SON DAKİKA

Yoganın Faydaları Neler

Yoganın Faydaları Neler

YOGANIN YARARLARI

Yoganın faydaları nelerdir? Yoga nedir? Daha önceki yazılarımızda da yoga nedir yoganın faydaları nedir biraz değinmiştik. Önceki yoga yazılarımızı okumadıysanız şuradan okuyabilirsiniz.

Binlerce yıldan beri yapılan yoganın yararları nelerdir ve ne işimize yarıyor. Bizzat yoga yapmaya başlayınca bu yararları doğrudan elde ediyor olacaksınız.

Yoganın Faydaları

Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yoga duruşları yaşlanmaya ve yerçekimine karşı durma özelliğine sahiptir. Yoga için şöyle de diyebiliriz  organ ve kasları yaşlanmasını ve yerçekiminin sürekli etkisinin sonucunda sarkmasını yavaşlatır. Düzenli olarak yapılan yoga uygulamaları, omurganın esnek ve sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca yaş ilerledikçe düşmeyi engellemek için bedensel koordinasyonu ve dengeyi geliştirir. 

Yoga forma girmek için harika bir yoldur. Duruşlar organlara esneklik kazandırır ve uzun yağ içermeyen kaslar geliştirmeyi sağlar. Düzenli yapılan yoga ile kas gücü ve esnekliği , eklemlerin hareket alanı kayda değer şekilde artar. Buna ilaveten bedenin dayanıklılık ve dayanma gücü de artar.

Yoga ve Sağlık

Dolaşım sitemimiz daha iyi hale gelir. Yoga duruşları kan ve lenf akışını daha iyi hale getirmeye yarar. Ters duruşlar sempatik sinir sistemini uyararak uyku kalitesini yükseltir ve gevşemenin ortaya çıkmasın sağlar. 

Yapılan bir araştırma kapsamında, haftada üç gün günde yirmi dakika yürüyüş yapan bir gurupla, yine haftada üç gün günde yirmi dakika ayakta yapılan yoga duruşları uygulayan bir grup karşılaştırıldı. Sonuç olarak kalp ve damar sağlığı konusunda en fazla yararı yogiler elde etti

Saymakla bitmeyen yoga yararları arasında kadınlara ve erkeklere de paylar düşüyor. Kadınlara sağladığı yararları şöyle sıralayabiliriz.  Kadın üreme organları üzerinde mükemmel derecede etkilidir. Adet öncesi , menapoz dönemi belirtileri ortadan kaldırır.  Erkekler için de şunları söyleyebiliriz. Erkeklerin kasları genellikle yoğun , şişkin ve sıkı olur. Yoga duruşları bu sert ve sıkışık kasları gevşetip uzatma konusunda etkilidir. Orta yaklaşan çoğu erkek prostat sorunu yaşar. Prostat ve lenf bezlerinin sağlığı açısından yoga yararlıdır. 

Yoga nedir? Yoga nasıl yapılır?

Artrit, osteoporoz, obezite, astım, kalp rahatsızlığı, sırt sorunları, diz incinmeleri, karpal tünel sendromu, hafif depresyon, sinüs sorunları, baş ağrısı gibi hastalıklardan kaynaklanan sorunlar düzenli yoga ile hafifletilebilmektedir.

Yoga fiziksel, zihinsel ve duygusal güven ve istikrar sağlar. Beden daha güçlü ve kıvrak hale gelir. Zihin bedenin gereksinmelerine kulak vermeye başlar. Özsaygı ve özgüven artar. Zihin beden ilişkisi gelişir. İç ses uyanır. Duygularınızı daha iyi anlamaya başlarsınız. Yoganın kilo vermede de etkisi büyüktür. Zayıflamanıza yardım eden, hareketlerin kendisi değil, yoga yaparken geliştirdiğiniz tavırdır. Yoga gevşemenizi, yaşamdan zevk almanızı, doğal ve kendi kendini düzenleyen bir yeme alişkanlığına kavuşmanızı sağlar. 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Nisan 2020, 02:50

Evde Vücut Geliştirme Programı ve Hareketleri

Spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa veya evden çıkmayı pek sevmiyorsanız evinizde kolaylıkla vücudunuzu geliştirebilirsiniz. Gerekli olan egzersiz aletlerini temin ettiğiniz taktirde uzun yıllar boyu evde spor yapabilirsiniz. İşte sizler için en verimli olacak olan vücut geliştirme programı. Evde Vücut Geliştirme Programı İnsanlar kaslarını geliştirmek ve fit bir görünüm kazanmak için...

Devamını Görüntüle