pek bir şey çıkıyor denemez. Bu yüzden okuyabileceğiniz ve okuduğunuza değecek bir yazı hazırlama gereği duydum. Uyku sırasında dili ısırmak. Uyurken dili ısırmanın nedenleri. Uyurken dilimi ısırıyorum, ne yapabilirim? En önemlisi de bu işte ”Ne yapabilirim?” Uyku sırasında dilinizi ısırmanızın nedenleri ne olabilir ve ne yapabilirsiniz? Hadi, tüm bunları cevaplandıralım.

Uykuda Dili Isırma Nedenleri

Uykuda Dili Isırmanın Nedenleri Nelerdir?
Uyurken Dili Isırmak

İstemeden ya da isteyerek yaptığımız her şeyin birçok sebebi vardır. Ve tabii ki de her olan şey, belli bir şeyin belirtisidir. Mesela yüzümüzde sivilce çıkması gibi? Neyse, olayı sündürmeyelim. Uyku sırasında dilinizi ısırmanıza neden olabilecek 3 ana neden vardır.

  • Bunlardan birincisi nörolojik kaynaklı olanlardır. Mesela epilepsi hastalığı gibi. Uyku sırasında bilinçsizce gerçekleşen dil ısırma durumu epilepsi kaynaklı olabilir.
  • Genellikle 2 dakika içerisinde olup biten epilepsi nöbetlerinde hastalarda, kilitlenme durumu söz konusudur. Bu sırada; ani bilinç kaybı, sürekli kasılma ya da kasılı kalma, ağızda kenetlenme gibi belirtiler gerçekleşir. Gece dilinizi ısırmanızın nörolojik kaynaklı olabileceğine dair şüpheleriniz varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.
Uyku Sırasında Dili Isırmak
  • Uyku sırasında dilinizi ısırmanıza neden olabilecek bir diğer şey de ruh sağlığı bozukluklarıdır. Uyku sırasında yaşanan dil ısırmalarının çoğunlukla bu nedenden dolayı yaşandığını düşünüyorum.
  • Günlük hayatta bir takım sinir bozucu, üzücü ve stres seviyemizi arttıran şeyler yaşarız. Stresli olmamız da rahat bir uyku uyuyamamamıza yol açar. Uykuya dalmakta zorlanmak, uykunun sürekli bölünmesi ve uyku apnesi geçirmek kadar; dili ısırma durumu da psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır.
  • Daha çok stres kaynaklı bir hastalık olan bruksizm; yani, uykuda diş gıcırdatma problemine sahipseniz yanlışlıkla dilinizi ısırabilirsiniz. Ayrıca uyku apnesi sırasında da dil ısırılabilmektedir. Psikolojik problemleriniz olduğunu düşünüyorsanız, rahat bir uyku çekebilmek ve bilinçaltındaki etkenleri yüzeye çıkartarak ortadan kaldırmak için bir uzmandan yardım almalısınız.
Uykuda Dili Isırma Nedenleri
  • Son olarak uykuda dilinizi ısırmanıza yol açacak basit durumlar da var. Bunlara dış kaynaklı sorunlar diyelim. Örneğin iyi yapılmamış bir diş protezi. Ya da henüz alışamadığınız diş telleriniz.
  • Ya da uyarıcı özelliği olan ilaçlar kullanmak. Nasıl ilaçlar? Biraz açalım. Adrenalin seviyenizi arttıran, şu ”Kafam kıyak oldu.” denilen uyuşturucu maddelerin kullanımı. ”Tamam da, bununla ne ilgisi var?” diye soracaksanız şöyle; yükselen adrenalin seviyeniz ile birlikte aktivite sıklığınızda artış olur ve düzenli kullandığınızda da uyku sırasında dilinizi ısırmanıza yol açar.

Yazımızda, uyku halindeyken dilinizi ısırmanıza neden olabilecek durumlardan bahsettik. Umarım işinize yaramıştır. Uyku sırasında dilinizi ısırmanızın stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız; bu konuda size bir faydam dokunabilir. Şu yazıdakileri deneyerek ufakta olsa bir rahatlama yaşayabilirsin. Rahatlamak İçin Yapabileceğiniz 12 Şey

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Deja Vu Yaşarken Beyninizin Size Anlatmaya Çalıştığı 9 Şey -BeSosyal on Mart 22, 2020
  2. Geri bildirim: Rüyaları Hatırlamak İçin Yapmanız Gereken Yöntemler -BeSosyal on Nisan 24, 2020

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Nisan 2020, 15:55

Corona Virüs Senaryoları

Corona virüs senaryoları. Dünyayı saran Corona Virüsü hakkında bir sürü farklı senaryo ortaya atıldı. Korona virüsü yarasadan çıktı diyen de var, virüs hakkında senaryo üretip labaratuvarda üretildi diyende. Bugün sizlerle bu virüs senaryolarına bir göz atacaz. Acaba hangisi doğru yorum sizin. Covid-19 (Corona Virüs) Senaryoları Corona Virüs senaryoları için, Fransız...

Devamını Görüntüle