SON DAKİKA

Yerli Otomobil Son Durum: Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

Yerli Otomobil Son Durum: Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

Yerli Otomobil 2019 Son Durum. 2011 yılından beri planlanan, yerli otomobil projesinde sona yaklaşıldı. Yerli otomobilin ilk fotoğrafı paylaşıldı ve tanıtım tarihi belirlendi. Yazımızda; yerli otomobil ne zaman yollarda olacak, yerli otomobil nerede üretilecek, yerli otomobil projesi ortakları, yerli otomobil tanıtım tarihi, yerli otomobil tasarımı gibi başlıklara yer verdik.

Yerli Otomobil 2019 Son Durum: Tanıtım Tarihi Belli Oldu!

Bilindiği üzere, yerli otomobil projesini ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2011 yılında dile getirmiş ve yerli otomobil için ”babayiğitlere” çağrıda bulunmuştu. Ancak 2017 yılına kadar projeyle ilgili herhangi bir somut adım atılamamıştı. 2 Kasım 2017 tarihinde ise; Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding’in adımlarıyla proje için adımlar atıldı. 2018 yılında ise bu gruba Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği de katıldı ve toplamda 6 ortağın bulunduğu bir proje halini aldı. Karşımıza, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş çıktı; yani kısaca, TOGG.

Mustafa Varank Yerli Araba İle
Yerli Otomobil 2019 Son Durum

Kısa bir süre önce erteleme haberleri ile pek çok kişi hayal kırıklığına uğramıştı. Şimdi ise, yerli otomobilin tanıtım tarihi kesin olarak belirlendi. Bakan Mustafa Varank yaptığı açıklamada, yerli otomobilin 27 Aralık Cuma günü tanıtılacağını söyledi. Ayrıca yerli otomobilin ilk fotoğrafını da paylaştı. Peki, yerli otomobil nerede tanıtılacak?

Yerli Otomobil Nerede Tanıtılacak? Yerli Otomobil Tasarımı

Yerli otomobil projesiyle yakından ilgilenen vatandaşlar, gelişmelerle birlikte tanıtım gününü merakla beklemeye başladı. Yerli otomobilin tanıtımı Gebze’de yapılacak.

Yerli otomobilin üretiminden sorumlu olan TOGG, Twitter üzerinden yerli otomobilin ön farlarını ve yan aynalarını paylaştı.

Yerli Otomobil Projesi Son Durum

Peki, 27 Aralık’tan sonra üzerindeki sır perdesi ortadan kalkacak olan yerli otomobil nasıl bir teknolojiye sahip olacak? Yerli otomobilin sahip olacağı teknoloji ve özellikleri konusunda, Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOGG ve bakanlar tarafından yapılan açıklamaları göz önünde bulundurarak şunları söyleyebiliriz; yerli otomobil günümüz trendlerine uygun özelliklerle karşımıza çıkacak. Ayrıca elektrikli otomobil teknolojilerinin kullanılacağı yerli otomobilde, devamlı olarak internete bağlı kalacak yapıda bir tasarım tercih edildiğini de söyleyebiliriz. Yerli otomobilin tasarımı ise, dünyaca ünlü bir İtalyan markası olan Pininfarina tarafından yapıldı. Pininfarina markası; Volvo, Fiat, Peugeot gibi birçok markaya da tasarımlar yapmaktadır.

Yerli Otomobil Nerede Üretilecek Ve Yerli Otomobil Ne Zaman Yollarda Olacak?

Gelelim, ”Yerli otomobil ne zaman satışa çıkacak?” sorusuna. Yapılan açıklamalara bakacak olursak; 5 farklı modelde yerli otomobilin 2030 yılına kadar seri üretime geçirileceğini söyleyebiliriz. İlk modelin üretimi ise 2022 yılında başlayacak. Ayrıca ilk araç C SUV olarak karşımıza çıkacak. Yani, spor arazi aracı.

Son olarak, yerli otomobilin nerede üretileceği konusuna da değinelim. Yerli otomobil projesi için tüm faaliyetler, Gebze’de Bilişim Vadisi’nde yapılmaktadır. Yani, otomobil fabrikası da Gebze’de olacak diyebiliriz.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Ağustos 2019, 16:05

Diyanet İşleri Başkanından Emine Bulut Cinayetine Değinen Hutbe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, irad ettiği Cuma hutbesinde Kırıkkale’de eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut cinayetine değinerek, “Her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması ve canına kıyılması, en büyük zulümdür. İslam’la ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır. Dinimizde kadının canı, onuru ve hakları...

Devamını Görüntüle